Весілля в Туреччині – традиції та церемонія

Хоча кожне весілля у будь-якого народу має одну і ту ж мету: поєднання шлюбом двох (а в деяких культурах навіть кількох) людей, сама церемонія одруження скрізь виглядає по-різному. Як виглядає символічне весілля в турецьких традиціях?

Традиції весілля і сватання в Туреччині

Турецька церемонія після офіційного поєднання шлюбом триває протягом декількох днів.

Дівчина може повернутися в батьківський будинок на ранок після торжества, щоб побачити свою сім’ю і друзів, які потім виконують ритуал на її тілі у вигляді живопису з хною.

Мусульманська весільна церемонія і весілля в Туреччині складаються з окремих церемоній, що проводяться родинами молодих людей. Так само, як у традиції Пакистану, молодята не можуть бачитися перші кілька днів, протягом яких триває святкування. Турецька наречена зазвичай одягнена в гарну вишиту шовкове плаття з червоною накидкою з оксамиту.

Пропозиція і заручини

За давньою турецької традиції весілля передує заручини. Сім’я хлопця робить пропозицію родині дівчини, після прийняття якого, пара вважається зарученої. Майбутні родичі починають часто ходити в гості один до одного, щоб краще познайомитися. Тепер цей звичай втратив свою значимість, однак, деякі сім’ї досі його дотримуються.

У турецькій культурі пропозицію не менш важливо, ніж сам шлюб. Родичі майбутнього нареченого відправляють повідомленням про весілля людини, якого обидві родини добре знають, або представника сім’ї (зазвичай це молода жінка). Мати майбутньої дружини після обговорення з чоловіком посилає родині нареченого відповідь таким же чином.

Потім, майбутній наречений разом з двома давніми членами сім’ї бере квіти, цукерки або інші солодощі і йде до будинку своєї обраниці, щоб зробити їй офіційну пропозицію.

В ісламській культурі четвер і п’ятниця вважаються найбільш сприятливими днями тижня, тому такі візити повинні бути зроблені в цей період.

Мати дівчини питає свою дочку в останній раз, що вона думає про пропозицію потенційного
нареченого. Якщо дівчина не погоджується на шлюб, мати теж від пропозиції. Якщо дівчина погоджується, то вона говорить своїм батькам: «Як ви хочете».

Коли сім’я дівчини приймає пропозицію, настає пора випити чашку турецької кави, підготовленого майбутньою нареченою. У деяких регіонах замість кави подають шербет. Також є традиція, за якою майбутня дружина готує каву з сіллю замість цукру.

Якщо передбачуваний наречений буде пити цю каву без скарг, то вважається, що він стане хорошим чоловіком. Зустріч закінчується вибором дати угоди або заручин.

Угоду і ритуал заручин

До фіксованої дати сім’я нареченого готує подарунки для дівчини і відправляє їх їй. Дівчина з гордістю показує їх друзям і родичам. Ритуал заручин може відрізнятися в різних регіонах, у деяких на ній присутні тільки чоловіки. В залежності від бажання сімей, це може бути досить проста або розкішна церемонія в елітному салоні.

Церемонія заручення, як правило, проходить протягом дня. Всі танцюють Halay (свого роду танець в колі), інші народні танці у супроводі місцевих музикантів. Коли розваги підходять до кінця, виконується сама церемонія.

Мати нареченого дарує нареченій обручку і обручальный подарунок. Потім всі гості обмінюються подарунками, починаючи з родичів з боку нареченого. При проведенні церемонії руки, зап’ястя, пальці і шия нареченої стають покритими золотом, і дівчина, щоб показати свою радість, повинна закружляти в танці. На цьому церемонія закінчується. Всі подарунки ретельно упаковують.

Крім того, необхідно запам’ятати, хто дав той чи інший подарунок, тому що, коли прийде час одружуватися цій людині, йому треба буде обдарувати річчю не меншій вартості.

Ніч хни

За турецькою традицією, свято триває три дні. У перший день придане нареченої транспортується в будинок нареченого, а потім, в будинок, де будуть жити молодята. Це дуже мальовнича церемонія. У передній частині транспортного засобу, що перевозить придане, розташовуються музиканти, що грають на барабанах і бубні. Процесія переїжджає до місця призначення, де молода пара буде жити після весілля. Цього або наступного дня, родичі нареченої допомагають розташувати придане в будинку.

Наступний день – це день хамама нареченої. Обраниця, її друзі і родичі всі разом йдуть в хамам (так називається турецька лазня). Вони миються там і запалюють свічки. Після цього дівчина виходить з хамама, її голова урочисто покрита гарно вишитим рушником.

У той же вечір відбудеться ніч хни. Ця церемонія тільки для жінок. Місцеві музиканти розважають гостей, поки готується хна. Коли хна готова, обраниця одягається в національний костюм. Вона сидить в середині натовпу, а її голова вкрита червоною шаллю з вишивкою. Музиканти і гості починають співати сумні традиційні пісні, щоб довести наречену та її батьків до сліз. В той же час мати нареченої або інша літня жінка з сім’ї накладають хну на руки дівчини. Потім починаються танці.

Є традиція купувати одяг перед обручением або шлюбом і тримати її в так званому «весільному клунку». Сім’я нареченого, як правило, купує десь від трьох до п’яти костюмів, нижня білизна і взуття для нареченої і посилає їх їй разом з весільним платтям на ніч хни. Сім’я нареченої робить те ж саме для нареченого.

Як проходить весілля в Туреччині

На наступний день після ночі хни проводиться ритуал. Наречений їде в будинок нареченої на машині, гарно прикрашеної квітами, його супроводжує урочистий кортеж і музиканти, що грають на барабанах і бубнах. Перед тим як майбутня дружина виходить з дому, батько або старший брат пов’язує на її талії червону стрічку, як символ дівочості. Потім, весільний кортеж рухається до місця, де буде проходити основна церемонія.

Зовнішній вид свята залежить від галузі Туреччини. На заході країни в основному прийнятий шведський стіл з алкоголем. Часто такі весілля проводять у готелі, кількість відвідувачів становить близько 400 осіб.

Зразок весільного меню включає закуски: сир, оливки, хліб, пиріг зі шпинатом і в’яленими помідорами. В якості основного блюда подають фаршировані курячі ноги, картоплю і помідори. Цікава традиція нарізування весільного торта. Спочатку молоді в середині весільного залу шаблею ріжуть пластикову імітацію торта, щоб їх міг закарбувати фотограф, потім нарізається справжній торт на шматки, після чого його подають молодим і гостям.

Сьогодні весілля, як правило, проводяться в спеціальних салонах. Там молода пара має шанс провести церемонію цивільного шлюбу, якщо її ще не було. Коли ця частина закінчилася, починається найцікавіше – це перший танець молодих.

Перший танець нареченого і нареченої

Музиканти грають сучасні мелодії та народні, запрошуючи дівчат і хлопців приєднатися до веселощів на танцполі. Молодята весь час танцюють, розважаючи інших гостей.

Що дарують на весілля молодятам в Туреччині

У Туреччині не прийнято дарувати подарунки молодятам безпосередньо на весіллі. Замість подарунків золоті монети або банкноти можуть бути нанизані на мотузку, близькі до сім’ї люди дарують золото у вигляді намиста. Молоді, потім можуть обміняти золото на гроші.

Обдаровування і шлях додому

Потім всі запрошуються на наступну частину вечора – церемонію обдаровування. Всі гості вітають пару і дарують подарунок золоті монети або гроші, доторкаючись при цьому до одягу. Коли молодята виходять з вітальні, люди кидають гроші, солодощі та рис на їх голови.

Потім, у супроводі весільної процесії вони направляються до їхнього дому. У деяких регіонах, дівчина не може увійти в будинок, перш ніж вона не розіб’є пляшку, горщик або миску про поріг. Нареченого зазвичай заштовхують додому друзі, які штовхають його ззаду.

Трохи відрізняється ритуал в центральній Туреччині. Тут ми вже бачимо збереглися обряди
традиційної мусульманської весілля. У весільній процесії бере участь все село.

Спочатку машина рушає з нареченим, потім йдуть чоловіки, за ними на мулі їде майбутня дружина при підтримці свого батька, а за ними жінки. Процесію завершує автомобіль з маленькими дітьми.

Весільний прийом там схожий на традиційний арабський і триває кілька днів. Меню весілля обмежується випічкою, напоями та тортом. Алкоголь категорично заборонено. Влаштовують танці, в яких не беруть участь молодята. Іноді молоді просто сидять весь час. Жінки і чоловіки танцюють в окремих залах.

Традиційна церемонія на сході Туреччини може тривати до двох тижнів. Вона включає в себе підготовку до весілля, починаючи від прання ліжок і скатертин до покупки баранов.

Все це робиться з великою урочистістю.

Навіть скатертини приносять додому до нареченої з великим шумом. До весілля відноситься і дівич-вечір, а саме підписання офіційних паперів не є значною церемонією.

Залишити коментар