Тутовник (шовковиця): посадка та догляд

Серед звичних садових дерев особливо виділяється одне, відоме своїми декоративними якостями і корисними властивостями, – тутовник (шовковиця).

Її посадка і догляд за нею не так вже й складні, а рослина здатна не тільки прикрасити дачний ландшафт, але і порадувати садівників незвичайними цілющими ягодами.

За що варто полюбити тутовник?

Шовковиця, тутовник або шовковичне дерево – так прийнято називати листопадне плодове дерево, що належить до однойменного сімейства – тутові. З давніх часів це висока рослина вважалося дуже цінним у сільському господарстві, оскільки саме його листям харчуються гусениці-шовкопряди.

Однак тутовник відомий не тільки своїм «участі» у виробництві натурального шовку: не менш цінні й лікувальні властивості його незвичайних ягід. Плоди дерева містять каротин, флавоноїди, величезна кількість вітамінів, мінералів, органічних кислот та інших життєво важливих елементів. Крім того, в лікувальних цілях успішно застосовуються кора і листя шовковиці.

Сьогодні шовковичне дерево з яскравими ягодами, які можуть бути червоного, білого або чорного кольору в залежності від сорту рослини, викликає великий інтерес не тільки у садівників, але і у ландшафтних дизайнерів. Незвичайна зовнішня краса, морозостійкість і невибагливість – ось чим славиться тутовник. Посадка шовковиці і догляд за нею відповідають загальноприйнятим для всіх плодових дерев правилами. Крім іншого, вона здатна рости на ділянках з абсолютно будь-яким типом грунту.

Посадка

При виборі ідеального місця для посадки тутового дерева необхідно врахувати найбільш сприятливі для нього умови:

 • добре освітлене сонячним світлом місце;
 • розташування, що дозволяє захистити чагарник від сильних вітрів і холоду;
 • піщаний, супіщаний або пухкий суглинистий тип грунту.

Для висадки молодих тутових саджанців найкраще підходить квітень (період до початку сокоруху) або рання осінь (до настання сезону дощів).

Процес посадки нескладний і виглядає наступним чином:

 • підготовка ями (80х80х60 см);
 • присипка місця посадки компостом, родючим грунтом або сумішшю комплексного добрива з перегноєм;
 • висадка саджанців шовковиці по центру ями. Коріння рослини необхідно ретельно розправте, після чого присипати землею і утрамбувати;
 • рясний полив (не менше 1 відра води) і мульчування.

Вважається, що якщо посаджене ранньої осені деревце благополучно перезимує, то його обов’язково чекає довге життя.

Догляд

В якій турботи потребує тутовник? Успішний догляд за шовковицею цілком доступний навіть починаючому садівникові: рослина дуже витривала і невибаглива.

 

Вирощуючи шовковичне дерево, необхідно дотримувати наступні рекомендації:

 • полив. Для того щоб підвищити морозостійкість чагарнику, його потрібно постачати водою з початку весни до кінця липня, і лише в посушливу погоду. У кінці серпня полив слід припинити. У дощову весну або літо шовковиця і зовсім його не потребує;
 • підгодівля. Удобрювати тутовник необхідно в той же період – з початку весни до кінця липня. Навесні підживлення повинна містити азот, влітку – калій та фосфати;
 • профілактична обробка. З метою захисту шовковиці від шкідників і мінімізації ризику захворювань кущ і пристовбурне коло потрібно обробляти інсектицидами та фунгіцидами. Оптимальний час для такої профілактики – квітень і жовтень, кращі засоби – розчин сечовини (7 %), Нитрафен (3 %) або бордоська рідина (3 %);
 • обрізка. Як правило, підрізування пагонів тутовнику не потрібно і проводиться лише в тому випадку, коли власнику хочеться сформувати чашоподібну форму крони. У теплих регіонах її можна робити один раз в декілька років, в холодних – щоосені, що додатково захистить дерево від вимерзання пагонів.

Крім дотримання простих правил догляду, необхідно постійно стежити за станом грунту навколо чагарнику: важливо підтримувати її пухкою, а всі бур’яни обов’язково видаляти.

Розмноження

Існує кілька способів розмноження тутового дерева: живцями, насінням і шляхом щеплення на сіянці, але найчастіше садівники воліють розмноження насінням.

Метод досить простий, але вимагає обов’язкового дотримання деяких рекомендацій:

 • необхідно використовувати тільки насіння поточного року, попередньо позбавивши їх від м’якоті;
 • перед посадкою їх потрібно замочити на 2 години в биостимуляторе зростання, після чого злегка просушити;
 • висаджувати сіянці у родючий ґрунт і присипати на 1 см;
 • у приміщенні, де відбуватиметься очікування сходів, потрібно підтримувати температуру 20-22°С;
 • після проростання шовковицю слід помістити в більш світле місце, де рівень температури буде коливатися від 16°С до 20°С;
 • висаджувати сіянці потрібно на підготовлену грядку, «заправлений добривами з осені;
 • при висадці важливо стежити, щоб відстань між майбутніми деревами було не менше 5 метрів.

Як вже говорилося раніше, найкращим часом для висадки саджанців шовковиці вважається початок квітня.

Використання плодів

Плоди тутового дерева в залежності від сорту і клімату дозрівають в період з кінця травня до початку серпня.

М’ясисті ягоди шовковиці, що складаються з маленьких кістянок, мають солодкий смак, приємний аромат і безліч корисних властивостей. Їх можна використовувати для приготування джемів, різних десертів, компотів і в якості начинки для пирогів.

Досить часто плоди шовковиці беруть за основу для цілющою настоянки, яка має протизапальну, потогінну і діуретичною дією. Незамінний тутовник і в косметології: з листя і ягід дерева готують живильні і відновлюють маски для обличчя, тіла і волосся.

Посадка, розмноження та догляд за тутовником прості. Незвичайне дерево з яскравими плодами і зубчастими листками здатна прикрасити будь-який сад і довгі роки радувати свого господаря не тільки красою, але й цілющими властивостями, якими так славиться шовковиця. Її дивні ягоди дозволять дорослим і дітям зміцнити імунітет і значно поповнити запас вітамінів в організмі.

Залишити коментар