Відхаркувальні засоби при бронхіті – кращі та найефективні

Всі знають захворювання з назвою бронхіт, при якому запальний процес у дихальній системі людини зачіпає бронхи. Сухий кашель на початку хвороби, що заважає ночами, переходить у вологий і триває від декількох тижнів до місяців. Що ж допоможе відкашлюванню болючою мокротиння? Розглянемо відхаркувальні засоби при бронхіті.

Коли призначають відхаркувальні препарати?

Бронхіт – одне з найбільш часто зустрічаються причин звернень за медичною допомогою. За класифікацією він поділяється на гострий і хронічний, причому другий може розвиватися як ускладнення першого або ж внаслідок тривалого за часом дії несприятливих чинників, наприклад, пилу і диму.

Гострий бронхіт – це результат впливу інфекції на організм людини, з-за якої запалюється слизова трахеобронхіального дерева з подальшим кашлем, відділенням мокротиння. У разі хронічного перебігу захворювання відбуваються зміни в супроводі запального процесу, гіперсекреції мокротиння і порушення захисної функції.

При звичайному стані здоров’я виробляється до 100 мл секрету в дихальних шляхах протягом 24 годин. При настанні патологічного стану збільшену кількість в’язкого мокротиння порушує газообменные процеси, стимулює розмноження мікробів.

Труднощі з відкашлюванням виходять на перший план. Саме тому в першу чергу необхідні препарати, здатні розріджувати консистенцію мокротиння, допомагати її просування і стимулювати швидке виведення шляхом відхаркування. Згідно з принципом дії, відхаркувальні засоби можна розділити на наступні категорії:

 • стимулятори відхаркування;
 • засоби, що розріджують мокротиння і знижують її консистенцію.

Стимулюють відхаркування препарати після прийому впливають на слизову шлунка, через що порушується мозковий центр, керуючий блювотним і кашльовим рефлексами. Ця активність сприяє підвищеному виробництву рідкого секрету в бронхах. Муколітики, це ще одна з назв разжижителей мокротиння, впливаючи на слиз, знижують її консистенцію.

Нюанси прийому муколітиків

Одним з нюансів використання стимуляторів відхаркування є нетривалість їх дії. Збільшення кількості прийнятого препарату, поряд з центром мозку, регулює кашель, активізує ще і блювотний. Наслідком цього буде сильна нудота, не виключена блювання, а також печія. Тому в цьому випадку важливі частота і регулярність прийому ліків.

Збільшення споживання рідини сприяє посиленню дії засобів. В якості побічних реакцій на прийом муколітиків може виступати прояв алергічних реакцій. З обережністю треба приймати відхаркувальні засоби під час виношування плоду, особливо це стосується першого триместру.

Прийом відхаркувальних препаратів сумісно з антибіотиками спричиняє збільшення концентрації останніх у тканинах легенів. Крім того, одночасний прийом муколітиків з ліками, що пригнічують кашльовий рефлекс, що приводить до застою мокротиння в бронхах, що ускладнює перебіг хвороби.

Краще відхаркувальний засіб при бронхіті: огляд препаратів

Ринок медикаментів досить насичений препаратами, що забезпечують відведення бронхіального секрету з дихальних шляхів. Щоб вибрати ефективний відхаркувальний засіб при бронхіті, проведемо їх огляд. Розглядати будемо тільки найвідоміші і найпоширеніші з них.

Необхідний ефект властивий препаратів, що випускається в таких формах, як:

 • сиропи;
 • льодяники або пастилки для розсмоктування;
 • порошки та шипучі таблетки;
 • трав’яні збори.

Перерахуємо найбільш ефективні препарати:

Засоби на основі екстракту кореня алтеї лікарської — таблетки «Мукалтин» і сироп «Алтейка».

Препарати з трави термопсису ланцетного:

 • «Термопсол» – таблетки з екстракту;
 • порошки з трави;
 • «Коделак Бронхо» – таблетки з сухим екстрактом трави, амброксолом, гідрокарбонатом натрію.
 • сироп «Пертусин»;
 • «Бронхостоп» – пастилки та сироп з екстрактом чебрецю і алтея.

Засіб на основі подорожника — сироп «Гербион».

Препарати з екстракту чебрецю:

 • Комбіновані препарати, до складу яких входять екстракти декількох трав — сиропи «Линкас», «Експекторант», «Кофол».
 • Комплексні трав’яні препарати — сироп і льодяники «Травісил».
 • Лікарські засоби з бромгексином — «Бромгексин» в сиропі і таблетках.
 • Препарати бромгексину і трав — краплі пероральні «Бронхосан».
 • Препарати амброксолу — таблетки, сироп та розчин для інгаляцій «Амброксол», «Лазолван».
 • Препарати ацетилцистеїну — шипучі таблетки і порошки «АЦЦ».
 • Лікарські збори — грудний №1, №2, №3.
 • Препарати із сушених і перемелених кореневищ – «Солодки корінь», «корінь Алтея».

Відхаркувальні засоби при бронхіті для дітей представлені практично в кожній категорії, і основна їх частина — це сиропи. При призначенні препарату малюкові потрібно враховувати його вік та вага. Виробники часто надають мірні ємності з необхідною градацією.

Лікарські засоби, які мають сильне відхаркувальну дію і призначувані при бронхіті, – це муколітичні препарати на основі бромгексину, амброксолу, ацетилцистеїну.

Народні засоби

Великий обсяг інформації про відхаркувальні засоби при бронхіті пропонує народна медицина:

 • 1 ст. л. збору з листя берези, багна, березових бруньок, материнки, кропив’яного листа треба засипати в 500 мл води і закип’ятити на несильному вогні. Після відстоювання протягом ? години слід пити відвар 3 рази в день по стопці.
 • Перемелене листя подорожника (4 ст. л.) заварюємо в 500 мл окропу. Настояти 4 години, приймаємо по ? ст. до 4 разів на день.
 • 1 ст. л. без гірки дрібного помелу листків шавлії засипаємо в 1 ст. молока. Перемішуємо і кип’ятимо в емальованій ємності. Після кип’ятіння відвар потрібно процідити. Тепле молоко п’ємо перед сном.
 • У склянку теплого молока додаємо ? ч. л. вершкового масла, ? ч. л. харчової соди, 1/3 ст. «Боржомі». Цукор або мед кладемо за смаком. П’ємо цілющий відвар перед нічним відпочинком.

Підбираючи відхаркувальний засіб при бронхіті, перш за все, потрібно дотримуватися прописаних лікарем препаратів. У випадку негативного впливу або слабкого ефекту від призначеного препарату слід спільно з лікуючим лікарем підібрати нові ліки. Це ж стосується і додаткових засобів народної медицини. Будьте здорові!

Залишити коментар