Вирощування фейхоа в домашніх умовах

Фейхоа — справжня екзотика для наших широт. Не в кожному магазині купиш цю дуже корисну ягоду з незвичайним незабутнім ароматом, яку пускають на варення, їдять в сирому вигляді, поєднують з овочами та фруктами.

Приклавши трохи зусиль, можна виростити фейхоа в домашніх умовах і безкоштовно насолоджуватися смачними вітамінними плодами.

Вирощування фейхоа в домашніх умовах

Розмноження дерева в умовах міської квартири — процес у принципі нескладний, але досить довгий. Перш ніж рослина почне плодоносити, має пройти від 3 до 6 років.

Великого врожаю плодів навряд чи вдасться досягти, але це проблема всіх екзотичних дерев, що ростуть на підвіконні. Справжніх квітникарів-любителів такий нюанс не зупиняє. До того ж дерево має хороші декоративні властивості, особливо в період цвітіння, може похвалитися густий смарагдовим листям і незвичайними, неймовірно красивими квітами. А вже про користь плодів і говорити не доводиться: це справжня вітамінна бомба!

Для домашніх умов підійдуть не всі сорти, тому що в більшості своїй перехреснозапильна рослина, тобто в розпорядженні повинна бути як мінімум пара дерев, що зацвітають в один час. Домогтися цього не природному середовищі дуже складно. Тому, щоб виростити фейхоа, краще купувати види, опыляющиеся самостійно, такі як Бугристий, Кулідж, Кримський ранній, Суперба, Первісток 120, Нікітський ароматний.

Підготовка грунту

Рослина не особливо вимоглива до грунту і може рости практично в будь-якій землі, окрім вапняної. Краще всього підійдуть родючі нейтральні субстрати. Якщо є можливість, можна підготувати грунт, яка ідеально підійде для пророщування насіння: по 2 частини листяного перегною і торфу і 1 частини річкового піску. Для комфортного росту дерева ідеально підійде наступний субстрат: 6 частин дерну, 4 частини листової землі і 1 — перегною і піску.

Насіннєве розмноження

Це найлегший спосіб отримати екзотичне деревце у себе вдома. Звичайно, ще простіше придбати його у квітковому магазині, але не у всіх є така можливість. Тим більше що справжнім любителям кімнатних рослин цікавий сам процес вирощування фейхоа в домашніх умовах з насіння. У розмноженої таким чином культурі відбувається розщеплення материнських ознак, тобто на виході виходить рослина іншого сорту. Як воно вирощується з насіння?

 1. Для пророщування годяться м’які, стиглі, але не перестиглі плоди. Гострим ножем потрібно зрізати приблизно 1/5 частина з боку плодоніжки і видавити м’якоть з насінням. Зазвичай їх небагато.
 2. Очистити насіння можна, промивши їх у слабкому розчині марганцю. Просушити.
 3. Так як схожість у фейхоа невисока, сіяти краще в невисоких плоских горщиках, засинаючи грунтом не більше ніж на півсантиметра.
 4. Зволожити землю з пульверизатора. Температура на підвіконні повинна бути не нижче 15°С. Чим вона вища, тим швидше з’являться сходи.
 5. Як тільки на розточках з’явилися перші справжні листки, їх можна висаджувати в окремі горщики.

Вирощування з живців

 1. Розмноження живцюванням деревце зберігає ознаки материнської рослини. Для такого способу необхідні міцні пагони з середини крони. Їх потрібно нарізати на живці довжиною до 10 см, залишивши тільки верхню пару листя.
 2. Вкорінювати їх можна в звичайних керамічних горщиках, поглибивши на 2/3 і полив теплою водою, розчинивши в ній кілька кристаликів марганцю.
 3. Накрити живці зверху скляним ковпаком або пакетом, забезпечуючи їм тим самим вологе тепле середовище.
 4. Повне вкорінення відбувається приблизно через два місяці. Чим вище температура в приміщенні, тим швидше відбувається процес.
 5. Рослині необхідно забезпечити достатнє освітлення і періодично відкривати банку і обприскувати листя.
 6. Після повного вкорінення необхідно пересадити дерево.
 7. Вирощування фейхоа у відкритому грунті можливо тільки за умови теплого вологого клімату. У природних умовах ця культура росте в Криму і на Кавказі.

В комфортних для нього субтропіках за рослиною практично не вимагає ніякого спеціального догляду, воно рідко хворіє і майже не схильне захворювань і нападкам шкідників. В зоні середньої смуги Росії дерево, швидше за все, не переживе і першої зимівлі без додаткового укриття у вигляді теплиці, температура якої повинна підтримуватися не нижче 15°С при помірній вологості.

Догляд за домашнім фейхоа

Освітлення

Це культура дуже світлолюбна, тому необхідно поміщати її на підвіконня, вікна якого виходять на південь або південний схід. Щоб виключити опадання листя в осінній і зимовий період, треба помістити біля деревця лампу денного світла.

Обрізка

Формуванні крони відводиться не остання роль у догляді. Коли рослина досягає у зростанні близько 30 см, верхні гілки необхідно обрізати на 1/3 — для правильного формування і розвитку скелетних гілок. У подальшій обрізанні фейхоа не потребує, потрібно лише зрідка видаляти сухі слабкі гілки. Але щоб воно почало швидше плодоносити, не можна дозволяти йому сильно йти в зростання. Для цього потрібно зрізати нові паростки біля кореня.

Полив

Фейхоа вимагає частого зволоження, грунт ніколи не повинна пересихати. Краще використовувати відстояну воду. В горщику необхідно виконати дренажний отвір і поставити піддон. Зливати скупчуються надлишки води не потрібно: рослина потім все вбирає саме. Взимку необхідно додатково зволожувати повітря і обприскувати листя.

Добриво

Посаджена у відкритому грунті культура не потребує додаткової підгодівлі. Але якщо вона росте в горщику, це необхідно. Кожні 15 днів її потрібно удобрювати азотом, фосфором і калієм, чергуючи їх між собою. Підійдуть як неорганічні, так і органічні стимулятори. Їх необхідно вносити цілорічно.

Фейхоа — дерево не особливо примхлива з точки зору його вирощування в домашніх умовах, але вимагає терплячого регулярного догляду. Зате вже через 3-4 роки рослина віддячить свого господаря за старання, приносячи до сімейного столу смачні, багаті йодом і вітамінами плоди.

Залишити коментар