Висота дна матки по тижнях вагітності

У статевозрілої жінки, здатної до виношування дитини, матка в довжину не перевищує 8 см, при цьому приблизно 2,5 см йде на шийку. Вага її коливається в межах 50 р. До моменту пологів матка збільшується приблизно в 5 разів, у той час як вага її (разом з плодом, зрозуміло) може скласти 4 кг. Варто розуміти, що частина з них іде на навколоплідні води. Як самостійно відслідковувати динаміку, для чого це потрібно?

Навіщо і як необхідно проводити вимірювання?

Ця процедура є однією з найважливіших, оскільки саме вона дає можливість простежити перебіг вагітності на ранньому етапі найкращим чином і з високою точністю сказати про можливі ризики для матері і плода. Крім того, найчастіше саме так лікарі отримують інформацію про дату зачаття і, відповідно, термін вагітності.

До 16-го тижня вимірювання стояння дна матки здійснює спеціаліст вагінальним методом (промацує через піхву), оскільки в цей час у жінки животик зовсім непомітний, т. к. плідне яйце ще дуже маленьке і майже не розтягує стінки, тому матка не виходить за межі тазу. А ближче до кінця I триместру майбутня мама може почати самостійно відслідковувати прогрес. При цьому бажано проводити звірку з загальними нормами, встановленими акушерами-гінекологами.

  • Безумовно, не можна говорити про те, що внесені в таблицю показники висоти дна матки по тижнях будуть збігатися абсолютно у всіх жінок при правильному перебігу вагітності, але явні відхилення все ж повинні насторожити і стати причиною для консультації з фахівцем.
  • Розбіжність за встановленими параметрами не завжди говорить про патологіях, при цьому слід пам’ятати, що робити висновки за разовим виміру не можна: для отримання точного діагнозу спеціаліст проводить процедуру 2-3 рази з проміжком у кілька днів між ними.

В домашніх умовах вимірювання проводиться наступним чином: очистити сечовий міхур, після чого прийміть горизонтальне положення; не згинайте ноги. Тепер, визначивши долоню трохи вище лобка, по центру, почніть промацувати живіт: там, де ущільнення стане м’якше, знаходиться кордон матки. Від неї сантиметровою стрічкою потрібно відміряти відстань до лобкової кістки — це і буде шуканий параметр.

Таблиця висоти стану дна матки по тижнях вагітності

Зміни в розмірах матки починаються приблизно на 10 тижні — до цього моменту вона ледь-ледь підходить до лобка, жовте тіло навколо плоду зникає, а сам він обзаводиться кровоносною системою. Тут же, можливо, перше його ворушіння, яке, втім, молоді мами помічають дуже рідко, оскільки воно незначно. І тут же бере початок поступовий ріст матки, її зміщення, яке і провокує ранковий токсикоз.

До 11 тижня строк вагітності приблизно дорівнює висоті дна матки в сантиметрах: тобто на 9 тижні це 9 см, на 10 тижні — 10 см, і т. д. Після проявляється різниця в 1-2 см, на які ріст відстає від терміну вагітності, то випереджає його. Саме тому не завжди необхідно мати перед очима таблицю, оскільки обчислити загальні показники не так складно.

Строк (тижня) ВДМ (см) Строк (тижня) ВДМ (см)
12-13 10-11 26-27 25-28
14-15 12-13 28-29 26-31
16-17 14-19 30-31 29-32
18-19 16-21 32-33 31-33
20-21 18-24 34-35 32-33
22-23 21-25 36-37 33-37
24-25 23-27 38-39 35-38

В самому кінці вагітності, на 40 тижні висота дна матки в ідеалі становить 40 див. Однак, з урахуванням того, що тут вже можливе її опускання (адже дитина готується з’явитися на світ), нерідко відбувається так, що даний параметр зменшується на 3-5 см, тому складає всього 35 див.

Що впливає на розміри матки?

Для того, щоб на підставі отриманих даних можна було робити якісь висновки, потрібно регулярно проводити вимірювання. Разова процедура не дає жодної картини, тому заведіть щоденник, куди Ви щотижня будете записувати динаміку зростання. У нормі вона повинна бути рівномірною, навіть якщо цифри не зовсім збігаються з тими, що вказані в таблиці. Про патології найчастіше мова йде тільки при значних підвищеннях, особливо якщо відбувається то збільшення, то зменшення цих показників.

  • Якщо висота дна значно нижче поданих у таблиці цифр, цілком можливо, що у Вас мало навколоплідних вод, широкий таз, внаслідок чого матка знаходиться нижче звичайного, а також невірно визначений термін. Також не можна виключати ймовірність затримок у розвитку ембріона.
  • Перевищення реальних показників над нормативними характерно жінкам з вузьким тазом, великим ембріоном і великою кількістю навколоплідних вод. Можливий варіант багатоплідній вагітності або невірного розташування дитини.

В особливо складних випадках значущі відхилення (у бік недостатньої висоти), що супроводжуються тривалою відсутністю змін можуть свідчити про завмерлу вагітність.

Підводячи підсумок, варто сказати, що самостійне вимірювання висоти дна матки бажано здійснювати всім жінкам, які перебувають у положенні, але трактування результатів краще залишити медичного фахівця, щоб не провокувати себе на безпідставні хвилювання, які при вагітності вкрай не рекомендовані.

Залишити коментар