У дитини синіє носогубний трикутник – причини посиніння у немовляти при плачі

Поява новонародженого малюка в сім’ї – це завжди привід віддати йому всю свою увагу і час. Турботливі мами намагаються стежити за будь-якими змінами в тілі, поведінці і здоров’ї дитини, щоб не упустити жодної, навіть найменшої, проблеми. Навіть незначні почервоніння шкірних покривів можуть викликати тривогу, що вже говорити про можливе посиніння носогубного трикутника.

Однак якщо у дитини синіє носогубний трикутник, не варто піддаватися паніці, так як існує два варіанти розвитку подій.

У дитини синіє носогубний трикутник – опис проблеми

У медичній термінології є конкретна назва цього явища – ціаноз. Він пов’язаний зі значним зниженням рівня кисню в крові від норми в дев’яносто два-дев’яносто п’ять відсотків.

Навіть невелике посиніння шкіри біля дитячого носика – це привід відвідати педіатра і проконсультуватися з ним, тому що є маса причин для такого прояву. В залежності від того, здорова дитина чи ні, носогубний трикутник синіє з різних причин.

Чому синіє носогубний трикутник у здорових новонароджених

Рівень кисню в кровоносних судинах може знизитися, якщо малюк сильно і довго плаче. Походження симптому носить легеневий характер, і проблема не виходить за рамки норми. Якщо ви вчасно встановите, чому виникла така емоційна збудливість, і усуните джерело дискомфорту, пройде всього кілька тижнів, і нехарактерний колір шкіри зникне сам по собі. Якщо ж синюшність не проходить довше, варто звернутися до фахівця.

Синюватий відтінок може виявлятися через те, що через світлу і тонку шкіру добре видно близько розташовані до поверхні шкірного покриву кровоносні судини. У цьому випадку занепокоєння буде зовсім зайвим. Треба просто трохи почекати, поки все виправиться сама собою.

Третя причина, властива для здорових немовлят, це переохолодження. Щоб уникнути такої проблеми, варто дотримуватись деяких правил:

 • Контролюйте температуру повітря в дитячій кімнаті і при необхідності одягайте малюка тепліше;
 • Використовуйте приємну теплу воду для купання, а також прослідкуйте, щоб температура повітря у ванній відповідала кімнатній.

Якщо переохолодження вже має місце, не поспішайте бити тривогу. Для початку просто зігрійте дитину та забезпечте їй комфортні умови вдома.

Ще одна причина – передчасні пологи. Не секрет, що вони вкрай небажані і іноді навіть небезпечні, тому що дихальні шляхи ще не остаточно сформовані. Існує ризик розвитку гіпоксії, один із симптомів якої – у дитини в три місяці синіє носогубний трикутник.

Синіє носогубний трикутник у хворих малюків

Чому ми радимо батькам уважно стежити за змінами в поведінці малюка? Це необхідно, щоб вчасно визначити наявність захворювання. Синюшність біля носа в цьому випадку може стати характерним сигналом.

Існує ряд патологій, для яких це прояви є одним з основних симптомів:

 • Збій в роботі серця немовляти, наприклад, вада органу (клапанний порок, при якому надходження крові з одного клапана в інший порушується) або серцева недостатність у гострій формі;
 • Захворювання в області дихальних шляхів у важкій формі, наприклад, пневмонія або патології в області легенів. Крім синюшності, проявляються такі симптоми, як уривчастість дихання, напади задишки, очевидні хрипи, збліднення шкіри. Серйозні патології можуть розвинутися через затяжну застуду або вірус. Чим інтенсивніше симптоми, тим помітніше буде синява;
 • Чужорідне тіло, що потрапило в дихальні шляхи. Ви помітите, що малюк не може зробити вдих або сильно кашляє, з’явилася задишка. Перше, що необхідно зробити, – викликати швидку допомогу, а в процесі очікування лікаря – покласти дитину на свої коліна вниз головою і акуратно постукати по його спині. Таким чином ви можете самостійно виштовхнути дрібний предмет і звільнити дихання;
 • Бронхіальна астма і респіраторний аллергоз, спровоковані тривалою дією на орган алергену. Наслідок – гіпоксія;
 • Порушення в роботі нервової системи, що виникають як наслідок складних пологів або не повністю дозрілої системи.

У кожному з описаних випадків відвідування педіатра необхідно.

Методи діагностування при посинінні носогубного трикутника

Щоб не мучити себе припущеннями і здогадками, краще всього відразу звернутися до фахівця і пройти обстеження. В якості методів діагностики можуть використовуватися такі сучасні медичні процедури:

 • Рентгенографія грудної клітки;
 • Кардіограма;
 • Ультразвукове обстеження серця.

Повноцінне обстеження має на увазі відвідування з немовлям трьох фахівців:

 1. Педіатра, який зможе призначити всі необхідні аналізи і процедури, встановити причини проблеми, призначити відповідну схему лікування та/або відправити до наступного лікаря;
 2. Кардіолога, який зможе діагностувати можливі патології в області серця;
 3. Невролога, який займається безпосередньо дослідженням ціанозу разом з паралельними симптомами, такими як тремтіння підборіддя, рук і ніг, знервований стан, плач.

Вже після того, як буде встановлена точна причина, можна приступати до ефективного лікування залежно від захворювання.

Респіраторний аллергоз

Педіатр повинен визначити, що стало збудником хвороби – інфекція (якщо має місце почервоніння горла і мигдаликів) або алерген (якщо шкіра зблідла і покрилася плямами). У першому випадку педіатр одразу ж пропише лікування, а в другому – відправить до алерголога за тестовими аналізами і рецептом на антигістамінні препарати, які знімають гостроту стану. Після того, як алерген буде виявлено, досить просто обмежити контакт маленької людини з ним.

Ускладнення парагрипу або пневмонія

Ускладненням парагриппозної інфекції може бути ларингіт, що з’являється у випадку, якщо хвороба вчасно не вилікована. Він супроводжується сухим кашлем, схожим на гавкіт, втяжкой нещільних ділянок грудної клітки. Наслідок – дихальна недостатність і ціаноз. У цьому випадку доцільна госпіталізація дитини.

Схожі прояви спостерігаються і при пневмонії. При цьому температура тіла може бути як невисокою (близько 37 градусів), так і досягати позначки в сорок градусів. Лікування в стаціонарі передбачає використання методу інфузії або крапельниці для важких випадків.

Порок серця

Діагностикою вродженого пороку серця займаються кардіологи і кардіохірурги. Вони призначають електрокардіограму, з допомогою якої досліджується діяльність серця. Потім малюка відправляють на ехокардіографію, щоб отримати інформацію про роботу клапанів, серцевих м’язів, а також про інтенсивність кровотоку.

У деяких випадках може бути призначений рентген або вентрикулографія (введення в кров контрастної речовини, що заміняє рентгенівське випромінювання).

Конкретну схему лікування для того чи іншого випадку може підібрати тільки лікар, і загальних рекомендацій для даного випадку не існує.

Відсутність патологій

Якщо порок серця не діагностовано, то дитині призначають лікувальний масаж, багатогодинні прогулянки на свіжому повітрі, а також плавання. Всі ці заходи здатні нормалізувати роботу дихальної системи.

Якщо синіє носогубний трикутник у дитини 3-5 років, то це може бути пов’язано з однією з вищеописаних патологій, а також з несвоєчасною діагностикою.

Щоб уникнути виникнення такої проблеми, необхідно приділяти максимум уваги здоров’ю дитини ще в утробі матері. Збалансоване харчування, відмова від шкідливих звичок – головні заходи щодо профілактики проблем.

Залишити коментар