У кротона сохнуть і обпадають листя: чому і що робити?

Чи зустрічали ви людей, у яких і проблем великих начебто немає, але вони все одно незадоволені? Ось і серед рослин зустрічаються такі ж вередулі. Одним з таких непростих жителів підвіконь і оранжерей є кротон. Сохнуть і обпадають листя – все це прояви складного характеру мешканця тропіків. Як з ним порозумітися?

Отруйний красень

Цей представник сімейства молочайних – кротон, або кодіеум – прибув до нас з Південно-Східної Азії. Його листя можуть бути різної форми:

 • овальними;
 • хвилястими;
 • лінійними;
 • гітарними;
 • рівними;
 • закрученими.

Не менш приваблива і колірна гамма рослини:

 • жовта;
 • помаранчева;
 • червона;
 • чорна.

В умовах оранжереї кротон може досягати висоти 3-4 метри, а на підвіконні він витягується до 80 див. Однак сік цієї рослини отруйний, тому не рекомендується заводити його в оселях, де є маленькі діти або домашні тварини, «небайдужі» до кімнатним квітам.

Чому вередує кротон?

Кодіеум вимагає до себе багато уваги. Про всі неполадки в своєму зеленому організмі він повідомляє станом листя. Досить часто у кротона починають сохнути кінчики листя Особливість екзотичного квітки така, що за яскравою і незвичайною забарвлення помітити порушення пігментації досить важко. Але якщо ви побачили, що у кротона сохнуть і обпадають листя, то, перш ніж братися за виправлення, потрібно розібратися, чому вона виникла.

 • Мешканцеві тропіків мало води через недотримання режиму поливу.
 • Листя обпалені сонцем. Найчастіше це трапляється після обприскування квітки в сонячний день.
 • Кодіеум вражений червоним павутинним кліщем, який залишає павутинку з червоними крапками на молодих листках. Або ж рослина стала притулком для колоній щитівки – восковидні шкідника.
 • Квітка стоїть на протязі або біля обігрівального приладу.

Способи усунення проблеми

Для відновлення здоров’я кротона необхідно, встановивши причину, комплексно підійти до пошуку виходу з ситуації і забезпечити грамотний догляд.

Налагоджуємо режим поливу

Кодіеум потребує вологи. Але це не означає, що в горошку постійно повинна стояти вода – досить того, що грунт злегка зволожена. Важливий момент: поливати кротон потрібно теплою водою. Крім того, щотижня квітка потрібно купати під душем, а в посушливі дні раз в 3-4 дня протирати листя з двох сторін вологою м’якою ганчіркою. Взимку рослину поливають 1 раз в 4-5 днів, а ось влітку полив можна інтенсифікувати до 1 разу в 2-3 дні. Обов’язково стежити за рівнем вологості навколишнього середовища кодіеум. Посудину з ним рекомендується ставити на зволожену гальку або керамзит.

Забезпечуємо прийнятну температуру повітря

 

Для кротона стресовими ситуаціями виявляються скачки температури. В не влаштовують його умови утримання квітка подає сигнал через підсушені кінчики листя, а потім і зовсім їх скидає. Тому влітку температура в приміщенні повинна бути від +23 до +26 градусів, а взимку — від +16 до +20.

У спекотний період квітка рекомендується відправляти на відкрите повітря, наприклад, на балкон. Тільки не забуваємо про те, що кротон потрібно притіняти, інакше сонячних опіків не уникнути. І ніяких протягів, відкритих кватирок або обігрівачів поруч з кодиеумом! Краще, якщо місцем його проживання буде просторий підвіконня на східній або західній стороні без великої кількості сусідів.

Боротьба зі шкідниками

Якщо після огляду вихованця ви помітили червоні точки павутинного кліща, то перше, що потрібно зробити, — це очистити листя від шкідника, змочити ватний диск спиртом. Після цього квітку обробляється інсектицидом, наприклад, «Актеллік» або акарицидами – препаратами, вражаючими кліщів.

В якості народного засобу застосовується часниковий настій – на 3 л води 100 г подрібненого в часничниці часнику і 10 г натертого господарського мила. У період лікування бажано частіше балувати кротон водними процедурами в душі, але вода повинна бути прохолодною.

Під час атаки щитівки порядок дій такий: спочатку спиртом видаляємо колонії шкідника, а потім обробляємо інсектицидом. Ці поради актуальні і для боротьби з борошнистим червецем.

І ще пару слів про догляд

Крім того, що вже було сказано, не менш значима і родючість грунту в горщику. Особливо гостро брак корисних речовин кодіеум відчуває влітку. Що стосується складу, то краще брати спеціальні комплекси для екзотичних культур. Пересадка кротона можлива тільки 1 раз в рік. Але якщо квітка сильно розрісся, то можна і два рази. А от доросла рослина переселяється тільки по необхідності.

Ще один важливий аспект догляду за квіткою – розмноження. Для цього використовуються живці. Але для вкорінення маленького «кротончика» потрібно використовувати підігрів і фітогормони. Хоча деякі квітникарі відразу ж вставляють листочок в спеціальний горщик і накривають скляною банкою.

Врахуйте, що в умовах будинку кодиеуму не можна давати цвісти. Дрібні світлі квіточки, зібрані в кисть, будуть послаблювати здоров’я зеленого вихованця, витягаючи з нього всі вітаміни та мікроелементи.

Профілактика

Щоб не шукати препарати для лікування, необхідно ще до покупки знайти підходяще місце для кротона і уважно вивчити, як доглядати за ним у домашніх умовах. У період акліматизації чіпати кодіеум не варто, а от після – навіть потрібно. В цей момент буде дуже своєчасним посадити його у відповідний грунт: суміш 1:1:1 – земля дернова і листова, на дні горщика – дренаж.

Мало знайдеться таких вимогливих квітів, як кротон. Сохнуть і обпадають листя у нього досить часто. Це підказка господарям, що потрібно переглянути режим догляду за кодиемумом. Але якщо видимих приводів для таких проявів немає, то, можливо, рослині просто захотілося уваги – протріть листочки вологою ганчіркою. І, заспокоївшись, вона знову буде радувати вас своїми живими строкатими розмашистими листям.

Залишити коментар