Ущільнення на статевий губі – основні причини, діагностика, лікування

Як правило, жінка, яка виявила у себе ущільнення на статевий губі, починає дуже сильно турбуватися і іноді навіть впадає в паніку. Дійсно, нерідко такі новоутворення можуть бути дуже небезпечними, тому подібне хвилювання цілком виправдано.

Тим не менш, в деяких випадках різні ущільнення успішно лікуються, якщо вчасно звернутися за медичною допомогою.

Причини виникнення ущільнень в області статевих губ

Приблизно у 8 з 10 жінок, які звертаються до лікаря-гінеколога зі скаргою на появу ущільнення всередині статевої губи, діагностують бартолініт. Крім того, подібне утворення може виявитися злоякісної або доброякісної пухлини. На цих захворюваннях докладніше ми зупинимося трохи пізніше. Однак це не єдині причини, внаслідок яких може з’явитися ущільнення на малої або великої статевої губи.

Також подібний симптом нерідко виникає в наступних випадках:

 • у деяких ситуаціях вузлові фрагменти вказують на розвиток в організмі жінки вірусу папіломи людини. Сам ВПЛ досить часто проходить без наслідків, але в певних випадках він може провокувати рак шийки матки, тому до подібних змін в організмі слід ставитися дуже уважно;
 • якщо подібний дефект у вас з’являється із завидною регулярністю перед місячними, швидше за все, мова йде про збільшену сальної залозі, яку при пальпації дуже часто приймають за щільний прищик. Подібне порушення в жіночому організмі є наслідком сплеску статевих гормонів. Якщо через кілька днів, коли нормалізується гормональний фон, шишки і горбки зникають так само несподівано, як і з’явилися, хвилюватися не про що. Між тим деякі жінки в такій ситуації відзначають певний дискомфорт в області статевих органів. Щоб позбутися від неприємних відчуттів, спробуйте протирати уражену шкіру ватним тампоном, рясно змоченим знеболювальну та антисептичну тоніком. Крім того, за 1-2 тижні до початку менструації корисно відмовитися від солодких і жирних страв;
 • у рідкісних випадках, коли невеликі ущільнення на статевих губах присутні дуже давно і ніяким чином не турбують свою володарку, вони можуть бути наслідком аномального розвитку статевих органів і, зокрема, великих і малих статевих губ, сечівника та інших внутрішніх органів і систем. Подібні утворення не мають вірусного або інфекційного характеру і не представляють ніякої небезпеки для жінки;
 • нарешті, ще більше рідко ущільнення в області даних органів можна помітити у новонародженої дівчинки. Практично завжди такі видозміни у малятка говорять про те, що в обох її батьків чи хоча б одного з них є таке серйозне захворювання, як сифіліс.

Що являє собою бартолініт?

При бартолініті, або запаленні бартолінових залоз, як правило, на статевий губі жінки утворюється ущільнення у вигляді кульки.

Найбільш часто подібні горбки розташовуються досить глибоко у підшкірно-жировій клітковині великих статевих губ, а помітити їх можна біля входу в піхву.

В результаті роботи бартолиновой залози у піхву утворюються виділення перед статевим актом. Якщо вивідні протоки цих залоз закупорюються, в статевих органах виникають запальні процеси різного ступеня тяжкості, які, в свою чергу, призводять до утворення ущільнень і невеликих шишок. Причина бартолинита практично завжди полягає в попаданні в жіночий організм збудника інфекції через зовнішні статеві органи.

Як правило, це захворювання вражає тих дівчат, які не приділяють належної уваги здійсненню своєї особистої гігієни, а також жінок з ослабленим імунітетом, наприклад, після захворювання вірусної природи або тривалій терапії антибіотиками.

Перебіг захворювання передбачає кілька стадій, а саме:

 • протягом 1-2 тижнів запальний процес розвивається тільки усередині жіночого організму, будь-які зовнішні прояви хвороби відсутні;
 • через кілька днів на внутрішній стороні однієї з великих статевих губ утворюється ущільнення. У рідкісних випадках бартолиновые залози запалюються відразу з обох сторін;
 • ще через 3-4 дні з’явився кулька починає хворіти і приносити своїй власниці масу дискомфортних відчуттів. Особливо це помітно у тому випадку, якщо жінка носить тісна нижня білизна;
 • трохи пізніше великі статеві губи набрякають і набухають, а в промежині виникає різь і печіння;
 • у рідкісних випадках при відсутності лікування гнійний абсцес розкривається самостійно, а його гнійний вміст виливається назовні.

Крім того, більшість жінок зазначає, що при запаленні бартолиновой залози у них підвищується температура тіла до 38 градусів і вище, а також виникає відчуття слабкості і загального нездужання.

Якщо при бартолініті ущільнення у вигляді кульки розкривається самостійно, його симптоми практично миттєво зникають, а саме захворювання переходить в хронічну форму. В такому випадку постійно рецидивуючі загострення бартолинита будуть турбувати жінку протягом усього життя.

При хронічній формі цієї недуги його неприємні симптоми можуть з особливою силою проявитися в період менструації, у період сезонної захворюваності на застуду та грип, в будь-яких інших ситуаціях, при яких знижується імунітет, а також при вагітності.

Якщо загострення захворювання сталося у період очікування дитини, воно досить часто стає причиною викидня або завмирання плода.

Нарешті, при частих рецидивах даного захворювання у жінок нерідко виникає інше захворювання – кіста бартолиновой залози, від якого можна позбутися тільки хірургічним шляхом. Саме тому симптоми почався бартолинита не можна залишати без уваги, і необхідно якомога швидше звернутися до лікаря.

Лікування бартолинита

Практично у всіх випадках жінку, на статевих губах у якої є хворобливе ущільнення, поміщають в стаціонар медичного закладу для проведення детального обстеження. Якщо діагноз «гостре запалення бартолиновой залози» підтверджується, лікарі-гінекологи гнійний абсцес розкривають і дренують його, після чого призначають терапевтичне лікування з застосуванням антибіотиків і сульфамідних препаратів. У рідкісних випадках бартолиновую залозу доводиться повністю видалити за допомогою хірургічної операції.

Після виписки з лікарні в цілях зниження ймовірності розвитку рецидиву захворювання пацієнтці необхідно особливо ретельно дотримуватися особистої гігієни, правильно харчуватися і регулярно пропивати курс будь-яких мультивітамінних комплексів. Крім того, 1-2 рази в тиждень протягом 15-20 хвилин корисно приймати сидячі ванни з додаванням відвару ромашки або слабкого розчину марганцівки.

Пухлинні утворення в паховій області

У деяких випадках ущільнення на великий або малої статевої губи може виявитися доброякісною або злоякісною пухлиною.

Розглянемо основні з них:

 • фіброма сполучної тканини і фіброміома – доброякісні пухлини, які практично завжди розташовуються на великих статевих губах. Видаляються хірургічним шляхом і майже ніколи не викликають ускладнень;
 • ліпома – болюча пухлина невеликого розміру, що не має злоякісної етіології. Розташовується поруч з вульвой і походить від жирової тканини. Видаляють ліпому також за допомогою хірургічної операції, причому робити це потрібно якомога швидше. Якщо її не лікувати, вона дуже швидко розростається і часто викликає серйозні ускладнення аж до некрозу тканини;
 • нарешті, подібні ущільнення можуть вказувати на рак або саркому піхви. Онкологічні захворювання завжди мають різний характер і навіть на самій ранній стадії не завжди успішно піддаються лікуванню.

Якщо у вас в області статевої губи несподівано з’явилося ущільнення, зверніться до лікаря незалежно від того, якими додатковими симптомами воно супроводжується.

Винятком може бути лише той випадок, коли освіта завжди виникає в одній і тій же фазі менструального циклу і не доставляє ніяких турбот.

Залишити коментар