Вчимося ставити спиртовий компрес

Чомусь коли починають розмову про спиртовий компрес, в першу чергу на розум приходить лікування ангіни. Між тим зігріваючий компрес використовується набагато ширше: його можна зробити у випадку вірусних і простудних захворювань, при неврологічних запаленнях, для зменшення гематом, при захворюваннях суглобів.

На яке б місце на людському тілі ставили лікувальну пов’язку, необхідно дотримуватися певні правила.

Загальні правила установки лікувальної пов’язки

Перед тим як зробити хворому спиртовий компрес, потрібно переконатися, що у нього немає температури. Не можна робити зігрівальні процедури під час загострень дерматологічних захворювань, якщо на шкірі є травми і вогнища гнійного запалення.

Не рекомендується лікування за допомогою компресів при доброякісних пухлинах в органах малого тазу, артеріальної гіпертензії, проблеми з серцем, при раку.

Спирт перед застосуванням необхідно розводити водою. Для дорослих пропорції розведення алкоголю, якщо спиртовий компрес ставлять на ногу або поперек – 1/3, коли накладають спиртовий компрес на вухо, шию, або інші місця з ніжною шкірою, потрібно доводити розведення до 1/5.

Не варто використовувати спиртотерапию під час вагітності або для маленьких дітей.

Дітям шкільного віку спирт спочатку розводять до стану горілки – тобто розводять більш ніж в 2 рази, а вже потім ще раз разбовляют його водою – 1/4, не менше. У дітей шкіра на ногах іноді ніжніше, ніж у дорослих чоловіків на обличчі.

Для накладення зігріває пов’язки необхідно мати такі матеріали:

 • розведений спирт;
 • добре вбирає рідину тканина, яку доведеться згорнути в кілька шарів – зазвичай це марля;
 • клейонку або лист вощеного паперу;
 • вовняну хустку або великий шматок вати;
 • фіксуючу пов’язку – бинт або відріз щільною не розтягується матерії.

Порядок накладання пов’язки наступний:

 • Безпосередньо на місце, яке необхідно зігріти, накладають кілька шарів складену гігроскопічність тканину, змочену спиртовим розчином і ретельно віджату;
 • На неї укладають непромокальний шар так, щоб спирт як можна довше не випаровувався;
 • Потім закривають шаром утеплювача;
 • Фіксують конструкцію бинтом або хусткою. Якщо спиртовий компрес поставили на місце уколу, щоб прибрати ущільнення, то його краще зафіксувати по краях лейкопластиром.

Зазвичай компрес складається з 4 функціональних шарів.

Зігріваючий компрес можна тримати на шкірі 2-6 годин, деякі його залишають на ніч. Якщо відчувається біль і свербіж під пов’язкою, її слід відразу ж зняти. Шкіру ретельно протерти або обмити теплою водою, нанести пом’якшувальний крем або змастити маслом.

Нюанси «легкої» лікувальної процедури

Як правильно робити спиртовий компрес, щоб не зашкодити хворому.

Якщо зігріваючу пов’язку накладають на вухо, то в ній обов’язково потрібно зробити проріз і через неї витягнути вушну раковину. Шкіра в цьому місці дуже ніжна, а нервових рецепторів мало. Можна отримати серйозний опік, не відчувши дії спирту.

Спиртовий компрес на область горла не повинен захоплювати область розташування щитовидної залози. Тому необхідно з кожної сторони шиї розташувати окремі марлеві серветки, просочені спиртом. Також слід розрізати вологонепроникний і утеплюючий шар. А ось зафіксувати компрес можна бинтом або шарфом, повністю охоплює горло.

Якщо спиртовий компрес ставлять на шию при лімфаденіті або шийному радикуліті, правила залишаються ті ж.

Коли потрібно зняти біль при артриті, артрозі, захворюваннях хребта або міозиті, бажано звичайний медичний спирт замінити мурашиних або спиртовою настоянкою стручкового перцю – така процедура діє найбільш ефективно.

Зняти напад стенокардії можливо спиртовим компресом з ментолом. Лікувальну зігріваючу пов’язку в цьому випадку накладають на тильну сторону лівої кисті.

Перед тим як поставити спиртову примочку на місце уколу слід переконатися, що абсцес відсутня. Утеплююча процедура в разі початку гнійно-запального процесу не застосовується. Гній по кровотоку під впливом вологого прогрівання може поширитися по лімфо — і кровотоку, спровокувати виникнення інфекційного процесу в будь-якій частині тіла.

Незручно накладати класичний компрес на коліно або ліктьовий суглоб. Ногу або руку доводиться постійно згинати, пов’язка може зрушитися. В цьому випадку рекомендовано замість компресів застосувати розтирання.

Чим можна замінити спирт в компресах

Спиртові або горілчані компреси – найпоширеніші лікувальні зігріваючі та протизапальні процедури. Але у них є серйозні недоліки:

 • алкоголь через шкіру всмоктується в кровотік;
 • викликає подразнення шкірних покривів.

Це створює значні обмеження в застосуванні такого методу лікування.

У деяких випадках спирт бажано замінювати іншими речовинами, що мають прогрівальні і розсмоктуючі властивості.

До грудей при бронхіті, щоб прибрати залишкові явища, можна прикласти медовий коржик, яку замішують з борошна, меду, олії та гірчиці. Це ж засіб ефективно бореться з ущільненнями після уколу.

Розсмоктуючі властивостями володіють капустяне листя, і навіть звичайний сир. При запальних захворюваннях нижніх дихальних шляхів сирний компрес не тільки поліпшить кровопостачання в області бронхів, але й підкаже, чи не почалася пневмонія. При загостренні процесу сир після зняття компресу змінює свій колір на зелений.

Посилити активність ліки

Активувати спиртовий компрес можна, наполягаючи спирт на лікарських травах, які мають необхідні для лікування захворювання властивості.

Додавання в спирт часникового або цибульного соку не тільки допомагає посилити розсмоктуючий ефект, але і має протизапальну дію за рахунок вмісту в розчині фітонцидів. Тільки подібний засіб не можна тримати на шкірі більш 1 години – цибуля і часник посилюють не тільки лікувальне, але і подразнюючу дію.

Якщо компрес ставлять для розм’якшення мозолів або натоптишів, то в спирт бажано додати лимонний сік.

При крововиливах в суглоб спирт для компресу наполягають на бодязі. Компреси не є самі по собі лікувальними процедурами. З їх допомогою можливо тільки прискорити одужання, зняти неприємну і хворобливу симптоматику.

Інфекційні захворювання без застосування антибіотиків, а хвороби опорно-рухового апарату без використання хондопротекторов не подолати.

Використовуючи для зігріває процедури спирт або інші допоміжні засоби, потрібно обов’язково радитися з лікарем.

Залишити коментар