Вітамін Д3: для чого він потрібен жінкам?

Важко переоцінити значення вітамінів для нашого організму, і не менш складно виділити найголовніші з них. Наприклад, елемент жиророзчинний групи — вітамін Д3, який є складовою частиною всім відомого вітаміну Д, який виробляється під впливом сонячного світла. Наскільки він насправді потрібен? Що дає жіночому організму вітамін Д3? Як приймати аптечні препарати на його основі і можна заповнювати добову потребу зі звичайної їжі?

Вплив вітаміну Д3 на організм

Як і всі елементи групи Д — складові цього вітаміну — Д3 відповідає за стан кісткової тканини, оскільки безпосередньо регулює рівень кальцію в організмі, впливаючи на його засвоєння. Крім того, він має зв’язок і з засвоєнням магнію і фосфору. Але є ще кілька моментів, за які цінується цей елемент.

  • Оскільки вітамін Д3 впливає на кістковий мозок, побічно він сприяє зміцненню імунітету. Також, при достатній його рівень підвищується опірність організму до онкології молочних залоз і кишечника, поліпшується вироблення інсуліну, відновлюються оболонки нервів.
  • Дефіцит колекальциферола зазвичай проявляється у швидкій стомлюваності, втрати концентрації і сил, зниження активності мозкової діяльності, загального погіршення самопочуття. Підвищується ризик переломів і збільшується час регенерації тканин, внаслідок чого нерідко з’являється остеопороз. У дітей часто виникає рахіт, який легко розпізнати по довгого очікування появи зубів, не закрывающемуся родничку, розм’якшенню кісткових тканин, деформацій черепа і скелета.
  • Окремо слід згадати і про те, для чого вітамін Д3 потрібен жінкам. По-перше, разом з вітамінами групи В він відповідає за красу шкіри, волосся і нігтів, покращуючи їх міцність і регенеративні здібності, запобігає лущенню. По-друге, він обов’язково повинен бути присутнім у раціоні вагітних і молодих мам, що годують груддю, оскільки в цей час відбувається різке зниження його рівня у крові, що негативно позначається і на стані самої жінки, і на здоров’я її дитини.

Примітно, що вітамін Д3 корисний і в якості своєрідного підтримує компонента: коли в раціоні людини переважає фаст-фуд і важка їжа (солодке, борошняне, алкоголь), відбувається природне зниження кальцію. А при включенні продуктів, багатих колекальфицеролом, або ж вживанні препаратів на його основі, вимивання кальцію запобігає або відбувається з меншою активністю.

Як заповнювати добову норму?

За аналогією з більшістю макро — і мікроелементів, вітамін Д3 можна отримати зі звичайної їжі і з аптечних препаратів. Причому останні являють собою не тільки полівітамінні комплекси, але і цей елемент в чистому вигляді. Як краще його вживати і в якій кількості?

  • Дитяча та доросла добові дози різняться незначно — 400 і 600 МО відповідно. При вагітності потреба в колекальцифероле зростає до 1500 МО.
  • У яких продуктах міститься вітамін Д3? В основному це група жирів — печінка птиці і яловичини (55 і 45 мг на 100 г продукту), сметана (50 мг), вершкове масло (150 мг), яєчні жовтки (від 45 мг), оселедець і лосось (294 і 200 мг). Також слід згадати печінка риби: тріски, палтуса, макрелі і т. д. Як наслідок, цінність з цієї точки зору має риб’ячий жир.
  • Також варто відзначити значну частку вітаміну Д3 в молочній групі: сир, молоко, вже згадана сметана. А ось в рослинній їжі його частка значно нижче, т. к. жирів як таких там практично немає, але незначно заповнювати його добову норму можна з круп: наприклад, вівсяної.

Важливо розуміти, що найбільший вміст вітамінів спостерігається у свіжих, сирих продуктах. І якщо варіння (не тривала) або ж запікання можуть зберегти основну їх частину, то жарка вб’є майже все хороше, що могло б надійти у Ваш організм. Тому, якщо продукт потребує термічної обробки (зокрема, це стосується риби), постарайтеся уникнути його контакту з додатковими жирами і канцерогенами — обмежтеся пором, запікання, тушкування.

Незважаючи на те, що дефіцит колекальциферола при збалансованому харчуванні зазвичай не спостерігається, згадані вище продукти нерідко відсутні в раціоні сучасної людини: молочна група найчастіше протипоказана при непереносимості лактози, риба і субпродукти не вживаються вегетаріанцями. Тому постає питання про заповнення добової норми за допомогою синтетичних препаратів. Що варто пошукати в аптеці?

  • Аквадетрим. Його унікальність полягає в тому, що це засіб дозволено навіть вагітним жінкам та під час лактації, може бути включено в дитячу терапію у немовлят старше 4-х тижнів. Препарат представлений у вигляді крапель і дозволяє впоратися з гіпо — і авітаміноз, причому, може бути введений внутрішньовенно, а не тільки перорально. З метою профілактики достатньо 2-х крапель в день, лікування залежить від конкретного захворювання.
  • Риб’ячий жир, звичайно ж, самий доступний і натуральний препарат, який прописують практично всім і в будь-якому віці. Концентрація активної речовини в ньому середня, тому рекомендовано вживати до 3-х капсул за прийом з частотою 3 рази за день. Курс лікування варіюється від 1 до 3-х місяців. При профілактиці дозу зменшують у 3 рази.

Резюмуючи вищевикладене, хотілося б ще раз підкреслити, що надлишок вітаміну Д3 в організмі не менш небезпечний, ніж його дефіцит. Тому, якщо Ви почали приймати аптечні препарати з його змістом, обов’язково проконсультуйтеся перед цим з лікарем, чітко дотримуйтесь дозування, а після проходження курсу здайте аналізи на з’ясування рівня даного мікроелемента, щоб не допустити його явного стрибка.

Залишити коментар