Вирощуємо вдома красень-гіацинт!

З гіацинтом пов’язана прекрасна давня легенда. Вважається, що свою назву квітка взяла від давньогрецького міфічного юного героя Хиакинтоса. В нього без пам’яті був закоханий сам Аполлон. У момент тренування з метання дисків, юнак був смертельно поранений богом Зефіром, шалено ревновавшим його до бога Сонця. На тому місці, де пролилася кров Хиакинтоса, і виросли гарні, але такі швидкоплинні квіти – гіацинти.

Тепер ці рослини спустилися з божественних вершин, і кожну весну радують нас неймовірно ароматними і яскравими суцвіттями. Їх вирощування у відкритому землі не приносить жодних клопотів, а радість від споглядання цілої плантації гіацинтів просто непередаваема.

Де садити?

Гіацинт в домашніх умовах буде себе добре почувати на добре прогрітій ділянці грунті, захищеному від сильних і постійних вітрів. Місце посадки повинно мати невеликий ухил для стоку надлишкової вологи, оскільки тривалий підтоплення може спровокувати загнивання і загибель цибулин.

Якщо детальніше зупинятися на самому ґрунті, то йому слід бути повітро — та влагопроницаемым, добре удобренным, з великою кількістю розклався перегною. У випадку з важкими глинистими ґрунтами, місце під цибулини розпушується річковим піском і торфом, а ось кислу землю обов’язково потрібно вапнувати.

Правила посадки цибулин

Посадка починається з глибокої переробки, перекопування та удобрення землі, причому робиться це за пару місяців до висаджування самих цибулин. В грунт вноситься перегній, перепрілий гній, мінеральні добрива, торф і тощо. Остаточний набір додаткових поживних речовин залежить від вихідного стану ґрунту.

Гіацинти – це підзимові рослини, посадка і догляд у відкритому грунті за якими починається в кінці вересня – перших числах жовтня. Важливо не поспішати, але і не запізнитися з висадкою, інакше квітка або вимерзне взимку, або просто не встигне вкоренитися до настання холодів.

На висадку відправляються цибулинки середніх розмірів, які дають стійкі до холодів сходи. Якщо є ризик замерзання посадок, їх варто додатково утеплити опалим листям, поліетиленом чи спеціальними матеріалами.

Важливо дотримувати правильне відстань між окремими рослинами. Сідають вони з урахуванням того, що площа живлення кожного окремого примірника становить 20*15 див. Заглиблювати цибулину слід на 15-18 см, а на дно лунки насипати піщану «подушку».

Якщо мова заходить про масове любительському або комерційному вирощуванні, то цибулини геоцинтов доцільніше вирощувати в піднятих грядках. Там вони будуть повністю захищені від талих вод та підмочування, швидше прогріються і зійдуть.

Варто зауважити, що подібний спосіб культивування передбачає обов’язкове мульчування сухими тирсою, лапником, опалим листям та іншими природними матеріалами. Оскільки навесні паростки з’являються дуже рано, з них потрібно акуратно зняти шар мульчі, забезпечивши вільний насичення землі повітрям.

Як доглядати?

Вирощування одиничних екземплярів не приносить ніяких турбот, але якщо мова заходить про цілу плантації, то виникає потреба забезпечити рослинам специфічний догляд.

Він полягає в наступному:

  • розпушуванні і поливі, порятунку землі від бур’янів;
  • вибракування хворих і відцвілих примірників;
  • підживлення сухими і розчинними добривами з наступним розпушуванням грунту.

Гіацинт – рослина з коротким періодом цвітіння, і якщо він відцвів, буде корисно знати, що робити з рештою цибулиною. Якщо її просто залишити в землі, то на наступний рік вона може або дати слабкі паростки і бутони, або не зацвісти і зовсім.

З-за цього її рекомендується викопати в кінці червня-початку липня, оглянути на предмет хвороб, відокремити утворилися дітки, вимити, висушити і відправити на зберігання.

Варто зауважити, що недостатньо просто викопати цибулини і перемістити їх у льох, як це прийнято робити з жоржинами. Зберігання цибулин – це повноцінний процес формування майбутніх суцвіть, а, значить, потрібно забезпечити всі необхідні умови.

Наприклад, не варто відривати занадто дрібні дітки, а самі бульби краще розкласти за паперовими пакетиками. Потім слід 2 місяці утримання при температурі +25 градусів, і місяць при +17. Вологість у цей період не повинна бути дуже низькою, інакше цибулинки просто висохнуть.

Виходить, що загальний термін зберігання становить 90-95 доби. Перед його закінченням, квіти корисно кілька днів витримати в умовах, наближених до вуличних. Варто зауважити, що в процесі зимової сплячки, гіацинт здатний утворювати численне потомство у вигляді дрібних придонних цибулинок.

Їх легко відірвати при весняному садінні в землю, тому слід діяти дуже акуратно. Висаджені цибулини з потомством обов’язково мульчируются, а дітки доращиваются до моменту цвітіння 4 роки мінімум.

Вирощуючи гіацинт на продаж, важливо знати не тільки те, як доглядати за ним, але і як збільшувати кількість посадкового матеріалу. Найдовший спосіб – це розмноження насінням, після якого момент цвітіння настає тільки через 7 років. Дочірні цибулинки зацвітають через 4-5 років, тому залишається застосовувати форсовані методи збільшення посадок: вирізання і нарізування дінця.

Вигонка в квартирі

Гіацинти відносяться до розряду рослин, посадка і догляд в кімнатних умовах за якими цілком реальні і успішні. З цією метою в горщики висаджуються виключно великі цибулини, добре визріли і мають щільну структуру.

У кімнатних обставин момент висадки в горщики припадає на середину або кінець осені. Посадковий матеріал заглиблюється не повністю, а на 1/3. Субстрат виготовляється з піску, товченого деревного вугілля і листової землі.

Що робити потім? Накрийте горщики ковпаками з паперу, і відправте на 12 тижнів в приміщення з температурним режимом, рівним +5-+8 градусам. Поливати їх слід рідко, в міру повного висихання земляного кома, уникаючи надмірної перезволоженого.

Після появи паростків доглядати за квітами стає цікавіше. Їх потрібно перенести в прохолодне і затінене місце, а після акліматизації поставити в світлу і теплу кімнату.

Обов’язковим пунктом успішного домашнього культивування є регулярні підгодівлі комплексними мінеральними добривами. Якщо всі умови будуть виконані, то період цвітіння триватиме близько місяця, в іншому випадку горщик знову поставити в прохолодне приміщення, то й довше.

Після того як квітка відцвів, цибулину можна викинути, бо наступного разу вона зацвіте лише через пару років, або висадити у відкритому грунті.

Складність полягає в тому, що у випадку з домашнім вирощуванням пересаджувати нікуди: у момент закінчення цвітіння на землі ще лежить сніг, і стоять морози. З-за цього посадковий матеріал просто залишають в горщику, обрізавши зелену масу, і доглядаючи за ним точно так само, як і за всіма іншими кімнатними рослинами.

У такому разі гіацинт, який пережив належне вирощування і відповідний подальший догляд, отримує можливість накопичити корисні речовини, і зацвісти на наступний рік. Мало того, він зможе утворити потомство у вигляді дочірніх цибулин.

Ну а що робити з ними, ви вже знаєте. Удачі!

Залишити коментар