Венерина мухоловка: догляд в домашніх умовах, взимку, як виростити, пересадка і полив

Венерина мухоловка — незвичайна, екзотична культура. Це м’ясоїдна рослина зі специфічною, дуже помітною і агресивною, зовнішністю. Догляд за венериной мухоловкою в домашніх умовах полягає не тільки в поливі та пересадки, але і в особливому годуванні.

Ботанічна назва венериной мухоловки — дионея. Це непростий і примхлива квітка. Рослина користується популярністю серед квітникарів через свою екзотичність, несхожості на інші культури.

Опис і цікаві особливості

Дионея — багаторічна трав’яниста рослина-хижак. Відноситься до сімейства росянковых, рід включений лише один вид. Розмір невеликий — не більше 15 см для дорослої рослини. Стебло луковицеобразный. Під час цвітіння випускає високий квітконіс, увінчаний суцвіттям щиткового типу з білих квіток.

У природному середовищі росте на бідних азотом ґрунті. Необхідні речовини отримує за рахунок лову і переробки комах. Стебло короткий, знаходиться під землею. Розетка формується з декількох листів — від чотирьох до семи. Пастки до 15 см заввишки, всередині червонуваті, двостулкові, з рідкими щетинками по зовнішньому краю.

Внутрішня поверхня пастки забезпечена залозами, які виробляють подобу нектару для залучення видобутку. За змикання пастки відповідають спеціальні чутливі волоски, що реагують на ворушіння комахи. Після змикання стулок починається вироблення травного ферменту. Перетравлення їжі може зайняти до десяти днів, потім пастка відкривається. Після перетравлення третього комахи пастка відмирає.

Особливості догляду за венериной мухоловкою після покупки полягають у рясному поливі, виборі постійного місця. Принесене додому рослина відразу ж пересадите в свіжий торф. При відсутності такої можливості щедро полийте його дистильованою водою, щоб вимити надлишки солі, накопичені грунтом під час перебування в магазині. Місце відразу вибирайте постійне переміщення негативно позначаються на зовнішньому вигляді рослині.

Догляд за венериной мухоловкою: що потрібно знати квітникарю

Догляд за дионеей в домашніх умовах зовсім не схожий на вирощування інших кімнатних квітів. Це особлива рослина, і турбота йому потрібно постійно.

  • Освітлення. Потрібен яскравий світло та сонце, не менше чотирьох годин на добу. Тримати дионею в тіні не рекомендується. Висаджувати її бажано в ємність світлого кольору: в темних горщиках коріння перегріваються, і рослина гине. Краще вибирати південне вікно, східне і західне теж допускається. Приміщення треба регулярно провітрювати — дионея не виносить застою повітря. Влітку можна переставити на балкон — на вулиці «хижачка» росте краще, сама знаходить собі їжу. Зі скороченням світлового дня влаштовують додаткове підсвічування люмінесцентними лампами.
  • Температура. Оптимальна температура для вирощування дионеи — 22-27°С. Витримує і більш високі перепади, аж до 35°С. Воліє свіже повітря, але боїться протягів.
  • Вологість. Обприскуванні не потребує, добре почуває себе в діапазоні вологості від 40 до 70%.
  • Полив. Поливати венерину мухоловку потрібно правильно. Особливу увагу треба приділяти складу води. Для дионеи будь-які шкідливі домішки. Воду кип’ятять і фільтрують. Оптимальний варіант — дистильована вода. Частота поливу визначається рівнем вологості верхнього шару грунту. Коли він просохне, рослину обережно поливають, але не дуже рясно. Перевагу віддають нижньому поливу через піддон.
  • Грунт. Для дионеи готують грунт на основі верхового торфу, змішуючи його з такою ж кількістю перліту або піску. Перевагу віддають перліту — за рахунок своєї гігроскопічності він запобігає виникненню гнилі. Перліт перед використанням протягом тижня вимочують у дистильованій воді, пісок ж заздалегідь кип’ятять.
  • Пересадка. Пересадити венерину мухоловку в інший горщик нескладно. Перевалку роблять не частіше, ніж раз в три роки, якщо коренева система надто розрослася. Необхідність частої пересадки немає. Грунт при правильному складі води не засолюється, потреба в органічних речовинах і мікроелементах у дионеи відсутня.

Мінеральні та органічні добрива не вносять, вони тільки шкодять дионее. Всі речовини, необхідні для повноцінного росту, квітка виробляє самостійно. Може страждати від нестачі азоту, але його рослина отримує не через кореневі підгодівлі, а шляхом переробки спійманих комах.

Меню для дионеи

Іноді потрібно годувати венерину мухоловку комахами. Потреба в органічній їжі у хижої рослини виникає тільки при нестачі азоту. Годують живими комахами — мухами, комарами, павуками. Чутливі волоски фіксують ворушіння, і пастка закривається. Харчується «хижак» рідко — зазвичай один раз за місяць.

Не можна годувати дионею занадто великими комахами, експериментувати з крихтами від продуктів. Кожен раз годування проводиться в різні пастки. Після розкриття пастки залишки їжі потрібно акуратно видалити, щоб уникнути загнивання.

Взимку потреба в харчуванні відсутня. Також рослина перестає ловити здобич і переробляти запропоновану їжу в стресових ситуаціях. Надлишок азоту негативно позначається на стані листя — дионея починає в’янути, жовтіти. Тому намагатися нагодувати її насильно не варто.

Протягом трьох—чотирьох місяців триває період спокою, тому треба знати, як доглядати за венериной мухоловкою взимку. Дионею тримають при знижених температурах не вище 10°С. З кінця вересня припиняють годування.

Судячи з відгуків, дионея непогано зимує в холодильнику при 0-5°С. Її попередньо поміщають в пакет з вентиляційними отворами. Для зимівлі підійде і неопалювальний балкон. При температурі нижче 5°С дионея взимку може обійтися без додаткового освітлення.

Способи розмноження

Розмножити дионею можна квітконосом або дітками. Насіння використовують рідко із-за трудомісткості вирощування.

Дітками

Дионея досить активно формує діток. Відокремити їх можна під час чергової пересадки. Занадто часто венерину мухоловку турбувати не можна — вона воліє рости великий «сімейкою».

Коріння у дионеи тендітні, відокремлюють діток дуже акуратно — пошкоджена коренева система ускладнює адаптацію в новому горщику. Користуються тільки гострим ножем. Зрізи після поділу обов’язково дезінфікують — обробляють фунгіцидом і вугільним порошком.

Квітконосами

Для розмноження квітконосом не потрібно чекати, поки він досягне повної висоти. Квітконіс обрізають на початковій стадії росту — при розмірі близько 4-5 див. Невелику ємність заповнюють вологим торфом, квітконіс заглиблюють в нього на 1 див. Зверху накривають пластиковим стаканом або банкою.

Вкорінюватися і формувати молоду поросль квітконіс буде довго. До появи паростків тепличку провітрюють, але не прибирають укриття надовго. Грунт періодично зволожують, не допускають навіть її короткочасного пересихання.

Іноді квітконіс починає всихати ще до моменту появи нових паростків. Його не викидають, продовжують доглядати в колишньому режимі. Молода поросль може з’явитися через півтора—два місяці.

Насінням

Вирощування венериной мухоловки з насіння — довгий і складний процес. Свіжі насіння сходів не дають їм потрібна попередня стратифікація, тобто тривале замочування, витримування при певних температурах.

Для стратифікації тканинну серветку просочують розчином препарату «Топаз», зайву воду віджимають. Насіння дионеи загортають у серветку, упаковують в поліетиленовий мішечок і прибирають в холодильник. Свіжі насіння потрібно тримати в холодильнику місяць—півтора, зібрані давно — півтора—два місяці.

Щотижня насіння дістають і оглядають. При появі цвілі промивають їх у розчині препарату «Топаз». Розчин готують тільки з холодної дистильованої води приблизно тієї ж температури, при якій протікає стратифікація. Після стратифікації можна приступати до посіву насіння.

Пророщують їх у наступній послідовності.

  • Посів. Насіння висівають в заздалегідь стерилізований, оброблене фунгіцидом торф. Заглиблювати насіння не потрібно, тільки присипати тонким шаром торфу.
  • Накриття плівкою. Ємність з посівами накривають плівкою і ставлять у тепле, сонячне місце. В затіненому місці необхідне підсвічування люмінесцентними лампами. Для швидкого проростання підтримують температуру на рівні 25-27°С.
  • Провітрювання. Щодня край плівки трохи відгинають для провітрювання. Скупчується конденсат час від часу прибирають. Сходи з’являються через два-три тижні. Іноді проростання затягується до місяця.
  • Пересадка. Протягом п’яти місяців сіянці будуть розвиватися, потім зростання сповільниться. Якщо до цього моменту до зимівлі ще далеко, потрібно пересадити дионею в інший горщик, ретельно промивши коріння від старого торфу. Для промивання використовують дистильовану воду.

Під час періоду спокою молодим сіянцям забезпечують такі ж умови, як дорослим рослинам, намагаючись не допускати різких перепадів температури.

Можливі проблеми при вирощуванні

Дионея — специфічне рослина, тому на початкових етапах вирощування навіть досвідчений квітникар не застрахований від помилок. Неправильне годування, невідповідні умови утримання — все це може привести до ряду проблем. Всі вони докладно описані в таблиці.

Таблиця — Проблеми вирощування дионеи

Зовнішні прояви Причина Коригування догляду
Окремі пастки чорніють — Годування занадто великим комах;
— надмірні поливи, загнивання
— Почорнілу пастку зрізають;
— поливи припиняють до просихання грунту
Листя жовтіють, але не відмирають — Жорстка вода з високим вмістом солей — Пересаджують у новий торф;
— поливають тільки дистильованою або кип’яченою водою
Листя жовтіють і відмирають — Підвищений вміст поживних речовин у грунті;
— внесення добрив
— Пересаджують у новий субстрат
Пастки не формуються — Недолік світла — Дионею переставляють в освітлене місце або досвічують люмінесцентними лампами
Пастки всихають — Природний процес відмирання пастки після двох—чотирьох закритті — Обрізають усыхающую пастку
На кінцях листя у дионеи з’являються коричневі плями — Сонячний опік;
— внесення органічних або мінеральних добрив
— Притіняють від прямого сонця на південній стороні;
— проливають грунт дистильованою водою для видалення зайвих речовин

Часті хвороби, їх лікування

Дионею вражають переважно бактеріальні та грибкові хвороби. Основні причини — гниття залишків їжі, надмірна вологість грунту. Опис найпоширеніших хвороб і способів їх лікування ви знайдете в таблиці.

Таблиця — Хвороби дионеи

Назва хвороби Зовнішні прояви Лікування
Чорний грибок сажістий — На листках після поразки шкідниками з’являються чорні плями — Обприскують рослину і ґрунт розчином фунгіциду «Топаз»
Сіра гниль — На листках з’являється сірий пухнастий наліт — Обрізають уражені листя:
— обприскують фунгіцидом
Бактеріальна гнилизна — Загниває закрита пастка з комахою — Загнившую пастку зрізають, зріз обробляють вугільним порошком

Поширені шкідники і боротьба з ними

Навіть хиже рослина, що живиться комахами, може вражатися деякими шкідниками. Пояснюється це їх малими розмірами — пастки дионеи не представляють небезпеки для попелиці або павутинного кліща. Шкідники, які можуть атакувати дионею, і способи боротьби з ними описані в таблиці.

Таблиця — Шкідники дионеи

Назва шкідника Ознаки ураження Методи боротьби
Павутинний кліщ — На листках з’являються дрібні світлі плями;
— листя жовтіють і в’януть;
— на зворотному боці листків утворюється тонка павутина
— Підвищують вологість у приміщенні;
— обприскують препаратом «Актеллік» або «Вермитек»
Попелиця — Утворюються колонії дрібних зелених комах;
— листя покриваються липким цукристим нальотом;
— черешки листя деформуються
— Уражені листя акуратно промивають мильним розчином;
— проводять обприскування препаратом «Фітоверм», «Актофіт»
Борошнистий червець — Листя покриваються білястим воскоподібним нальотом;
— на рослині з’являються світлі грудки, що нагадують вату
— Неодноразово обприскують будь інсектицидом — «Фітоверм», «Інта—вир»

Незвичайний «хижий» квітка виглядає декоративно і екстравагантно, за ним цікаво спостерігати, особливо під час годування. Так як доглядати за венериной мухоловкою потрібно по—особливому, перед покупкою варто уважно вивчити інформацію про зміст і вирощуванні рослини.

Залишити коментар