Відшаровується ніготь на великому пальці ноги: причини і лікування

Відшарування нігтів може статися навіть при самому уважному догляді за руками і ногами. Причому відбувається це здебільшого раптово. Що ж робити, якщо відшаровується ніготь на руці або нозі? Давайте докладніше розглянемо причини цього явища та методи його усунення.

Таке неприємне стан в медицині називається онихолизис – відшарування нігтьової пластини від м’яких тканин пальця руки або ноги. В результаті утворюється незначна порожнеча, пластина змінює природний колір, іноді стає синювато-білою, жовтою або коричневою. Зовні оніхолізисом виглядає зовсім непривабливо.

Чому відшаровуються нігті на ногах і руках?

 1. Провокуючим фактором може стати антибіотикотерапія, особливо при тривалому лікуванні препаратами тетрациклінового і фторхінолоновими ряду. Симптоми зникнуть самостійно після припинення курсу лікування;
 2. Відходження пластини може мати неінфекційну природу. Як правило, це пов’язано з травмою пальця. Найчастіше відшаровується ніготь з цієї причини на великому пальці ноги. Виною цьому прямі механічні, фізичні та хімічні фактори. Також подібне може статися, якщо шкіра постійно піддається впливу різних алергенів, наприклад, хімічних реактивів, пральних порошків, розчинників. В даному випадку В першу чергу потрібно виключити перелічені провокуючі фактори;
 3. Причини можуть ховатися в шкірних захворюваннях: псоріазі, екземі, бульозних дерматозах, атопічному дерматиті;
 4. Пластина може відійти і з-за хронічних патологій, порушень у нервовій, серцево-судинної, травної системи, інфекційних та ендокринних патологіях;
 5. Коли відходить кінчик нігтьової пластини на великому або будь-якому іншому пальці, можна запідозрити інфекцію. Головна небезпека полягає в грибковому ураженні, яке, на жаль, є найпоширенішим. При підозрі на грибкове захворювання потрібно відразу ж звернутися до лікаря-дерматолога і здати зразок матеріалу для дослідження, яке дозволить виявити збудника захворювання і, відповідно, підібрати оптимальне лікування.

Чому небезпечно відшарування нігтя?

Дана патологія не є надмірно небезпечною, проте це зовсім не означає, що можна зволікати з її лікуванням. Якщо відшаровується ніготь, необхідно відразу ж приймати заходи. Багато жінок приховують симптоми онихолизиса, фарбуючи ніготь на пальці лаком.

Але це лише тимчасовий вихід із ситуації. Тривале застосування лаку негативно позначиться на структурі нігтя, він стане тонким, пожовтіє, стан лише посилиться. Різні основи під лак теж не надасть лікувального ефекту.

Захворювання починає розвиватися з появи порожнини невеликого розміру, яка по мірі прогресування патології буде збільшуватися. Коли пластина повністю відшарується від ложа, дефект буде досить важко усунути.

Як встановити причини і що робити, якщо відшаровуються нігті на руках і ногах?

Лікувальні заходи в першу чергу спрямовані на виявлення причин і її усунення. Лікар, як правило, наполягає на прийом вітамінно-мінеральних комплексів. Місцеве лікування, коли відшаровуються нігті, полягає в накладенні на уражене місце синтоміциновою емульсії та застосування ванночок з марганцево-кислим калієм. Також рекомендується легкий масаж.

Лікування і профілактика включають ряд правил, які дозволять швидше відновитися і запобігти відшарування нігтів на руках у майбутньому. В основному ці рекомендації стосуються запобігання травм і правильному гігієнічному догляді. Своєчасне звернення до лікаря і адекватна терапія супутніх патологій прискорить відновлення.

Встановити, чому відшаровується ніготь, наприклад, на великому пальці ноги, необхідно звернути увагу на наявність наступних симптомів:

 1. Місця потовщення шкіри покриті лусочками;
 2. Тріщини, що локалізуються між пальцями;
 3. Свербіж і почервоніння шкіри навколо нігтя;
 4. Паління;
 5. Помутніння і потовщення пластини;
 6. Поява пухирців, наповнених прозорою рідиною між пальцями ніг.

Відшаровуються нігті на ногах і руках: лікування

Терапія відрізняється тривалістю, при цьому важливою умовою є виявлення і усунення причини онихолизиса.

Варто зазначити, якщо причина ховається в якому-небудь захворюванні, то купірування симптомів дасть лише тимчасовий ефект.

Цю проблему легко усунути, якщо вона була спровокована травмою.

Людині досить регулярно і обережно стригти нігті, ретельно доглядати за ними до того часу, поки не відросте нова пластина.

Можна на час лікування захищати постраждалий палець на нозі або руці за допомогою одноразових антибактеріальних пластирів. Це дозволить запобігти проникненню інфекції в пошкоджену область.

Якщо причини ховаються в захворюваннях, то не обійтися без консультації лікаря. У таких ситуаціях місцева терапія буде марною. Необхідно проводити лікування основної патології, так як тільки в такому випадку можна позбутися від проблеми.

Коли людина впевнена, що проблема виникла після контакту з дратівливими речовинами, наприклад, хімічними реагентами, необхідно місцеве лікування. В подальшому працювати з подібними речовинами треба в гумових рукавичках і відповідної взуття.

Комплексна терапія грибкового захворювання

В ряді випадків можуть знадобитися антімікотікі системної дії – засоби для перорального вживання. Призначати їх повинен тільки лікар-міколог, так як вони, як і всі медикаменти, мають побічні ефекти і протипоказання. Терапія, як правило, досить тривала і займає від 3 місяців до року. До антимикотическим засобами відноситься кетоконазол, гризеофульвін, інтраконазол, флуконазол і тербінафін.

Щодня потрібно робити ванночки для рук або ніг з сіллю, содою або марганцівкою. Також дозволено застосування різних розчинів, наприклад, тинола 1-2% або хризаробина в хлороформі 5%. Після водних процедур на уражені ділянки наносять антигрибковий крем або мазь. Тривалість застосування останнього – близько 2 тижнів. Уражені ділянки необхідно регулярно спилювати. Після нанесення мазі або крему на уражений палець наклеюють пластир і залишають так на всю ніч.

Після того як ніготь відвалиться, мазь втирають в нігтьову лунку протягом місяця. Така терапія добре діє при дерматиті і екземі. Лікування повинно продовжуватися до тих пір, поки не виросте новий ніготь.

Для місцевого лікування застосовуються такі засоби, як крем «Аморолфіна» 0,25%, крем «Бифоназол» 1%, розчин або крем «Ціклопірокс» 1%, лак «Ціклопірокс» 5 або 8%.

Народні засоби для лікування онихолизиса на ногах і руках

Купірувати симптоми можна і за допомогою різних рецептів, заснованих на натуральних продуктах і різних рослинах. Особливо корисні вони будуть у тому разі, коли існують протипоказання до перорального прийому антимікотиків.

Коли відходить ніготь, позбутися проблеми допоможуть настої, відвари, трави, масла. Вони здатні зупинити поширення грибка. Подібні засоби є прекрасною заходом для зміцнення нігтів і поліпшення стану шкіри рук і ніг. Нігті після їх застосування краще ростуть, стають більш міцними.

Слідкуйте за своїм здоров’ям і не займайтеся самолікуванням!

Залишити коментар