Відшарування сітківки ока: симптоми, лікування

Невиліковна сліпота – страхітливі слова, які звучать як вирок. До повної втрати зору здатне привести відшарування сітківки ока.

Між тим, знаючи перші симптоми цієї хвороби, можна запобігти такі страшні наслідки. Що це за ознаки? Як повернути сітківку на місце і скільки грошей на це потрібно?

Що відбувається в оці при відшаруванні сітківки і чим це загрожує?

Щороку від 5 до 20 осіб з 100 тис. населення на своєму гіркому досвіді пізнають, що таке відшарування сітківки ока. Таким хворим потрібна операція, причому крім високої вартості вона відрізняється підвищеною складністю хірургічних маніпуляцій.

Це серйозна недуга, який може повністю відібрати у людини здатність бачити або зробити його інвалідом по зору. Сітківка – це тонка оболонка, що вистилає очне яблуко з внутрішньої сторони. Якщо відбувається її відшарування від судинної оболонки, то фоторецептори не отримують живлення з кров’яного русла і перестають нормально працювати.

Головні причини виникнення відшарування сітківки ока – зміна склоподібного тіла, що викликає розрив сітківки і скупчення рідини на ділянці відшарування, витончення очної оболонки і новоутворення. Провокуючі фактори — порушений кровообіг, гіпертонія, стреси, вагітність, діабет, хвороби вірусної природи, короткозорість, механічне пошкодження ока, офтальмологічна операція, надмірні фізичні навантаження. Велику роль відіграє спадковий фактор.

Небезпечні бачення: як не пропустити хвороба?

Ознаки відшарування сітківки ока досить характерні. Ось які симптоми передують його розвиткові:

 • з’являються фотопсии. Їх можна описати як блискавки, іскри, яскраві спалахи світла;
 • перед очима починають плавати чорні точки. Їх поява вказує на множинні крововиливи в склоподібному тілі;
 • людині заважають дивитися переміщаються лінії зигзагоподібної форми;
 • виникає ілюзія «мушок»;
 • гострота зору помітно знижується.

Якщо ці сигнали залишаються без уваги, то патологія прогресує. Незабаром перед очима утворюється мутна завіса. Вона може коливатися при рухах головою. Спочатку пелена захоплює частину поля зору, потім її площа збільшується. Зір стрімко падає. Типовий ознака – вранці хворий бачить дещо краще, але протягом дня симптоми хвороби повертаються. Це пов’язано з тим, що під час нічного відпочинку сітківка може самостійно прилягати на місце. Але уявне благополуччя триває недовго, через деякий час якість ранкового зору перестає відрізнятися від денного і вечірнього.

Якщо відшарування сітківки ока відбулося в нижніх відділах, симптоми менш красномовні. Протягом декількох місяців людина не виявляє ніяких тривожних ознак небезпечної патології. Якщо розрив локалізовано у верхніх відділах, то дефекти зору наростають дуже швидко, іноді процес займає всього декілька діб.

Спочатку страждає периферичний зір. Поступово можуть відшаруватися всі квадранти сітківки. При цьому обриси предметів стають розмитими, видимі об’єкти викривляються, розвивається приховане косоокість.

У кабінеті офтальмолога: як лікар побачить хвороба?

При підозрі на відшарування сітківки виконується ретельне офтальмологічне обстеження.

Лікар проведе стандартні діагностичні процедури: периметрию (досліджує полі зору), тонометрія (виміряє тиск всередині ока), визиометрию (визначить гостроту зору за таблицею), біомікроскопія (вивчить структури ока за допомогою щілинної лампи). Особливо інформативною є офтальмоскопія. Вона дозволяє встановити масштаб пошкодження, досліджувати збереження функцій сітківки.

Якщо побоювання доктора підтвердяться, то буде призначено спеціальне обстеження, що включає:

 • УЗД в двомірному вимірі;
 • электроокулографию;
 • электроретинографию;
 • электроэнцефалографию.

Вдаються і до лабораторної діагностики. Вона передбачає аналіз крові (клінічний, біохімічний, на віруси гепатиту, ВІЛ, сифіліс) і сечі (на цукор і загальний).

Скільки коштує зір?

Ніякі таблетки і уколи не допоможуть склеїти сітківку, єдиний вихід — операція. Її проводять декількома способами.

 • Лазерна коагуляція. Показана при незначних пошкодженнях. Її роблять без анестезії, лише закапають в око краплі. Вона займає від 5 до 10 хвилин. Пацієнту на око надінуть лінзу, потім направлять лазерний промінь в місце пошкодження. Він «спаяет» сітківку. У державній клініці таку послугу можна отримати безкоштовно, якщо буде напрямок від офтальмолога. У приватній можна обійтися без направлення, але вартість процедури складе від 8 до 15 тис. руб. (одне око).
 • Экстрасклеральное пломбування. Хірург розріже кон’юнктиву, використовуючи спеціальний апарат, притисне склеру до сітківці, позначить зони розшарування, виготовить індивідуальні пломби і накладе їх на оболонку, розташовану під сітківкою. Грубо кажучи, залатає місця розривів. Операцію також можна зробити безкоштовно, за квотою, але треба буде дочекатися черги. У приватній клініці її проведуть оперативно, але ціна може коливатися від 10 тис. до 60 тис. руб.
 • Вітректомія. До неї вдаються при масштабному ураженні, проводять під місцевою або загальною анестезією. У склері проробляють маленький отвір, впроваджують крихітні інструменти, січуть або видаляють частину склоподібного тіла, звільнилася порожнину заповнюють силіконовим маслом або газовою сумішшю. Операцію також можуть зробити у державному медзакладі за лімітом безкоштовно. Звернувшись в приватний медцентр, доведеться викласти від 50 до 100 тис. руб.

Важливо! Вплив лазером заборонено при значній ступеня розшарування, патології судин органів зору, крововиливах в очне дно, непрозорості очних середовищ. Пломбування – при випинанні склери і помутнінні склоподібного тіла, вітректомія – при наявності більма, грубих дефектах рогівки та сітківки.

Мікрохірургія сьогодні розвивається швидкими темпами, і більшість операцій (до 98%!) закінчуються успішно. Але якщо хвороба зайде далеко, то навіть хірурги не зможуть повернути зір. Щоб уникнути такого трагічного результату, треба ретельно спостерігати за своїми відчуттями і відвідувати окуліста при будь-яких проблемах із зором.

Залишити коментар