Видалення корінного зуба: чим загрожує і що робити самому пацієнту?

Екстракція або в простолюдді видалення корінного зуба – поширена процедура, на яку пацієнт вирішується у разі, якщо врятувати зуб шансів вже немає. Звичайно, для людини це дуже неприємно і болісно, а якщо ситуація ускладнюється певними супутніми захворюваннями – періодонтитом, прикореневій кістою, гранульоми та іншими, то пацієнт сідає в крісло в неосудному стані, так як передбачає, що лікар може порушити цілісність кісткової тканини, зробити надріз десни, щоб дістати зуб частинами та ін.

Самопочуття пацієнта після операції рядовий

Зрозуміло, що саму фахівець проводить операцію під місцевою анестезією і сильних больових відчуттів пацієнт при цьому не відчуває. Біль з’являється, як правило, через годину після виривання, коли проходить оніміння.

У зв’язку з цим багатьох страждають хвилює, скільки ж болить ясна після видалення корінного зуба? Інтенсивність і тривалість больових відчуттів багато в чому буде залежати від технічних навичок лікаря, особливостей анестезії, близькості розташування нервових закінчень і судин, а також індивідуальної чутливості та сприйнятливості людини.

Якщо операція пройшла без ускладнень, то на наступний день біль згасає, а на 3-4 добу проходить сама по собі.

Лікарі запевняють, скільки заживає травмована десна після видалення корінного зуба – таку ж кількість часу знадобиться і для заростання лунки. Перший час в лунці знаходиться згусток крові, з допомогою якого здійснюється герметизація зубів.

Його ні в якому разі не рекомендується яким-небудь чином виколупувати або видаляти всілякими іншими способами, інакше може відкритися кровотеча, наслідки якого можуть бути найсумнішими. Через тиждень цей згусток крові повністю заміщує сполучна тканина. Надалі вона трансформується в кісткову, яка повністю заповнить собою лунку лише через 2-3 місяці після операбельного втручання.

Самопочуття після складної операції

Складні операції передбачають екстракції зубів, у яких коріння сильно викривлені і
розгалужені. Це ж стосується і сильно зруйнованих і кришаться коронок, коли лікареві досить важко нормально захопити зуб. Зуб мудрості також може створити багато проблем його власникові, особливо якщо він прорізався не повністю і для його вилучення лікаря потрібно спочатку розрізати м’які тканини, відокремити їх від кістки, а вже потім виконувати основні маніпуляції.

У цьому випадку біль може відчуватися досить довго і турбувати пацієнта 7 днів і більше. Багато з них скаржаться на те, що не можуть відкрити рот так широко, як перш, а під час ковтання болить горло після планового видалення корінного зуба саме з пошкодженої сторони.

На жаль, досить часті випадки, коли після виривання зуба виникає запалення. Стоматологи називають його альвеолитом, а в запущених випадках, коли процес зачіпає тканини окістя, прийнято говорити про остеомієліті. У ряді випадків винними виявляються самі пацієнти, які не дотримуються рекомендації лікаря, видаляють захисний кров’яний згусток, гріють щоку з пошкодженої сторони і пережовують тверду їжу, ніяк не піклуючись про те, щоб шматочки не потрапили на хворе місце.

Однак і самі лікарі з-за недостатньої компетенції можуть спровокувати запалення, залишивши в лунці який-небудь сторонній предмет, неправильно виконавши необхідні маніпуляції, та ще й нестерильним інструментом.

Пацієнта повинна насторожити зберігається протягом кількох діб набряклість тканин. Якщо біль не тільки не вщухає, а посилюється, а пухлина росте, необхідно якомога швидше відвідати кваліфікованого дантиста. На наявність запалення може вказувати і погіршення загального самопочуття: нездужання, слабкість, головний біль, підвищена температура тіла і збільшені лімфовузли. Тривожним сигналом є і неприємний запах з рота.

Дії пацієнта

Тепер ви знаєте, скільки в ідеалі болить ясна після екстракції зуба і що робити, коли на обличчя перші ознаки запалення. А ось які дії після самої операції, знають небагато.

Що робити після операбельного видалення корінного зуба:

 • для зняття набряку рекомендується прикладати до щоки лід або щось інше холодне;
 • гріти суворо заборонено, так як можна спровокувати запалення;
 • гігієна порожнини рота рекомендована до неухильного дотримання і повинна проводитись регулярно, але пошкоджену ділянку необхідно обходити стороною;
 • у перші добу краще взагалі не користуватися зубною пастою, а на другі додавати невелику горошину засоби для догляду.

Коли можна їсти після хірургічного видалення корінного зуба:

 • Через 4 години після втручання лікаря вже можна вжити дещо з перших страв чи кашу;
 • Суп краще є, подрібнений блендером, щоб вийшло рідке пюре;
 • Остерігайтеся занадто гарячої їжі – вона має бути з теплої, комфортної температури;
 • Природно, жувати на пошкодженій стороні не треба. Для місцевого лікування можна приготувати ванночки зі спеціальними антисептиками, прописаними лікарем, або відвари цілющих трав – ромашки, подорожника, шавлії, кори дуба;
 • Полоскати відваром не можна: потрібно лише набрати його в рот і потримати в області, де була
  проведена операція, а після виплюнути. Якщо болить також горло, то можна акуратно прополоскати його;
 • Для полегшення свого стану можна прийняти таблетку будь-якого знеболюючого препарату, наприклад, «Нурофена», «Кетонала», «Тригана» та ін Крім того, незайвими будуть і антигістамінні лікарські засоби, які дозволять зняти набряк тканин, нададуть заспокійливий і снодійний ефект.

Якщо десна довго не гоїться, і лікар підтвердить, що у вас запалення, можуть бути призначені антибіотики.

У будь-якому випадку нічого не можна приймати на свій розсуд, не порадившись з лікарем. Наслідки можуть бути жахливими. Будьте здорові!

Залишити коментар