Вчимося робити уколи в домашніх умовах

Як правильно ставити внутрішньом’язові уколи, люди, далекі від медицини, рідко замислюються. Призначив лікар ін’єкції в сідницю, навіщо запрошувати медсестру? Якщо зробити укол неправильно, можуть виникнути ускладнення, деякі з них досить серйозні.

Ускладнення – наслідки ін’єкцій

Якщо точно не знати, куди і як можна ставити уколи внутрішньом’язово, є ймовірність спровокувати ускладнення.

Найшкідливіше – це синяк або – по-медично – гематома. Це трапляється, якщо голка пошкодила один з кровоносних судин. Заходів можна не приймати, але якщо синець порушує уявлення про естетику, накладають мазь з бодяги.

Поява ущільнення або інфільтрату виникає при попаданні ліків у підшкірну жирову клітковину або великій гематомі.

Розсмоктування відбувається довго.

Нарив медичною мовою називається абсцес. Абсцес провокують мікроби, що потрапляють через шкіру при порушенні правил асептики. Симптоми: припухлість, почервоніння, пульсуючий біль. Якщо запустити запалення, надалі доведеться абсцес розкривати.

Ймовірність потрапити в сідничний нерв, роблячи укол в сідницю, незначна, але все ж вона є. Ситуація трапляється, коли точно не знають, куди можна водити голку. Можлива тимчасова парализация. У сідничний нерв відносно часто потрапляють, роблячи уколи немовлятам із-за малої м’язової маси сідниці.

Якщо внутрішньом’язово або підшкірно ставлять уколи вперше з цим видом лікарської речовини, може виникнути алергічна реакція. Місцеві симптоми проявляються миттєво – на місці ін’єкції виникають: набряк, свербіж, почервоніння. Іноді алергія поширюється по організму, виникають: кон’юнктивіт, алергічний риніт, або більш серйозні прояви – набряк Квінке.

У домашніх умовах з останніми ускладненням справитися неможливо, необхідна кваліфікована медична допомога.

При виникненні побічних ефектів після уколів необхідно звертатися до лікаря.

Підготовка до процедури

Спочатку потрібно приготувати все необхідне для виконання процедури:

 • ліки в ампулах, вже розведене або у вигляді сухого порошку;
 • шприц необхідного обсягу;
 • фізрозчин, лідокаїн або новокаїн для розведення ліки, якщо це потрібно;
 • спирт;
 • ватні тампони або марлеві кульки.

Надалі приступають до самої процедури:

 1. Руки миють і надягають на них гумові рукавички;
 2. Обов’язково оглядають ампулу, навіть якщо її дістали з нової упаковки, перевіряють термін придатності і читають назву. Перед розкриттям ампули її протирають спиртовим розчином;
 3. З кінчика ампули стукають кінчиком нігтя, щоб ліки спустилося вниз. Потім спеціальною пилочкою відпилюють кінчик ампули, або натискаючи на позначену точку, розкривають ампулу силовим натиском. Щоб не порізатися тонким склом, краще ампулу обернути марлевою серветкою;
 4. Одноразову упаковку зі шприцом відкривають, беруть шприц за корпус, не знімаючи ковпачка, надягають голку;
 5. Витягаючи з корпусу поршень шприца, втягують у нього ліки. Потім перевертають шприц голкою вгору, випускають з шприца повітря натисканням на поршень. Закривають голку ковпачком.

Якщо ліки доводиться розводити, розчин для ін’єкцій вводять у флакон з сухим порошком, використовуючи запасну голку.

Техніка виконання ін’єкцій

Куди правильно ставити укол в сідницю. Подумки сідницю розкреслюють на 4 частини. Уколи краще ставити у верхній зовнішній квадрант, в центр його. Якщо той, хто виконує процедуру, є дилетантом, колоти краще ближче до зовнішньої зоні – щоб виключити вірогідність попадання в сідничний нерв.

Щоб м’язи повністю розслабилися, пацієнта рекомендується лягти горизонтально обличчям вниз. Якщо пацієнт стоїть, він повинен перенести свою вагу на нижню кінцівку з протилежного від ін’єкції боку.

Як правильно ставити укол в сідницю?

 1. Місце ін’єкції протирають спиртом.
 2. Якщо сідничні м’язи розвинені погано, м’яз на місці уколу вільною рукою собрают в складку.
 3. Голку вводять різким рухом перпендикулярно поверхні шкіри на 3/4 довжини.
 4. Ліки потрібно вводити повільно, це зменшує хворобливість процедури.
 5. Голка виймається різко, рух зворотне введення. Сідницю необхідно після уколу протирати спиртом.

Як можна ставити укол у стегно і навіщо це потрібно?

Зазвичай в стегно роблять ін’єкції, якщо процедуру проводять самостійно. Укол роблять у передню поверхню стегна. Процедуру можна проводити в зручному для себе положенні сидячи або лежачи. При положенні стоячи краще зігнути ногу в коліні під кутом 45?.

Як потрібно ставити укол в плече?

Подумки плече ділять на 3 частини, у верхній третині шкіру пальцями збирають в складку і різким рухом вводять голку під кутом 45°. Кінчик голки повинен увійти в шкіру на 2-3 мм углиб. Якщо ін’єкцію роблять самостійно, то після введення голки складку відпускають, і натискають на поршень вільною рукою.

Щоб акуратно вийняти голку, місце уколу спочатку притискається ваткою зі спиртом, а вже потім голка витягується різким рухом.

Як правильно ставити укол підшкірно?

При підшкірному введенні уколу технологія майже така ж, як і при уколі в плече – то є шкіру збирають в складку і голку вводять під кутом в 45-60?. Тільки голка не повинна проникати в м’яз, а залишатися в шкірній складці.

Підшкірно ліки вводиться:

 • в поверхню плеча з зовнішньої сторони;
 • в бічну поверхню живота;
 • під лопатку.

Маленьким дітям краще ставити уколи удвох. Дитина необхідно утримувати вчасно процедури, щоб він, вириваючись, не травмував себе. Розповісти, що уколи не боляче, можна тільки в перший раз. Вдруге навіть дуже маленький малюк при підготовці до процедури почне противитися її проведення.

Тому підготовчий етап варто проводити у відсутності малюка.

Як дітям ставлять уколи?

Техніка виконання така ж, як у дорослих. Але якщо уколи роблять звичайним шприцом, голку вводять на 1/3. Є ще одна відмінність – дітей доводиться відволікати, умовляти, прикладати старання, щоб процедура як можна менше їх лякала.

Якщо дотримуватися асептику при виконанні ін’єкцій, і технічно правильно проводити процедуру, ймовірність виникнення ускладнень буде мінімальною.

Залишити коментар