Виростити каштан в домашніх умовах

Каштани висаджують не тільки в садах і парках, його все частіше використовують для озеленення садових ділянок. Це дерево красиво не тільки в момент цвітіння, коли його суцвіття, як свічки, тягнуться до сонця, але і в момент дозрівання плодів, і ранньою весною, і восени, коли листя змінює колір і починає поступово опадати.

Це рослина з успіхом росте в парках і скверах, його висаджують в палісаднику перед будинком. Останнім часом все частіше каштани стали висаджувати і на садових ділянках. Про те, як висаджувати дерева на своїх ділянках, про догляд за ними, і буде розказано нижче.

Види каштанів

Каштанів зустрічається близько десяти різних сортів, але вони діляться на два виду:

  • каштан кінський, який вирощують практично у всіх регіонах нашої країни. Ці дерева ростуть практично всюди. Для цього виду характерна велика округла крона, листя велика, схожа на кисть руки людини. Плоди цього дерева – округлі кулясті, зеленого кольору, вкриті шипами, всередині яких знаходиться овальне коричневе насіння;
  • благородний вигляд каштана, чиї плоди зазвичай вживають у їжу. Це дерево з сімейства букових дуже теплолюбива, росте і плодоносить в теплому тропічному або субтропічному кліматі. Крона цього дерева більш витягнута, ніж у кінського каштана. Листя також дещо іншого виду. А плоди укладені в коробочку червонуватого кольору, всередині якої може бути два або три насіння. Клімат нашої країни занадто холодний для вирощування такого виду каштанів.

Правила посадки в домашніх умовах

Вдома можна виростити саджанець каштана з його дозрілих плодів. Для цього необхідно дотримувати наступні правила:

Будь непошкоджений плід, що впав з каштана, цілком підійде в якості посадкового матеріалу, так як з дерева падають тільки дозрілі каштани. Необхідно відокремити насіння від коробочки з шипами і замочити у воді. Цю воду необхідно міняти кілька разів за добу.

Зазвичай насіння, яке перебуває у воді, дає відростки через 12 – 16 днів після початку замочування. Грунт для посадки насіння каштанів повинен складатися з рівних часток перегною, дернової землі і перепрілого гною. Горщик заповнюють отриманою сумішшю, насіння каштана заглиблюють в цей грунт на 3 – 5 див. Потім контейнер з посадженим каштаном прибирають у погріб до настання весняних теплих днів. Температура в приміщенні, де стоїть горщик з каштаном, повинна бути близько 4 – 5 градусів Цельсія.

На початку весни контейнер з каштаном вносять в будинок, де проросла саджанець продовжує рости і розвиватися. За 10 – 12 днів до висаджування сіянців цього дерева їх виносять на годину – дві на балкон, щоб гартувати рослина перед садінням у відкритий грунт.

Посадка саджанців

Ями для висадки саджанців каштана необхідно готувати за тиждень – два до посадки. Їх необхідно розташовувати на відстані не менше 300 см один від одного, щоб в процесі росту каштани не заважали один одному розвиватися. Адже крона дорослого каштана в діаметрі може сягати 2,5 – 2,8 м.

Розмір підготовлених «лунок» під посадку повинні мати розміри 50х50х50 див. Також слід підготувати суміш для заповнення ями при посадці каштана. Ця суміш повинна складатися з 2 частин грунту і по одній частині крупного річкового піску і перегною. В цей родючий ґрунт необхідно додати 1 склянку комплексного мінерального добрива, до складу якого входять азот, фосфор і калій. Крім того, туди ж додають 500 г борошна з доломіту і гашеного вапна.

Дно ями «вистилають» галькою або щебенем, змішаним з піском, щоб підвищити дренаж грунту. Потім яму на 2/3 засипають отриманої живильною сумішшю і поливають, вносячи в кожну яму 10 – 15 літрів води. І тільки потім у кожну лунку акуратно ставлять саджанець, розправляючи корені по всьому діаметру лунки. Коріння дерева засипають поживною сумішшю, утрамбовуючи її руками.

Посадковий горбок не повинен бути врівень з рівнем ґрунту, його зазвичай роблять вище, тому що ґрунт буде просідати перший час після поливів або дощів. Коренева шийка дерева повинна бути вище рівня грунту.

Зазвичай поряд з саджанцем вкопується металевий або дерев’яний кілок, до якого прив’язується саджанець, щоб він не зламався від вітру.

Посадку цього дерева проводять або навесні, або ранньої осені (щоб саджанець встиг прижитися до початку морозів).

Посадка з горіха

Можна висаджувати це дерево з насіння безпосередньо у відкритий грунт. Їх можна садити в землю, як восени, так і навесні.

Навесні садять плоди каштана, зібрані ще в минулому році опале коробочки з насінням. Зберігати їх слід у контейнерах з піском. Ці контейнери на зиму зазвичай прибирають в льох. За тиждень до висадки цих горішків у відкритий грунт їх слід замочити в теплій воді. Подібна процедура активує зародок, який під дією води утворюється всередині плоду каштана. Через 6 – 7 днів вимочування плоди каштана готові до висаджування у відкритий грунт.

Лунки для висадки насіння готуються так само, як і для саджанців цього дерева. Зазвичай протягом першого сезону сіянець виростає у висоту до 20 см.

Перш ніж висаджувати горішки цього дерева восени, їх слід витримати протягом 14 – 15 днів у холодному підвалі, температура в якому не перевищує 5 градусів Цельсія. Після такого «випробування холодом» плоди каштана можна висаджувати у відкритий грунт.

Зазвичай восени висаджують горішки в спеціальні борозни на відстані не менше 10 см один від одного. Заглиблюють їх не більше, ніж на 6 см. Зверху їх можна присипати листям. Навесні, коли з’являться перші сходи, слід їх прорідити, видаливши слабкі сіянці.

Догляд за каштаном

Коли посаджені молоді дерева, то догляд за ними полягає в регулярному розпушуванні пристовбурового кола і своєчасних поливах. Поливати каштани не слід занадто рясно, так як їх коренева система з кожним роком розростається все більше, і сама в змозі добувати вологу з ґрунту.

Восени зазвичай пристовбурне коло каштанів мульчують тирсою, сухою травою або іншими підручними засобами, щоб захистити кореневу систему дерева від вимерзання.

Навесні дерева слід трохи обрізати, щоб формувати гарну крону у каштана. Зазвичай верхню частину дерева обрізають приблизно на 1/4 частину їх довжини.

Удобрювати каштани слід на початку квітня. На 10 літрів води береться по 1 столовій ложці азотного добрива, сечовини та комплексного мінерального добрива, 1000 г гною. Також можна вносити в пристовбурні кола і перепрілий компост.

Залишити коментар