Тубоотит: симптоми і лікування

Коли пацієнт звертається до лікаря з респіраторним інфекційним захворюванням, крім докладного курсу лікування він отримує і нагальну рекомендацію «не халтурити», долікуватися до кінця, не припиняти приймати заходи в момент, коли почувствовались перші поліпшення.

В іншому випадку обіцяні важкі ускладнення, серед яких і тубоотит. Що це за захворювання, як його розпізнати і чи можна вилікувати амбулаторно?

Чому лікар може поставити діагноз «тубоотит»?

Альтернативне назва цієї хвороби – євстахіїт, по області, яку вона зачіпає: євстахієвої або слуховий трубі, яка являє собою невеликий канал, що з’єднує глотку і середнє вухо.

Фізіологічне її значення полягає в збереженні рівноваги між зовнішнім атмосферним тиском і тиском безпосередньо в порожнині середнього вуха, що дозволяє коливань барабанної перетинки сприйматися без спотворень.

 • При запаленні слизової даній області нормальний повітрообмін між вказаними ділянками стає ускладненим, що поступово призводить до погіршення слуху у хворого і, відповідно, приглухуватості.

Основна причина тубоотіта у дорослих і дітей – не доліковані інфекційні захворювання носоглотки, дали ускладнення. Переважно він розвивається внаслідок фарингіту, ангіни, а також синуситу або риніту. Посприяти появі тубоотіта може як гостра, так і хронічна форма цих захворювань, однак не тільки вони можуть його спровокувати: анатомічні патології ЛОР-органів теж нерідко виступають своєрідною «благодатним ґрунтом» для евстахііта. Зокрема, групу ризику складають люди з:

 • викривленням носової перегородки;
 • поліпами;
 • аденоидными вегетациями (переважно у дітей);
 • частими гайморитом.

Крім того, у групі ризику знаходиться і діти, оскільки у них зміна форм будь-якого захворювання дуже швидка, оскільки імунна система недосконала. Крім того, слухова труба у них по довжині істотно відрізняється від дорослої, запалення за короткий термін переходить з однієї ділянки в інший. Якщо дитина, до того ж, часто хворіє (може за сезон кілька разів злягти із застудою і т. д.), висока ймовірність, що він перенесе і євстахіїт.

Головними збудниками тубоотіта лікарі називають стафілококів, однак не виключено вплив стрептококів і пневмококів (переважно у дітей). Крім того, існує такий діагноз, як «алергічний тубоотит» – переважно спровокований алергічним ринітом.

Симптоми тубоотіта у дітей і дорослих

Щоб зрозуміти, як розпізнати це захворювання, потрібно чітко уявляти собі процеси, що відбуваються всередині. Коли в слуховий трубі утворюється запалення, пошкоджена слизова оболонка набрякає і поступово стає товщі, що в свою чергу заважає нормальному проходженню повітря по сузившемуся каналу. Оскільки тиск повітря зменшується, барабанна перетинка не може функціонувати правильно – вона починає западати і поступово втягується в свою «нішу». Як підсумок, людина відчуває закладеність ураженого тубоотитом вуха. Слідом починається склеротизація в барабанної перетинки і склеротизація стінок в євстахієвої труби, що ще сильніше погіршує слух і поступово може перерости в повну глухоту.

Відповідно, головним симптомом тубоотіта у дорослих і дітей стає проблема зі слухом, однак цей момент може говорити про декількох захворюваннях разом. Потрібно додатково звернути увагу ще на:

 • відчуття тяжкості з боку пошкодженого запаленням вуха;
 • безпричинно виникають шуми;
 • звук, резонуючий в пошкодженому вусі під час роботи голосових зв’язок;
 • відчуття залитої у вухо води (як після занурення з головою і не повного виведення рідини).

При цьому потрібно враховувати, що найчастіше тубоотит розвивається саме на тлі грипу або іншого респіраторно-вірусне захворювання, тому, якщо за останню пару місяців Ви навіть застуду не підхоплювали і не можете поскаржитися на здоров’я, а перерахована вище симптоматика проявилася, є ймовірність, що причина не в тубоотите. Або ж він викликаний вродженими патологіями і пройшли непомітно каталізатором.

Після загострення, яке характеризується як раз описаними проявами, тубоотит перетікає в хронічну стадію, де вже спостерігається серйозні зміни порушеного хворобою ділянки. Це не тільки звуження слухової труби, але і почервоніння на слизовій, деформування барабанної перетинки. Дані момент лікар може помітити тільки при безпосередній діагностиці вуха. Що ж стосується симптоматики, то якщо на гострій стадії вона проявляла себе ситуативно, то в хронічній стає постійною, хоча чергується інтенсивність (ремісії і пікові стану). Це єдина відмінність у відчуттях у хворого тубоотитом, якщо не вважати того, що з плином часу слух падає все сильніше.

Методи лікарської діагностики

Визначити тубоотит фахівця не складе труднощів навіть з вивчення анамнезу та базового огляду вух, а також, при необхідності, носоглотки. Однак для постановки точного діагнозу (зокрема, з’ясування точних причин виникнення цього захворювання), лікар може додатково провести ендоскопію, яка допоможе виявити (або спростувати) наявність набряку.

Можливе призначення:

 • проб Вальсальви;
 • аудіометрії;
 • взяття мазків;
 • алергопроб.

Останні проводять тільки у разі, коли інші методи діагностики не дали чіткої відповіді. Що ж до проб Вальсальви, то переважно вони здійснюються у пацієнтів з варикозом, але практикуються і в отоларингології. Лікар підносить спеціальний прилад до вуха, після чого пацієнтові необхідно зробити глибокий вдих і затримати дихання більш ніж на півхвилини. В цей час зростає тиск на барабанну перетинку і розширюється слуховий канал, що дає можливість фахівцеві відстежити патології даних ділянок.

Як здійснюється лікування евстахііта?

Якщо вчасно помітити гострий тубоотит, лікування і у дітей, і у дорослих займе всього кілька днів (до 6 діб), а от з хронічною стадією все значно складніше, оскільки тут вже дають про себе знати серйозні зміни в структурі тканин євстахієвої труби і барабанної перетинки. У будь-якій ситуації першою і головною задачею пацієнта стає визначення точної причини, що привела до виникнення і розвитку тубоотіта. Найчастіше схема лікування багатокомпонентна, т. к. це захворювання є наслідком ін. проблеми, і намагатися усунути тільки його немає сенсу – відсутня гарантія, що воно не потурбує знову.

 • При лікуванні тубоотіта алергічної етіології необхідно виявити точного збудника і вжити заходів щодо його усунення.
 • Якщо тубоотит спровокований інфекційним захворюванням, здійснюється додаткове знищення його вогнища.

Як гострий, так і хронічний тубоотит можна побороти в домашніх умовах, але все ж для деяких процедур доведеться відвідувати медичний заклад, особливо якщо захворювання починає давати про себе знати ускладненнями. Терапія, яку прописує лікар, в основному спрямована на те, щоб зупинити запальний процес, одночасно з цим знявши набряк (що дозволить слухового ходу розширитися до нормальних розмірів і підвищити внутрішній тиск), і впливати на збудника.

 • Вплинути на симптоматику (безпосередньо на набряк тканин) допомагають краплі в ніс, які дають судинозвужувальний ефект. При алергічному тубоотите необхідний додатковий прийом антигістамінних медикаментів, оскільки без них ефект від крапель буде мінімальним.
 • На поліпшення стану євстахієвої труби може позитивно впливати катетеризація – процедура, при якій здійснюється продування через носові ходи, яке відновлює стан барабанної перетинки. Перед процедурою роблять анестезію. Судячи за відгуками пацієнтів, метод дуже ефективний, хоч і вкрай неприємний, особливо при лікуванні тубоотіта у дітей.
 • Серед процедур, які проводяться в медичному закладі, мають сенс і опромінення ультрафіолетом (місцевого впливу), використання лазера, високочастотних струмів. У деяких випадках додатково лікар призначає масаж.

 • Хронічні форми тубоотіта вимагають зміцнення захисних сил організму за допомогою прийому імуномодуляторів, курс яких коливається від 14 до 30 діб.

Якщо тубоотит супроводжується ринітом в гострій стадії, необхідно дотримуватися обережності при сякання, щоб не погіршити ситуацію. Крім того, якщо лікар поставив Вам діагноз, заборонені авіаперельоти, купання з зануренням.

Підводячи підсумок, слід акцентувати увагу на тому, що лікування тубоотіта у дорослих і дітей відбувається переважно однаково, але малюкам терапію слід розпочати якомога раніше і продовжити до повного позбавлення від проблеми, т. к. ускладнення вони отримують значно частіше. Запущений тубоотит може спровокувати появу новоутворень в євстахієвої труби, які потрібно ліквідувати хірургічним шляхом. В гіршому випадку відбувається інфекційне ураження головного мозку.

Залишити коментар