Вирощуємо спатіфіллум

Це багаторічна вічнозелена рослина, що має другу назву – жіноче щастя, біологи зарахували до сімейства ароїдних. Ареал поширення – болотисті місця і волога місцевість у Південній Америці та Східній Азії.

В середньому висота рослин близько 30 см, але зустрічаються екземпляри до 1 м. Стебла у спатифиллума немає. Листя розростаються з однієї точки прикореневої зони. Листя темно-зелені, з добре вираженою центральною жилкою, подовжені, бувають у деяких сортів більш широкі, ніж довгі.

Квіти виглядають дуже оригінально, саме тому ці кімнатні рослини і вирощують в домашніх умовах. Вони нагадують розкриті качани, обгорнені білим покривалом – одним єдиним великим пелюсткою кремового або молочно-білого кольору.

Квітка залишається розкритою довгий час – з квітня по червень. Деякі сорти спатифиллума показують ще більш цікаве цвітіння – розкритий пелюстка зеленіє.

Види спатифиллума

Існує близько 40 видів спатифиллума – жіночого щастя. В домашніх умовах вирощуються в основному наступні сорти:

 • «Доміно» – забарвлення листків строката, листя загострені, гофровані. Розмір великий, досягає 50 див.
 • «Каннолистный» – у нього цікаві великі листя витягнутої овальної форми, схожої на яйце. На вигляд квітка нагадує рослину канни, за що сорт і отримав назву. Суцвіття з жовтуватим або зеленуватим качаном, забарвлення зсередини біла – зовні зелену. Відрізняється ароматним запахом.
 • «Caiti». Трохи нагадує каннолистный, але лист зелений з інтенсивними жовтими розводами. Квітки звичайні. Цей вид спатифиллума більш великий, ніж інші сорти – може досягати у висоту 1 м.
 • «Сенсація». Це рослина набувають для приміщень, в якому недостатня освітленість. У нього дуже цікаві листя – завширшки 90 см, а в довжину до 40 див. В іншому це невисока рослина виглядає стандартно.
 • «Спатіфіллум Уоллеса». Сорт, який можна зустріти найбільш часто. Рослина невисока, до 50 см заввишки, листя невеликі, гострі, розташовуються на тонких черешках. При в’яненні покривало качана зеленіє.

Доглядати в домашніх умовах за спатифиллумом настільки просто, що досвідчені квітникарі радять першими в домашню колекцію купувати саме його.

Догляд за рослиною

Основні правила поводження з спатифиллумом наступні:

 • Квітка не любить потрапляння прямих сонячних променів, але якщо світла не вистачає катастрофічно, то листи стають витягнутими і стоншуються. Доцільно ставити вазони з рослинами на вікна квартири з північного або західного боків і переносити на південну тільки тоді, коли хочеться прискорити настання цвітіння;
 • Рослина не витримує перепадів температур і холоду – мінімальна температура, при якій воно не гине – 16С. Оптимальна температура для нормального розвитку – від 18 до 22?С;
 • Спатіфіллум в природі росте на берегах боліт і у вологих заплавах річок, а значить – квітка доведеться не тільки рясно поливати, але й підтримувати в приміщенні сприятливий мікроклімат. Для цього в кімнаті, де він стоїть, періодично пульверизатором розбризкують вологу 2-3 рази на добу, а на літо виставляють горщик з рослиною на піддон, на який поміщають керамзит або лісовий мох, постійно знаходиться в зволоженому стані. Заливати квітка не можна – коренева система може почати гнити, між поливами земля повинна встигати підсихати;
 • Зазвичай квіткам призначають водні процедури – душ з розпилювача, однак при цвітінні потрібно проводити цей процес обережно – волога не повинна потрапляти на суцвіття;
 • В період повного спокою – з кінця жовтня по початок лютого – це час може зрушуватися на 2 тижні у обидві сторони, у рослини настає період вегетації. У цей час у землю вносять мінеральні добрива, які не містять вапно. Можна купувати стандартні добрива в магазині, ознайомившись з інструкцією. Розлучаються вони в пропорції – 1,5 м підживлення на 1 л води.

Пересадка спатифиллума проводиться по мірі його зростання – як тільки коренева система заповнює всю ємність, в якій знаходиться рослина. Робити це доводиться до 2 разів на рік. Коріння не обрізають – підбирають більш великий розмір вазона.

Грунтову суміш можна скласти самостійно, з’єднавши в рівних кількостях перегній, пісок, торф, дерен. Якщо всі складові збираєш самостійно, необхідно всі компоненти прожарювати в духовці, щоб убити цвілеві грибки і можливих шкідників.

Слабокислий готовий грунт можна придбати в квіткових магазинах.

Щоб рослина швидше вкоренилося, йому в перші дні після пересадки створюють тепличні умови – обертають поліетиленом на кілька днів. На 2-3 години в день плівку необхідно знімати і рослина провітрювати.

Проблеми при розведенні

Хворіють не тільки люди – «погане здоров’я» буває періодично і у рослин. Викликає його неправильний догляд, зовнішні фактори, шкідники.

Основні вороги спатифиллума:

 • трипси;
 • борошнисті червці;
 • попелиця;
 • павутинний кліщ.

Навалі паразитів частіше піддаються рослини, які перебувають у занадто сухому повітрі. Знищити шкідників можна спеціальними препаратами – інструкція застосування до кожного хімічного засобу видається при придбанні.

Проблеми з зростанням пояснюються недоліком вологи і світла.

Чому не цвіте спатіфіллум в належний час? Іноді причиною «неправильної поведінки» квітки є занадто велика ємність, в якій воно знаходиться. Стимуляція до появи квітки – заповнення кореневою системою всього обсягу горщика. Прискорити цвітіння можна потримавши рослина при більш низькій температурі – на рівні 16?С або збільшивши кількість падаючого на нього світла.

Що робити, якщо у спатифиллума чорніють кінчики листя? Причин такого стану квітки досить багато, і дати однозначну відповідь, чому так відбувається, не можна.

Кінчики листя чорніють при недостатній вологості, при надмірній вологості, якщо недостатньо грунтової суміші фосфору, азоту або калію.

Темні плями коричневого кольору виникають на середині листа. Швидше за все, в грунт потрібно додати азот при підгодівлі або таким чином рослина сигналізує про появу паразитів.

У нещодавно придбаних рослин на кінцях листя часто з’являються засохлі ділянки. Це говорить про те, що рослина намагається адаптуватися до умов свого існування.

Якщо рослина придбано давно, зріле за віком, а його листя стали висихати на кінчиках, необхідно збільшити обсяг поливу.

Незважаючи на те, що немає жодної згадки про випадки, коли когось отруїли спатифиллумом, не варто забувати, що «жіноче щастя» відноситься до сімейства ароїдних. У ньому знайшли «притулку» багато отруйні рослини. Тому квітку потрібно ставити будинку так, щоб його не могли спробувати на смак домашні улюбленці, ні діти.

Хоча біологи «одомашнені» види спатифиллума не відносять ні до алергенів, ні до токсинів, пробувати квіти або листя на смак небажано. Це викликає нехай не отруєння, але розлад шлунка.

Залишити коментар