Вчимося читати по складах: ігри та цікаві методики

Вчимося читати по складах – цей етап у навчанні дітей читання є одним з найбільш важливих і непростих. Часто батьки просто не знають, як навчити дитину вимовляти дві букви злитно і надовго «застряють» на цьому. Втомившись від нескінченного повторення «МЕ і А буде МА», дитина швидко втрачає інтерес, і навчання читання перетворюється на муку для всієї родини. В результаті діти, вже з двох-трьох років знають букви, навіть до п’яти років не можуть читати прості слова, не кажучи вже про читання речень і книг.

Що ж робити далі, коли дитина запам’ятав літери? Відразу обмовимося, що навчання дошкільника читання складів можна починати ДО того, як він опанував весь алфавіт (більш того, деякі педагоги наполягають на тому, що переходити до складах потрібно якомога швидше, не чекаючи вивчення всіх букв). Але ті букви, які ми будемо з’єднувати у склади, дитина повинна називати без запинок.

Для того щоб почати навчання читання по складах, дитині достатньо знати 3-4 голосних і кілька приголосних. Візьміть в першу чергу ті приголосні, які можна тягнути (з, З, Л, М, Н, В, Ф), це допоможе навчити дитину слитному вимови складу. А це принципово важливий момент.

Отже, розглянемо декілька, на наш погляд, найбільш ефективних методик, які сучасні педагоги пропонують для навчання дитини складання букв у склади.

1. Граємо в «Паровозики»

Замість нудного зубріння, запропонуйте дитині «покататися на поїзді». На рейках, по яких поїдуть наші вагончики, написані всі приголосні, а на самих вагончиках – голосні. Поміщаємо вагончик на рейки так, щоб у віконечко здалася приголосна, і називаємо, яка станція у нас вийшла (наприклад, БА). Далі переміщуємо вагончик вниз по рейках до наступної приголосної і читаємо з’явився склад.

Ця гра хороша тим, що дитині не треба спеціально пояснювати, як складати склади. Досить сказати: «Зараз ми покатаємо букву А, вона буде нашим пасажиром, називай всі станції, на яких ми будемо робити зупинку». Для початку «прокотитеся» самі – нехай дитина переміщує вагончик по рейках, а ви голосно і чітко називайте «станції»: БА, ВА, ГА, ДА, ПАНІ, ЗА і т. д. Потім запропонуйте дитині робити це з вами по черзі. У процесі гри, слухаючи вас, діти легко схоплюють, як вимовити два звуку разом. На третій раз дитина вже без особливого праці «прокотиться» сам.

Якщо дитина не знає всі букви – зупиняйтеся тільки на тих «станціях», які йому добре знайомі. Далі змінюємо вагончик. Тепер катаємо букви О, У, И. Якщо дитина легко справляється із завданням, ускладнюємо завдання. Наприклад, катаємося на швидкість – засікаючи час, який з вагончиків добереться до кінця шляху першим. Або інший варіант: зупиняючись на станції, дитина повинна назвати не тільки склад, але і слова, що починаються з цього складу (БО – бочка, пліч, Боря; ПО – вовк, повітря, вісім; ГО – місто, гольфи, гості; ДО – дощ, донька, дошки тощо).

Зверніть увагу, що з допомогою цієї гри можна відпрацювати читання не тільки відкритих складів (з голосним звуком в кінці), але і закритих (з приголосним в кінці). Для цього беремо вагончики там, де голосні літери написані перед віконцем, і діємо аналогічно. Тепер у нас буква на вагончику не пасажир, а машиніст, вона головна, вона попереду. Прочитайте спочатку вийшли «станції» з закритими складами самі: АБ, АВ, АГ, АТ, АЖ, АЗ і т,д., потім запропонуйте «покататися» дитині.

Пам’ятайте, що і в цьому, і в інших вправах ми спочатку тренуємося складати склади з однаковими голосними першого ряду (А, О, Е, У, И), а потім вводимо голосні другого ряду (Я, Е, Е, Ю, І) — так звані, «йотированные» голосні, які роблять передує їм звук м’яким.

Коли у дитини буде добре виходити читання окремих доріжок зі складами – чергуйте вагончики з пасажирами і машиністами, при цьому не підказуючи – який саме вагончик ми будемо катати. Це допоможе дитині навчитися чітко бачити, де саме в складі варто гласний (з нього починається склад або їм закінчується). На перших порах навчання читання по складах у дитини з цим можуть виникнути складності.

2. Біжимо» від однієї букви до іншої

Це наочне вправа, яка допоможе дитині навчитися вимовляти дві букви разом.

Перед нами доріжка від однієї букви до іншої. Щоб її подолати, треба тягнути першу букву, поки палець, який ми ведемо по доріжці, не дійде до другої літери. Головне, над чим ми працюємо в цій вправі: щоб не виникло паузи між першим і другим звуком. Для того, щоб було цікавіше займатися, замініть палець на фігурку будь-якого звіра/чоловічка – нехай він біжить по доріжці і з’єднує дві букви.

3. Ігри з літерами, які дружать

Багато авторів букварів та абеток використовують одухотворені образи літер, які потрібно скласти в склад, – вони дружать, ходять разом парами, тягнуть один одного через перешкоди. Головне в таких завданнях, як і в попередній вправі, називати дві букви разом, щоб дві літери-подружки залишилися разом.

Для використання цього прийому вам навіть не потрібні спеціальні посібники або букварі. Роздрукуйте кілька фігурок хлопчиків і дівчаток (тварин, казкових або вигаданих персонажів), напишіть на кожному з них по букві. Нехай на фігурках хлопчиків будуть написані приголосні, а на фігурках дівчаток – голосні. Подружіть дітей. Перевірте разом з дитиною, що дружити можуть хлопчики і дівчатка чи дві дівчинки, а от подружити двох хлопчиків (вимовити разом дві приголосні) не вдається. Міняйте пари, ставте в них спочатку вперед дівчаток, а потім хлопчиків.

Читайте склади спочатку в одному порядку, потім у зворотному.

Цих декількох прийомів цілком вистачить для того, щоб навчити складати дитини дві букви в склад. А навчання у формі гри дозволить уникнути зубріння і нудного повторення одного і того ж.

Далі ми переходимо до закріплення цього досвіду і читання простих слів. Закріпити навички складання букв у склади вам допоможуть різні ігри зі складами, такі як:

— складові лото

Їх дуже просто зробити самим, для цього потрібно підібрати кілька картинок – 6 для кожної картки і роздрукувати відповідні склади.

— гра в магазин

Розкладіть на прилавку іграшкові товари або картинки з їх зображеннями (наприклад, РИБА, ДИХАН-ня, ПІ-ріжки, БУ-лка, ЯБЛУКА, МА-со). Приготуйте «гроші» — папірці з назвою перших складів цих слів. Дитина може купувати товари тільки за ті «купюри», на яких написаний правильний склад.

— альбоми зі складами

Зробіть своїми руками з дитиною альбомчик, в якому на одній сторінці розвороту буде написаний склад, а на іншій – предмети, назва яких починається на цей склад. Періодично розглядайте і доповнюйте ці альбомчик. Для більш ефективного навчання читання закривайте то одну, то другу половинку розвороту (щоб у дитини не було зайвих підказок при називанні складу або підборі слів на певний склад).

— гра в аеродром (гаражі)

На аркушах паперу крупно пишемо склади, розкладаємо їх по кімнаті. Це будуть в нашій грі різні аеродроми (гаражі). Дитина бере іграшковий літак (машину), а дорослий командує – на який саме аеродром (в якій гараж) потрібно посадити літак (припаркувати машину).

— доріжки зі складів

Для цієї вправи підійдуть кубики Зайцева або будь-які картки зі складами (їх можна зробити у вигляді слідів). Будуємо з них довгу доріжку – з одного кінця кімнати в інший. Вибираємо дві фігурки/іграшки. Однією граєте ви, інший — дитина. Кидайте кубик — ходіть по черзі вашими фігурками за картками на стільки ходів, скільки випало на кубику. Наступаючи на кожну картку, називайте склад, написаний на ній.

Для цієї гри також можна використовувати різні «бродилки», написавши склади в кружечках на ігровому полі.

Одночасно з відпрацюванням складів приступаємо до читання простих слів (з трьох-чотирьох букв). Для наочності, щоб дитина зрозуміла, з яких частин складається слово, які букви потрібно читати разом, а які окремо, ми рекомендуємо перші слова складати з карток із складами / окремими літерами або графічно розділяти слово на частини.

Слова з двох складів можна писати на картинках, які складаються з двох частин. Картинки легше для сприйняття (дитина більш охоче читає слова, написані на них, ніж просто стовпчики слів) плюс наочно видно, на які частини можна розбити слово при читанні його по складах.

Складність підвищуйте поступово: почніть зі слів, що складаються з одного складу (РОЗУМ, ВІН, ЇМ, ВУЖ, ЇЖАК) або двох однакових складів: МАМА, ДЯДЬКО, ТАТО, НЯНЯ. Потім переходьте до читання слів з трьох букв (закритий склад + приголосний): БАЛ, СИН, ЛАК, ПЛІЧ, БУДИНОК.

Далі пробуємо читати слова з чотирьох букв – спочатку з однаковими голосними: ЛАПА, ДАЧА, ФАТА, КАША, ГИРІ, КІВІ, потім з різними (КОТИ КРОКИ, ЛИСИЦІ, ГОДИННИК).

Потрібно розуміти, що навіть якщо дитина вимовляє всі склади в слові правильно, це не означає, що він відразу зможе осмислено скласти їх в слово. Наберіться терпіння. Якщо дитина з працею читає слова з 3-4 букв, не переходьте до читання більш довгих слів і тим більше пропозицій.

Будьте готові до того, що дитина почне вільно читати слова тільки після того, як у нього автоматизується навик складання букв у склади. Поки цього не сталося – періодично повертайтеся до відпрацювання складів.

І, головне, пам’ятайте, що будь-яке навчання має бути в радість і батькам, і дітям!

Залишити коментар