Тупий, ниючий біль під ложечкою – причини

Напевно, кожна людина хоча б раз у житті чула вираз «смокче під ложечкою». Цікаво, що на запитання, де знаходиться ця ложечка, і що це за почуття, більшості людей відповісти складно. І все б нічого, просто приказка, але коли під ложечкою відчувається біль, це вже не жарти і не народний фольклор, а наслідок розвитку якогось захворювання.

Де це знаходиться і що там болить?

Мовою медиків це місце на тілі називається епігастральною областю – точка з’єднання передніх ребер. Чому називається ложечкою? Та тому, що ця западинця під мечоподібним відростком по формі нагадує чайну ложку.

Правда, якщо подивитися на себе в дзеркало, то ніякої ложки ми не побачимо. Її видно тільки на скелеті людини, але визначити, де саме знаходиться вищезгадана область нескладно.

Важливість цього місця полягає в тому, що воно є проекцією внутрішніх органів. Досвідчений лікар може поставити попередній діагноз вже виходячи з того, наскільки сильний біль під ложечкою: тупий або ниючий, праворуч він відчувається або ліворуч. Іншими словами, дискомфортні відчуття під ложечкою – свідоцтво проблем з внутрішніми органами. Головне, не панікувати, а швидше з’ясувати причини виникнення симптому і почати лікування.

Провокуючі фактори і причини болю

Чому виникає дискомфорт, і якими способами його можна усунути? Принципи лікування залежать від чинників, що спровокували появу патологічного симптому.

До числа найбільш поширених причин появи дискомфорту під ложечкою медики відносять наступні:

 1. Розвивається виразка шлунка. Дуже ймовірною і небезпечною причиною ниючого болю під ложечкою може бути саме виразка на слизовій шлунка. Тут треба звернути увагу на такі клінічні прояви:
 • часті болі і відрижка;
 • нудота відразу після їжі;
 • відсутність апетиту;
 • проблеми зі стільцем (діарея, запор);
 • метеоризми;
 • здуття живота;
 • кислий присмак у роті.

Якщо такі фактори мають місце бути, то краще сходити в лікарню і зробити ендоскопічний аналіз шлунка. Або, як кажуть у народі, ковтати зонд. На жаль, це єдиний спосіб виявити виразку шлунка і почати лікування на більш-менш ранній стадії.

Існує загальний принцип, який дозволяє ще до походу до лікаря зрозуміти, шлунок вас турбує чи ні. Якщо дискомфорт виникає відразу ж після їжі, це проблеми з шлунком. Якщо ж болить до їжі, натщесерце, а після прийому їжі, навпаки, проходить, то це ураження дванадцятипалої кишки;

 1. Виразкова хвороба дванадцятипалої кишки. Ниючий біль справа, який віддає в спину, може сигналізувати про появу виразки в дванадцятипалій кишці. Викликає недугу бактерія Helicobacter Pylori, як і у випадку з виразкою шлунка, але не тільки вона. Додаткові причини розвитку хвороби:
 • ендокринні порушення;
 • незбалансоване харчування;
 • зловживання алкоголем;
 • підвищена кислотність у шлунково-кишковому тракті;
 • занадто часте вживання жарознижуючих засобів («Аспірин», «Ібупрофен», «Нурофен»).

Розвитку виразки сприяє недолік в організмі мікроелементів і вітамінів. Вони беруть участь в окисно-відновних реакціях, порушення яких може призвести до руйнування слизової дванадцятипалої кишки;

 1. Панкреатит. Гострий постійний біль в епігастрії з лівого боку – характерний симптом розвитку панкреатиту. У разі гострого перебігу хвороби може бути і оперізувального характеру. Панкреатит, по суті, це збій у роботі підшлункової залози. Тобто ферменти для перетравлення їжі не виробляються, що призводить до загнивання дуоденального вмісту. Їжа не перетравлюється і не всмоктується кишечником, що викликає нудоту і рясну блювоту.

До факторів, що викликають панкреатит, відносять:

 • велику кількість в раціоні смаженої, жирної і копченої їжі;
 • зловживання алкоголем;
 • тривалий прийом ліків (особливо на гормональній основі).

Панкреатит, на жаль, може бути не тільки самостійним захворюванням. Дуже часто йому передує розвиток виразки шлунка;

 1. Апендицит. При апендициті больовий синдром спочатку відчувається під ложечкою, потім в області пупка, після чого переміщається в правий бік. Хворобу супроводжують нудота та біль у правому боці, які можуть посилюватися при глибокому диханні. Як відомо, медикаментозному лікуванню апендицит не піддається, знадобиться допомога хірурга;
 2. Ураження стравоходу. Якщо дискомфортні відчуття під ложечкою праворуч епізодичні, швидше за все, симптом обумовлений ураженням стравоходу, зокрема, гастроезофагеальним рефлюксом. При ковтанні біль віддає в горло. Фактори, що провокують захворювання стравоходу, — хімічні чи механічні пошкодження, запалення ЛОР-органів, надмірні фізичні навантаження. При таких симптомах потрібно звертатися до гастроентеролога.

Методи діагностики

Оскільки причини болю в області епігастрії можуть бути різними, методи лікування залежать від захворювання, що спровокувало появу симптому. Окрім загальних рекомендацій, таких як збалансоване харчування і відмова від шкідливих звичок, для кожної хвороби свої конкретні рекомендації щодо лікування.

Перш за все, при появі больових відчуттів під ложечкою необхідно встановити точний діагноз. Для цього потрібно зробити повне обстеження:

 • органів черевної порожнини;
 • підшлункової залози;
 • печінки та нирок;
 • жовчного міхура.

При підозрі на панкреатит та гастроезофагеальний рефлюкс додатково може знадобитися ендоскопічне обстеження і УЗД підшлункової залози.

Немедикаментозне лікування

Якщо неприємні відчуття в надчеревній зоні виникають відразу ж після їжі, перш за все, особливу увагу доведеться приділити дієтотерапії. На запальні процеси слизових оболонок ШКТ раціональне харчування ніяк не впливає, проте сприяє усуненню болю і тяжкості в шлунку. Крім того, при утворенні виразок у слизовому епітелії бажано скоротити прийоми їжі, так як для її перетравлення виділяється їдкий шлунковий сік. Саме він сприяє руйнуванню стінок кишечника і шлунка у разі утворення на їх поверхні ерозій і ранок.

Як швидко усунути біль в епігастральній області? Лікарі не рекомендують вдаватися до використання анальгезуючих засобів без точної постановки діагнозу. Це лише призведе до «змазування» симптоматичної картини і ускладнить визначення причин появи проблеми. Якщо дискомфорт виникає постійно протягом декількох днів, не можна відкладати візит до терапевта. Після попереднього обстеження лікар, швидше за все, перенаправить вас до гастроентеролога, інфекціоніста або ендокринолога.

Протизапальна терапія

Біль – один з основних ознак запалення, що локалізується в органах ШКТ. Щоб полегшити перебіг хвороби і запобігти її розвитку, потрібно приймати ліки протизапальної дії. Ефективні препарати та сама схема лікування можуть призначатися тільки кваліфікованим лікарем після повноцінного обстеження хворого.

Отже, які ліки можна використовувати, якщо важко дихати через болі в надчеревній зоні?

 1. «Месалазин» – ліквідує біль, що виникає при загостренні хвороб ШКТ;
 2. «Преднізолон» – перешкоджає розвитку запалення в шлунку і позакишкових областях;
 3. «Метронідазол» – руйнує клітинні стінки мікробів, що провокують розвиток запалення в слизовій органів ШКТ;
 4. «Будесонід» – ліквідує генералізоване запалення не тільки в стравоході, але і в органах дихання.

В залежності від клінічних проявів та супутніх ускладнень, хворим можуть бути призначені ліки у вигляді ректальних свічок або внутрішньом’язових ін’єкцій. Таким чином вдається запобігти ще більшому роздратуванню слизових у разі розвитку виразок у кишечнику або шлунку.

Симптоматичне лікування і профілактика

Якщо пацієнт скаржиться на те, що у нього болить горло після прийому їжі, в 95% випадків мова йде про розвиток так званої гастроезофагеальної хвороби. Причина дискомфорту часто криється в проникненні шлункового соку у верхні відділи стравоходу або дихальні шляхи. Дуоденальний вміст викликає сильне роздратування слизових оболонок, внаслідок чого виникають першіння, біль та відчуття сухості в горлі.

Усунути прояви захворювань, що викликають неприємні відчуття під ложечкою, можна такими ліками:

 • «Альбумін» – коригує обмінні процеси, за рахунок чого відновлюється функціонування органів ШКТ;
 • «Гемодез» – прискорює циркуляцію крові в уражених слизових, що сприяє їх загоєнню;
 • «Біфі-форм» – відновлює нормальну мікрофлору в кишечнику і шлунку, за рахунок чого підвищується місцевий імунітет;
 • «Дротаверин» – усуває спазми, що викликають болі в надчеревній зоні;
 • «Актиферрин» – прискорює настання ремісії при розвитку хронічних захворювань ШКТ.

Найбільш ефективне лікування захворювань ШКТ – це їх профілактика. Щоб попередити появу панкреатиту, виразок та інших патологій, потрібно дотримуватися простих правил:

 1. Збалансовано харчуватися;
 2. Своєчасно лікувати запори;
 3. Вести здоровий спосіб життя;
 4. Вживати не менше 1.5 л води на добу;
 5. Приймати вітамінно-мінеральні комплекси.

У будь-якому випадку, при появі дискомфорту під ложечкою потрібно пройти апаратне обстеження у гастроентеролога. Своєчасне виявлення і лікування хвороб дозволяє попередити розвиток хронічних захворювань та системних ускладнень.

Залишити коментар