Викривлення носової перегородки: причини дефекту і способи його усунення

Носова перегородка являє собою тонку пластинку, яка поділяє порожнину носа на дві однакові за розміром половинки. Спереду вона складається з хряща, задня частина з тонкої кістки. Зверху з обох боків вкрита слизовою.

Викривлення носової перегородки являє собою утворення шипів, гребенів на пластині, її зміщення в бік. З-за нього у людини відбувається порушення дихання через ніс, буває, що вона й зовсім припиняється. За рахунок такого дефекту часто виникають запальні процеси, що розвиваються хвороби органів дихальної системи, що носять алергічний характер, з’являються неврози, болі в голові, погіршується робота сечостатевої системи, серця і судин.

Чому це відбувається, причини деформації носової пластини

Деформація перегородки носа виникає при травмуванні, при неправильному зростанні кісток лицьового черепа в дитинстві, з-за чого вона згинається. Найчастіше вона дає про себе знати з 13 років.

Іншою причиною є розвиток гіпертрофії раковини з одного боку, розташованої в нижній частині порожнини. У підсумку прохідність ніздрів стає неоднаковою. Під час дихання виходить різниця в тиску потоку повітря на пластину, вона прогинається вузьку сторону, де тиск трохи слабкіше, стає важче дихати носом.

Основне значення у викривленні мають різні травми, які припадають на область нашого носика. Особливо часто вони зустрічаються у чоловіків, ніж у жіночої половини населення. Буває, що зміни в пластині виникають внаслідок неправильно розвиненого зачатка якобсонова органу.

Ознаки, що вказують на наявність викривлення

Симптоми викривлення носової перегородки видно наявності, їх неважко помітити, полягають у наступному:

 • Порушення дихання;
 • Наявність хропіння;
 • Поява сухості всередині носової порожнини;
 • Наявність запалень в придаткових пазухах, що протікають в хронічній формі (гайморит, фронтит, етмоїдит);
 • Хвороби, що носять алергічний характер. Слизова стикається з пластиною, виникає роздратування, воно провокує поява нападів астми, риніту. Відчувається дискомфорт всередині порожнини, свербіж, виділяється слиз;
 • Зміни форми носика. Форма часто змінюється якщо є травми (перелом, вивих). Якщо вчасно не провести лікування, то хрящ зростається неправильно і форма залишається зміненою.

Зміни пластини усередині порожнини можуть бути різними за характером і локалізації. Зміни можуть виступати вигинами, гребенями, шипами, виступами. Форма вигинів – З, S-образна. При травмі утворюються вигини з гострими кутами, передній край хряща зміщується, утворюється вивих.

Наслідки при викривленні перегородки в носовій порожнині теж бувають різними. Коли порушується процес дихання, відразу ж змінюються природні процеси, погіршується кровообіг, робота судинної та статевої систем. Слизова оболонка висушується, а це призводить до постійних простуд, розвитку гаймориту, фарингіту. Знижується імунітет, і організм стає більш схильним переохолоджень та развитиям застуд, впливу на нього шкідливих факторів середовища.

Також до наслідків можна віднести:

 • розвиток синдрому апное;
 • поява хропіння вночі з зупинкою дихання;
 • розвиток стенокардії, підвищення тиску;
 • поява болів у голові;
 • швидке стомлення, погіршення пам’яті, депресивні стани.

При деформації нормально функціонує тільки одна ніздря, і організму важко до цього пристосуватися. Тому при виявленні таких змін, не варто відкладати лікування на тривалий час.

Проведення діагностики

Побачити, що форма носика стала іншою можна розвитку у нього сколіозу, кінчик зміщується в бік. В основному зміни пластинки видно при проведенні риноскопії.

Порожнини асиметричні, одна половинка ширше іншого, на ній помітні раковини, а на інший немає.

Для того щоб вирішити питання, робити операцію чи ні, необхідно детально оглянути порожнину, визначити характер змін і розташування всіх вигинів, виступів, змастити її 5% розчином кокаїну в поєднанні з адреналіном.

Рентгенівський знімок дозволяє з’ясувати, в якому стані знаходяться порожнини пазухи.

Лікування проблеми в офіційній медицині

З порушеною проблемою і видозміненій пластини треба звертатися до фахівця – оториноларинголога та пластичного хірурга. Лікування викривлення носової перегородки без проведення операції дає тимчасове полегшення, але не усуває саму причину його появи. Можна використовувати краплі, що звужують судини, приймати таблетки, робити спеціальну дихальну гімнастику, але всі ці засоби мають тимчасовий характер і не завжди допомагають.

Якщо симптоми сильно виражені викривлення, заважають нормально дихати, турбують, приносять відчутний дискомфорт, то в цьому випадку вдаються до оперативного втручання. Для виправлення викривленої носової перегородки робиться операція, яка називається септопластикою.

Розрізи на обличчі при цьому не виробляються, зовнішня форма не змінюється. Тривалість
хірургічного втручання складає півгодини, іноді годину, його можуть проводити під місцевим або загальним наркозом.

Всередині порожнини встановлюють пластинки з силікону (сплинты і марлеві тампони), вони забираються на наступний день. У стаціонарі хворий лежить всього добу, після лікар відпускає його додому. Протягом тижня треба робити перев’язки, щоб загоєння відбувалося швидше, і не з’являлися спайки.

На сьогоднішній день часто вдаються до методу підслизової резекції. Іноді роблять наскрізний висічення шарів підслизової. Порушення у вигляді викривлень прибирають діодним лазером, термопластику виконують, якщо хрящ і кістка криві, септопластикою усувається порушена частина пластинки.

Для проведення операції є свої свідчення. Так, її рекомендують, якщо є виражені порушення дихання, часткова або повна обтурація половинки носа, сильно деформована платівка. Проводити її краще в молодому віці, поки не спостерігається функціональних розладів.

Найчастіше при деформації пластинки виникає гіперплазія однієї або обох раковин, яка виникає на стороні, яка знаходиться протилежно викривлення. Тут відзначається важке дихання через ніс. В цьому випадку проводиться резекція і конхотомия. Якщо є гіпертрофія м’яких тканин, робиться висічення з допомогою ножиць або руйнування гальванокаутером. Якщо спостерігається асиметрія решітчастої кістки, то проводиться вилучення частини лабіринту, середня раковина ставиться в латеральне положення.

Якщо важко дихати в результаті появи реактивного набряку слизової, то операцію не роблять. У цьому випадку бажано лікування, за допомогою якого усуваються набряки і схильність слизової оболонки до їх появи. Всередину порожнини вводять ліки і проводять терапію лазером. Сеанси робляться через день, курс 6-8 процедур. Для відновлення і профілактики можуть проводити курс голковколювання.

У домашніх умовах лікування викривленої носової перегородки здійснюється з допомогою крапель і таблеток, які призначає лікар. Вони звужують судини, знімає набряк і дають ніздрів нормально дихати. Також робиться дихальна гімнастика.

Народна медицина

В домашніх умовах можна спробувати деякі засоби, які можуть полегшити дихання.

 • Теплі сольові і содові розчини. Можна ними промивати ніс, це може бути морська,
  поварена сіль. У склянку води додати 1,5 маленькі ложки солі. Робити процедуру треба з гумовою грушею, промивати ніздрі по черзі, при цьому рот повинен бути відкритим, а язик висунутим. Можна пробувати втягувати воду носом. Замість солі можна використовувати соду в такій же кількості;
 • Настій ромашки. У склянку води додати ложку сухої сировини, настояти 30 хвилин, процідити, вибрати всю траву і робити промивання;
 • Відвар шавлії. На склянку води додати чайну ложку сировини і варити на повільному вогні протягом 10 хвилин. Потім настояти, процідити і промивати;
 • Настій полину. Стакан води і маленька ложка сировини, настояти 40 хвилин, процідити і промивати;
 • Рослинні масла. Масло оливи, льону, кукурудзяна, соняшникова, рапсова. Закапувати масло по кілька крапель, воно очищає слизову і полегшує дихання.

Викривлена перегородка може викликати дискомфорт, утруднювати дихання і провокувати розвиток різних захворювань, а може і не давати про себе знати, поки людина не зіткнеться з проблемою важкого дихання в результаті розвитку гаймориту, риніту та інших хвороб. При сильному порушенні дихання і вираженій деформації лікарі рекомендують оперативне втручання. Якщо симптоми не так яскраво виражені і перегородка явно не заважає жити, вдаються до консервативного лікування.

У будь-якому разі при виявленні деформації пластинки всередині носової порожнини необхідно почати лікування вчасно, щоб уникнути серйозних наслідків.

Залишити коментар