Вальгусна установка стоп у дітей – лікування, лфк, масаж

Диагностируемая у діток вальгусна установка стоп – це наслідки слабкого або недорозвиненого суглобово-зв’язкового апарату. Знаючи про такі особливості своєї дитини, батьки повинні всіляко сприяти його фізичної активності, набувати специфічну взуття, регулярно відвідувати ортопеда і виконувати масаж.

Якщо діагноз «вальгусне викривлення стоп» ставиться в дитинстві, шанси на те, що проблема зійде на ні по мірі зміцнення суглобів і зв’язок, зростають в кілька разів.

Що потрібно знати про захворювання?

Вальгусна деформація – це знижена висота арки стоп, їх скривлена вісь і надмірно спущений середній сегмент.

Попутно відбувається вивертання на зовнішню сторону п’ят і пальців. В результаті стопи чимось скидаються на букву «Х», з-за чого дитина нездатна носити звичайне взуття, заподіює йому не тільки незручності, але й біль.

Патологічна установка – справа не одного дня і навіть не місяця. Перший етап вальгусной деформації помітний з того, що ноги трохи згинаються під час ходьби, а стопи стоять плоско.

Далі у дітей виникають труднощі з вибором і носіння стандартного взуття, ввечері у них набрякають і болять нижні кінцівки.

Третій етап вальгусного викривлення стоп передбачає:

 • Вивертання великого і подальшого пальця;
 • Підошва ставиться тільки плоско, вона набуває велику щільність і покривається хворими мозолями;
 • Другий пальчик прагне вгору, на ньому утворюється твердий наріст.

Коли вальгусне викривлення стоп діагностується у дітей молодшого або дитячого віку, є всі шанси вирівняти установку і уникнути подальших проблем з плоско стоять ніжками, болями і т. д.

Звідки береться вальгусна деформація стоп у плода або підростаючого дитини?

Причин неправильної установки небагато, але вони досить поширені і вагомі:

 • Збої в роботі ендокринної системи, що проявляються у вигляді цукрового діабету або неповноцінно працює щитовидки;
 • Викривлення стоп, що проявляється у вигляді поперечної плоскостопості – відсутність поздовжньої западини навпаки великих пальців;
 • Остеопороз – основна причина плоско стоять ніжок, оскільки він призводить до зниження щільності і крихкості кісткових тканин;
 • Зайва маса тіла, збільшує тиск на стопи і мимоволі примушує робити упор на плоско стоять кінцівки;
 • Механічні пошкодження;
 • Генетичний фактор.

Великої уваги заслуговує невірно обрана взуття, яку не слід бути вживаного або більшою/меншою, ніж належить. Дівчатам підліткового періоду категорично забороняється вузька взуття з підборами, сприяє неправильного розподілу ваги на стопи. Батькам підлітків варто розуміти, що на даному етапі дорослішання вальгусне викривлення стоп усувається складніше і довше, ніж це відбувається у малих дітей.

До слова буде сказано, вальгусне викривлення зустрічається досить рідко, а вродженим воно буває ще рідше.

У малюків двох років зроду установка починає формуватися в результаті підвищення їх рухової активності, коли вони навчаються бігати і стрибати і несвідомо ставлять ніжки плоско, намагаючись зберегти рівновагу.

В цей же час їм підбирається їх перша «серйозна» взуття, у якій повинен бути жорсткий задник, ортопедична устілка й інші обов’язкові атрибути.

Пам’ятайте, що в такому віці вальгусне викривлення розвивається швидше, ніж у підлітковому, і спочатку неправильна установка може перерости в викривлення хребта, остеохондроз та інші «дорослі» хвороби суглобів і кісток.

Консервативна терапія

Вальгусне викривлення стоп у дітей зобов’язує їх рідних набувати специфічну взуття з ортостельками, коректорами для фіксації положення пальців, стяжками і супінаторами. Разом з цим проводиться постійний масаж, робиться він курсами по 10 сеансів і повторюватися кожні 4 місяці до повного виправлення установки.

В домашніх умовах проводиться імпровізований масаж в ігровій формі, що змушує чадо ставити кінцівки не плоско, а ходити ними по горбистих гумовий килим або захоплювати пальчиками дрібні предмети.

Оскільки масаж і носіння спеціального взуття тягнуть за собою досить відчутний біль, то комплекс ЛФК обов’язково доповнюється фізіопроцедурами на основі знеболюючих та протизапальних медикаментів.

Врахуйте, що всі консервативне лікування підбирається тільки лікарем і не підлягає самостійної корекції!

Оперативне втручання

Якщо вальгусна деформація стоп прогресує, і установка не змінює своєї форми в кращу сторону, призначається операція. Подібне лікування змінить кут між кістками стоп, тим самим сприяючи правильному розподілу тягне здібності зв’язок.

Процедура оперативного зміни установки визнана малотравматичной і не потребує гіпсі або металоконструкціях. Етап реабілітації не займає і тижня, адже буквально через день пацієнт повністю забуває про ЛФК, виснажливий масаж і жорстку ортопедичне взуття, без болю ставить ніжки не плоско, а як слід, а його батькам не потрібно переживати про те, що вальгусна патологія знову дасть про себе знати. У тому випадку, коли діагностується занедбане або спочатку сильно виражене эквино-варусну викривлення стоп, у дитини відсутня здатність самостійно пересуватися.

Не дивно, адже жоден масаж або взуття не може змінити ненормальне будова склепіння, при якому її зовнішній край опущений, а передній – прагне вгору.

Профілактичні заходи

Щоб ваш малюк не куштував плоди батьківської недбалості, не проходив болючий масаж, не носив ортопедичне взуття і не проходив процедуру ЛФК, рекомендується:

 1. Регулярно оглядатися у педіатра і ортопеда, обов’язково – біля дитячого;
 2. Не купувати взуття на виріст, намагаючись заощадити або підчепити побільше теплих шкарпеток;
 3. Витрачатися на якісне взуття з мінімальним каблучком і ортостелькой, що заважає ніжці стояти плоско, а при русі здійснює мінімальний масаж;
 4. Взуття повинна бути виготовлена з якісних та натуральних матеріалів, при її складанні точці зламу слід бути на носку, але ніяк не в центрі підошви;
 5. Нехай малюк частіше знімає взуття і ходить босоніж по гальці, теплої землі, траві і просто по фактурному килиму. Так він буде сам собі робити природний масаж і відучиться ставити ніжки плоско, намагаючись уникнути наступання на камені або колючки.

Як бачите, в правильно організованих умов проживання, попередити необхідність носіння ортопедичного взуття не так складно, як здається.

Заведіть собі приємну звичку робити своєму чаду розслабляючий масаж ніжок перед сном, і ви не тільки поліпшите його нічний відпочинок, але і збережете здоров’я в цілому.

Залишити коментар