Ускладення носового дихання: боремося з проблемою правильно!

Коли ніс не дихає, своє життя важко назвати повноцінною – ночами з’являється баламутить хропіння, не відчуваються запахи, а в горлі стоїть воістину важкий клубок. Але ми, дорослі, звикли рятуватися судинозвужувальними краплями, які швидко знімають симптоми закладеності носа і роблять слизову такою, якою вона буває в «здоровому режимі».

Чи так чи безпечні краплі?

Однак мало хто знає, що ці самі судинозвужувальні краплі та спреї можуть згубно позначитися на здоров’ї верхніх дихальних шляхів. Зокрема, при тривалому застосуванні (більше одного тижня), вони завжди викликають так зване «звикання».

У клінічній практиці отоларингологи називають цей розлад токсико-алергічним ринітом: в даному випадку людина буквально перестає дихати після судинозвужувальних препаратів, його слизова атрофується і потребує постійної «підживлення» вищезгаданими засобами. А що робити, якщо від закладеності носа мучиться дитина? Адже рідкісна мати захоче ризикувати і використовувати настільки небезпечні в плані залежності препарати.

Тим не менш, багато молоді матусі одностайно скажуть, що порушення, при якому у дитини не дихає ніс – чи не найбільш часте в перші роки його життя. Разом з тим, ця проблема може стати потенційно небезпечної для життя малюка, і призвести до зупинки дихання. Що ж робити, якщо не дихає ніс у вашого немовляти або дитини старшого віку?

Досвідчені мами можуть порадити вам незліченну кількість варіантів домашнього самолікування, випробуваного в їх сім’ях. Проте ми настійно рекомендує вам проконсультуватися з педіатром, перш ніж застосовувати той чи інший народний рецепт. Лікар також визначить точну причину порушення і призначить вам адекватне медикаментозне або фізіотерапевтичне лікування. Він ознайомить вас з заходами профілактики і дасть цінні вказівки щодо корекції умов життя малюка.

Що робити при закладеності носа у малюка?

Якщо у вашої дитини утруднене носове дихання, існує безліч способів його
нормалізувати. Проте всі вони актуальні лише в тих випадках, коли не дихає ніс на тлі перенесеного гострого риніту. Але іноді у молодих батьків з’являються більш тривожні підозри.

Симптоми хронічного нежитю часто спостерігаються у дітей дошкільного і молодшого шкільного віку. І, зрозуміло, вони повинні спонукати вас звернутися до дитячого отоларинголога.

На жаль, тут рідко вдається врятуватися назальними краплями, інгаляціями і трав’яними промываниями носоглотки.

Трапляється, що у дитини не дихає ніс, а соплів немає. Таке може статися і у новонародженого, проте частіше зустрічається у малюків старше. При цьому дитина виявляє загальне занепокоєння, скаржиться на відсутність смаку у їжі, не може сприймати запахи. По ночах у нього з’являється, здавалося б, «дорослий» хропіння.

Дитина постійно сопе і крекче, часто дихає ротом, на тлі чого він постійно розкритий. Стикаючись з подібними явищами, новоспечені батьки часто ставлять діагноз «самі себе», і починають підозрювати у свого чада наявність аденоїдів.

Благо, що настільки тривожні думки змушують переважна більшість молодих мам звернутися за кваліфікованою допомогою лікаря. Незалежно від того, підтверджено присутність аденоїдів в носоглотці або виключено, ви повинні розуміти, що подібне порушення загрожує для загального стану здоров’я.

Коли ми вдихаємо повітря носом, він зігрівається і очищається від пилу в пазухах, проникаючи в нижні дихальні шляхи вже в «нормальному» вигляді.

Якщо ж дихальний процес здійснюється переважно або виключно ротом, в легені і бронхи потрапляє холодний, сухий і забруднене повітря, що може спровокувати розвиток хронічних бронхітів та інших патологій дихальної системи.

Деякі причини формування аденоїдів у носоглотці дитини:

 • Фізіологічна гіпертрофія органу в проміжку між 3 і 7 роками життя;
 • Часте перенесення респіраторних захворювань (ГРВІ та ГРЗ);
 • Алергія та алергічні риніти;
 • Підвищення внутрішньочерепного тиску;
 • Родові травми;
 • Гіпотиреоз;
 • Загальні застійні явища в організмі (зазвичай пов’язані з дисфункціями лімфатичної системи).

Інші причини, по яким може бути утруднене носове дихання (коли застуди та нежитю немає):

 1. Деформація прикусу;
 2. Надмірно сухе повітря в приміщенні, де постійно перебуває дитина (щоб вирішити цю проблему, досить придбати спеціальний прилад, званий домашнім зволожувачів повітря);
 3. Вдихання шкідливих газів і хімікатів;
 4. Несприятлива екологічна обстановка (особливо при переїзді на нове місце проживання);
 5. Хронічні риніти та гайморити.

Що робити у випадку, якщо у малюка не дихає ніс? Потрібно звернутися до педіатра та чітко викласти суть скарги, а також дати переконливі відповіді на можливі питання про харчування, режим і спосіб життя вашого чада.

Педіатр направить вас до дитячого отоларинголога, який призначить правильне лікування. Зазвичай воно полягає в прийомі медикаментозних препаратів, промивання носоглотки спеціальними розчинами, фізіотерапевтичних процедурах.

Розлад носового дихання у новонароджених

Молоді мами часто стикаються з проблемою закладеності носа у новонароджених, і толком не знають, що робити і як допомогти дитині в даному випадку. Слід зазначити, що таке порушення має різну природу. Воно може проявлятися навіть на тлі такого природного і фізіологічного процесу, як прорізування зубів. Це відбувається від того, що під час росту зубів у дитини спостерігається рясне слиновиділення та загальне пригнічення імунітету. До закладеності носа і риніту у даному випадку може приєднатися сльозоточивість очей.

Обов’язково переконайтесь, що проблема пов’язана з наявністю дрібних чужорідних тіл в носових ходах малюка. Якщо ви помітили, що дитині в ніс потрапила дрібна річ, у жодному випадку не робіть спроб вилучити її самостійно – є ризик того, що ви протолкнете сторонній предмет ще глибше, а, отже, нашкодите малюкові. Ліквідація чужорідних тіл з носових ходів повинна відбуватися в амбулаторних умовах поліклініки. Можливо, знадобиться промивання або продування ходів за допомогою спеціальних приладів і інструментів.

Оскільки до року ваша дитина фактично нездатний дихати ротом, важливо не відкладати в довгий ящик візит до фахівця, і звернутися в дитячу поліклініку як можна швидше.

Закладеність носа при вагітності

Як відомо, вагітні жінки мають абсолютні протипоказання до використання певних медикаментозних препаратів. Самолікування в разі виношування просто неприпустимо, оскільки ви піддаєте небезпеці ускладнень вже не тільки себе, але й зростаючий всередині вас плід.

При вагітності неприпустимий і самостійний підбір «бабусиних» методів лікування. Вони також можуть згубно позначитися на внутрішньоутробному рості і розвитку вашого малюка.

Тим не менш, закладеність носа в «цікавому положенні» відзначається приблизно у 30% всіх жінок. Це явище поширене майже так само широко, як токсикоз, набряки і болі в спині. Для виявлення конкретних причин такого порушення важливо звернутися до лікаря. Справа в тому, що воно може бути пов’язано як з фізіологічними факторами (наприклад, загальними застійними явищами), так і з захворюваннями (синусит, риніт, гайморит тощо).

Якщо ваші проблеми з диханням не викликані конкретним захворюванням, і це встановив лікар на очній консультації, спробуйте скорегувати свій спосіб життя, щоб полегшити стан. Що робити, якщо не дихає ніс при вагітності?

Дотримуйтеся простих правил:

 • Рясне пиття;
 • Обмеження контактів з будь-якими подразниками, особливо алергенами;
 • Спостереження за достатнім рівнем зволоженості повітря у квартирі;
 • Регулярні прогулянки на свіжому повітрі;
 • Нескладні фізичні вправи (базова гімнастика, ранкова зарядка, йога для вагітних);
 • Виключення переохолоджень;
 • Здійснення точкового масажу;
 • Корекція харчування;
 • Виконання вправ дихальної гімнастики.

На які б причини утрудненого дихання не пали ваші підозри, важливо звернутися за диференціальної діагностики до лікаря, що спостерігає. Здоров’я вам і вашій родині!

Залишити коментар