Відновлення після кесаревого розтину

Після будь-якої операції, а особливо порожнинної, потрібна реабілітація. Це правило повною мірою стосується і кесаревого розтину. Відновлення, звичайно, справа індивідуальна – все залежить від особливостей організму. Але є і деякі загальні правила. Що і як буде відбуватися у відновний період і чи можна прискорити цей процес?

Головні етапи відновлення

Сьогодні п’ята частина всіх вагітних жінок народжує свою дитину не природним шляхом, а за допомогою кесаревого. Це дуже поширена операція, що не робить її простою і легкою. Загальна тривалість відновлення після операції кесаревого розтину становить від 6 місяців до року.

Реабілітаційний період можна розділити на два етапи. Перший – реабілітація в палаті інтенсивної терапії. Головне на цій стадії — відійти від наркозу, відновити процес сечовипускання, видалити мокротиння з легких, вирішити проблему зі стільцем і встати з ліжка. Другий етап – відновлення в домашніх умовах. Тут вже мова йде про те, щоб прибрати живіт, впоратися з психологічними проблемами, нормально годувати дитину грудьми, почати статеві стосунки з чоловіком, тобто повернутися до звичайного ритму життя.

Перші дні після операції

У першу добу після КС Вас буде спостерігати лікар-анестезіолог і медсестри. Вам будуть міряти артеріальний тиск, температуру, оцінювати характер піхвових виділень, то, як матка скорочується, оглядати післяопераційний шов.

Як Ви відійдете від наркозу і скільки пробудете у відділенні інтенсивної терапії, багато в чому залежить від того, який тип знеболювання використовувався. Якщо це був загальний наркоз, то відновлення триватиме трохи довше. Коли Ви прийдете в себе, можлива поява нападів нудоти і блювання, сонливість, першіння в горлі. Вам доведеться пробути в ліжку 12 годин.

Якщо Вам зробили спинальну або епідуральну анестезію, то доведеться полежати близько 6-12 годин. Може відчуватися біль у спині, слабкість і тремтіння в кінцівках, головний біль, тому відразу ж підхоплюватися з ліжка не можна. За відгуками жінок, яких «кесарили», вставати раніше ніж через 6 годин не дають нікому.

Відновлення функцій організму після кесаревого розтину буде йти за такими напрямками:

  • кашляємо. Якщо операція проводилася під загальним наркозом, то в легенях буде слиз. Її доведеться відкашлювати, що зробити не так просто, враховуючи наявність шва. При спробах відкашлятися він буде боліти. Щоб полегшити виведення мокротиння, робіть так: долонями злегка притисніть живіт (підтримуючи шов), наберіть повітря і різко видихніть, намагаючись тримати живіт втягнутим;
  • сідаємо і встаємо. Перед тим як міняти горизонтальне положення тіла на вертикальне, спробуйте перевернутися з боку на бік. Напружуйте і розслабляйте сідничні м’язи. Обертайте стопами і підтягуйте на себе пальці ніг, згинайте і розгинайте коліна. На другу добу спробуйте встати. Спочатку ляжте на бік, опустіть ноги вниз, упріться руками в ліжко і сядьте. Через деякий час можна встати на ноги (краще, якщо Вам допоможе медсестра). Постійте. Незважаючи на те, що в області шва буде тягнути, намагайтеся випрямитися і тримати спину рівно, зробіть кілька кроків. Поступово збільшуйте дистанцію. У відгуках можна знайти відомості, що деякі жінки на другий день вже «стерпно пересуваються», інші ще тиждень ходять «по стінці»;
  • стежимо за рубцем. Щодня Вам будуть обробляти його антисептиком (зеленкою, марганцівкою, розчином спирту). Через 5-10 днів після операції шви знімуть. Щоб загоєння відбувалося швидше, а шрам був більш непомітним, доцільно змащувати його Контратубексом. Приймати душ дозволяється через тиждень, а сидіти в теплій воді або ходити в лазню не слід 2 місяці;
  • вирішуємо делікатні проблеми. Після операції дадуть знати про себе кишкові гази — не здумайте їх стримувати. Щоб полегшити процес, погладьте живіт за годинниковою стрілкою, ляжте на бік, зігніть ногу і спустіть гази. Часто жінка не може після операції самостійно спорожнити сечовий міхур. Якщо це не виходить, скажіть лікареві. Можливо, доведеться поставити катетер або ж Вам призначать спеціальний укол. На другу добу зазвичай з цим проблем вже не буває. Гірше йдуть справи з випорожненням кишечника. Запори після КС, за відгуками, зустрічаються дуже часто. Самостійна дефекація відбувається на 4-5 день. Якщо зробити це не вдається, то використовуйте свічки з гліцерином або мікроклізму Миролакс;
  • починаємо їсти. Перші 2 доби годувати породіллю будуть за допомогою крапельниць. Потім можна пити негазовану воду з лимоном. З 3 дня дозволяється курячий бульйон із грінками, після чого в раціон вводять протерті кашки, прокручене на м’ясорубці відварне м’ясо. Приймати їжу і пити треба малими порціями;
  • годуємо малюка. Новонародженого повинні принести матусі, як тільки це дозволить її стан. Хоча їй можуть колоти антибіотики або інші ліки, використовують тільки ті препарати, які не чинять негативного впливу на плід.

За відгуками, які залишають жінки з приводу відновлення після кесаревого розтину, можна зробити висновок, що біль проходить десь через 2 тижні (в деяких болить 2 місяці). А перші 3-5 діб доводиться колоти знеболююче.

Виписати з пологового будинку породіллю можуть на 5-7 добу.

На 10-й день після операції сходіть до гінеколога.

Домашня реабілітація

І ось Ви з малюком вдома. Побережіть себе! Нехай хтось з родичів Вам допоможе. Перший місяць малюка краще не піднімати (хоча більшість породіль стверджують, що вони це роблять, а лікарі дозволяють піднімати 3-4 кг). Від важких домашніх справ краще відмовитися, щоб не розійшовся шов. Деякі жінки носять бандаж, але захоплюватися їм не варто.

Інтимне життя можна починати через 2 місяці, коли заживе шов на матці. ВМС дозволяється поставити через півроку, а до цього обов’язково охороняйтеся, так як аборти Вам робити заборонено, а вагітніти найближчі 3 роки теж не можна.

Скільки займе відновлення фігури після кесаревого розтину? Через місяць займіться легкою гімнастикою. Прес можете починати качати через 6 місяців, після того як відвідайте гінеколога. Можливо, він дозволить Вам займатися бодіфлексом, за спеціальною програмою по 15 хв. в день. Самостійно обвислий живіт прийде в норму через рік.

Місячні відновляться при ГВ через 6 місяців, а якщо Ви не годуєте дитину, то через 2-3 місяці.

Їсти можна все, що дозволено годуючій мамі.

Як швидше повернути собі форму?

Чи можна скоротити період відновлення після кесаревого розтину? Якщо говорити про першому етапі, то ні. А от коли опинитеся вдома, щоб прискорити природне відновлення, можна починати робити спеціальні вправи, які допоможуть швидше привести своє тіло в норму:

  • вправа Кегеля. Кілька секунд стискати м’язи піхви. Утримувати їх в напруженому стані приблизно 15 сек. Розслабитися. Повторювати такі дії від 10 до 20 р. тричі на день;
  • ходьба;
  • втягування живота в положенні сидячи. Робити це слід на видиху. Вдих – розслабитися. Вправа достатньо виконувати двічі на добу за 15-20 р.

Якщо КС було зроблено в плановому порядку і пройшло без ускладнень, то відновлення не буде надто складним. Але пам’ятайте: все залежить від Вашого настрою і завзятості. Чим менше після такої операції Ви будете перебувати в ліжку, тим краще для Вашої фігури і самопочуття. Адже рух не тільки поверне Вам струнку талію і підтягнутий животик, але ще і запобіжить поява запорів і спайок.

Залишити коментар