Вітаміни для кісток і суглобів: зміцнюємо скелет і тканини

Нашому організму постійно потрібна підживлення. Про користь і необхідність вітамінів чули всі, але достатня кількість цих речовин ми споживаємо?

Часто буває, що для підтримки міцності кісток і зубів мало тих вітамінів, які надходять до нас в організм разом з щоденними прийомами їжі. Більш того, при сучасному ритмі життя буває непросто підтримувати збалансований режим харчування, а дефіцит важливих елементів і сполук дає про себе знати в самі невідповідні моменти.

Вітамінні комплекси, безперечно, корисні, однак, лікування організму при дефіциті того чи іншого компонента – це тривалий і складний процес. Кісткові структури потребують балансі важливих для їх функціонування речовин. Для міцності й здоров’я суглобів і кісток мало просто почати приймати той чи інший препарат. Але при раціональному підході до збагачення організму цінними елементами можна не тільки домогтися якісного зміцнення скелета, але і попередити розвиток багатьох захворювань опорно-рухової системи.

Коли ми потребуємо додаткового зміцнення кісток і суглобів?

Вітаміни – це не просто добавка до основного живлення. У медичній практиці ці біологічно активні сполуки розглядаються як повноцінні лікарські засоби. Недолік тих чи інших поживних речовин може викликати авітаміноз, який відноситься до патологічних станів. І тоді настає ланцюгова реакція: знижується імунітет, захисні сили організму слабшають, і ми стаємо вразливими до ряду небезпечних інфекцій.

В яких ситуаціях можливий подібний сценарій:

 • ваша їжа недостатньо багата поживними речовинами;
 • в період вагітності і лактації;
 • під час посилених фізичних навантажень;
 • у літньому віці;
 • при наявності хронічних захворювань;
 • при порушенні механізму всмоктування в кишковому тракті;
 • при порушеннях в мікрофлорі кишечника.

У нормі потрібні елементи повинні надходити в організм разом з продуктами харчування, а це означає, що для здоров’я і зміцнення кісток, зубів і суглобів необхідно дотримуватися максимально збалансованого режиму харчування. Якщо з тих чи інших причин у вас спостерігається брак важливих речовин, то її необхідно заповнити спеціальними препаратами.

Завдання кісткової системи забезпечувати опорну і рухову функцію, оберігати внутрішні органи, а також виробляти мінеральний обмін. Ось чому важливо стежити за скелетом протягом усього життя, регулярно підживлюючи його необхідними елементами.

Важливі речовини і вітаміни для кісток та суглобів

Мабуть, перше, що приходить на розум, коли мова йде про важливих речовинах для кісткової системи, це кальцій. Дійсно, цей елемент забезпечує наш скелет міцністю, а також є незамінним для росту кісткових структур.

Якщо кальцію, що надходить ззовні не вистачає, то організм намагається брати його з кісткових тканин, що через деякий час призводить до такого неприємного захворювання, як остеопороз. Самим першим, як правило, уражається хребет, ось чому подібний стан краще попередити регулярним і достатнім споживанням кальцію.

Наступним відомим елементом, без якого кістковій системі обійтися непросто, є магній. Речовина відіграє ключову роль у перетвореннях калію і фосфору. Найбільшу увагу на магній варто звернути дітям, вагітним жінкам та людям, які дотримуються низькокалорійних режимів харчування.

Говорячи про кальцій, складно не згадати вітамін D. Про те, що цим речовинам краще надходити в організм у парі, знають, напевно, навіть діти. Речовини D3 і магній допомагають кальцію засвоюватися належним чином. Втім, це не означає, що варто сконцентруватися на прийомі кальцію і D3 в необмежених кількостях, адже надлишок може також мати негативні наслідки для організму.

Але в цьому випадку на допомогу приходить вітамін К2, який має властивість спрямовувати потрібні речовини безпосередньо в кісткову систему і уникати їх накопичення в м’яких тканинах. Крім того, вітамін D необхідний для кісток при такому положенні, як вагітність. Можна сказати, що достатня кількість цієї поживної речовини попереджає ряд захворювань кістяка, зокрема, остеомаляція і рахіт.

Отже, з першорядними елементами розібралися.

Давайте згадаємо, які вітаміни можна вважати найбільш важливими для зміцнення кісткової системи:

 • вітамін А – його завдання допомагати обміну кальцію і фосфору, а також прискорювати зрощення кісток при переломах. Через нестачу ретинолу може знизитися щільність кісток і виникнути ризик пошкоджень;
 • вітамін В6 – допомагає поліпшити стан колагенового шару, перешкоджає втраті необхідних солей і мінералів в організмі;
 • вітамін С впливає на синтез колагену, що вкрай важливо для еластичності кісткових тканин. За дефіциту аскорбінової кислоти хрящові і кісткові клітини розвиваються гірше, а це загрожує небажаної пористістю кісткових структур.

Як запобігти і загоїти переломи – підбираємо вітаміни

Кістки при належній кількості необхідних елементів володіють достатньою міцністю і еластичністю, щоб протистояти серйозних пошкоджень. Якщо ви хочете попередити появу проблем в кісткових і хрящових тканинах, ретельно стежте за рівнем ретинолу. Це ж активну речовину зіграє ключову роль у загоєнні, якщо перелом вже трапився.

Крім того, дуже корисними для зрощення тканин є селен і марганець. Селен допомагає сірці проникати в структури хрящів, що особливо актуально при пошкодженні зв’язок або переломі кістки. А марганець допомагає відновити обмінні процеси в ушкоджених тканинах за рахунок допомоги у транспортуванні кисню. Таким чином, застосування даних елементів істотно прискорює одужання.

Вітаміни для суглобів і хрящових тканин

Нормальне функціонування зв’язок неможливо без колагену.

Але зміцнити й оздоровити зв’язковий апарат можна і за допомогою важливих активних речовин:

 • Аскорбінова кислота – як згадувалося раніше, попереджає руйнування хрящових тканин за рахунок участі в синтезі колагену;
 • вітамін Е – стабілізує ліпідний обмін в клітинах, тим самим зміцнюючи суглоби;
 • вітамін PP – покращує рухливість суглобів.

Кількість поживних речовин, необхідне для здорового функціонування кісткових і хрящових тканин, може здатися величезним. Однак найчастіше ці речовини приймаються у вигляді спеціальних комплексів, що мають цілеспрямований вплив.

Пройшовши повне обстеження у грамотного фахівця, ви точно будете знати, який комплекс підійде саме вам.

Залишити коментар