Трудоголізм – причини і наслідки залежності

Кому-то важко змусити себе зосередитися на виконанні професійних обов’язків, а для інших актуальна протилежна проблема – як зупинитися і відпочити. Що таке трудоголізм – нормальний стан або хвороблива залежність, і які його причини?

Визначення трудоголізму

Соціологи і психологи називають трудоголіками тих людей, які не просто люблять свою роботу, а залежать від неї. Якщо такі люди не зайняті роботою, то в них втрачається всякий інтерес до життя, їх не радує відпустку або довгі новорічні канікули. Тільки інтенсивна робота, що займає більшу частину дня, дозволяє трудоголіку відчувати свою важливість і спроможність.

Існує також уявний трудоголізм. Співробітники, які надовго затримуються в офісі не з-за захопленості роботою, а тому що не справляються з її об’ємом із-за своєї повільності. Або ж таким чином «набирають очки» перед керівництвом, маскуючи свою професійну неспроможність.

Як разваивается

Трудоголізм ніколи не виникає раптово. Залежність розвивається непомітно, поступово. Спочатку ви просто починаєте більше думати про роботу і професійних досягненнях, трохи довше затримуєтеся в офісі. На початковому етапі нічого не викликає занепокоєння, адже час від часу у всіх трапляються періоди, потребують більше уваги до роботи.

Якщо вчасно не зупинитися, то зацикленість на роботі буде зростати, ви почнете жертвувати особистим і соціальним життям, а потім і власним здоров’ям. Перші проблеми, які виникають у трудоголіків – це безсоння, синдром хронічної втоми.

Захоплення роботою – зразок наркотику. Постійні навантаження виснажують організм, але ви вже не можете зупинитися і приділяєте трудової діяльності все більше сил і часу. Починаєте брати роботу додому, навантажуєте себе додатковими обов’язками. Трудоголіку властиво відчувати почуття провини, якщо він добре провів вихідні і жодного разу не згадав про роботу.

Часто супутником трудоголізму стає перфекціонізм. Вас вже не влаштовує звичайний ритм роботи, ви прагнете виконувати свої обов’язки ідеально.

Остання ступінь трудоголізму – це повне моральне і фізичне виснаження організму. У такому стані ви вже просто не зможете працювати з-за проблем зі здоров’ям.

Причини

Фахівці виділяють кілька основних причин трудоголізму:

  • психологічні проблеми;
  • труднощі і негаразди в особистому житті;
  • спроба компенсації втрати.

Людина може стати трудоголком з-за страху самотності. Робота створює враження власної потрібності і залученості. Якщо, вийшовши з офісу вам нікуди піти, вас не чекають вдома, то саме цим психологи пояснюють прагнення майже весь час проводити на роботі.

На трудові подвиги людини може штовхати низька самооцінка. Якщо ви постійно сумніваєтесь у своїх здібностях, боїтеся зробити помилку і потерпіти професійну невдачі, то будете по кілька разів перевіряти і переробляти вже виконану роботу.

Ще одна психологічна проблема, яка може призвести до трудоголізму – невміння спілкуватися. В офісі для вас все зрозуміло, все підпорядковується правилам субординації, дисципліни. А коли ви потрапляєте в інше суспільство, то губитесь і не знаєте, як себе вести.

Бути постійно на роботі можна, рятуючись від сімейних проблем. Але пам’ятайте, чим довше ви будете затягувати вирішення сімейного конфлікту і збігати в офіс, тим важче вам буде надалі вирішити проблему і повернутися в нормальний ритм життя.

Для деяких людей робота стає ліками, яке допомагає впоратися з втратою близької людини, невдачею в любові або навіть переживанням у зв’язку з фізичними вадами. Знайти на час забуття в роботі все ж краще, ніж захопитися алкоголем або наркотиками. Головне, після такої терапії знову знайти в собі сили жити повним життям, а не проводити весь час в офісі.

Чим небезпечний трудоголізм

Головна небезпека трудоголізму – ризик розвитку серйозних проблем зі здоров’ям. Життя людини, що працює без перепочинку – це постійний стрес, який може призвести до хронічної втоми, неврозу, проблем зі спиною, судинами, серцем, шлунком та іншими органами. Медики відзначають, що у тих, хто повністю віддається роботі, часто трапляються інфаркти.

Нерідко з-за трудоголізму одного з подружжя руйнується сім’я. Проблеми у відносинах накопичуються як сніжний ком, а зацикленість на роботі просто не залишає часу для їх вирішення. У результаті найчастіше пара розпадається.

Незважаючи на те, що трудоголік віддає всі свої сили професійному теренах, багато керівників не прагнуть брати таких людей у колектив. Трудоголік частіше націлений на процес, а не на результат, у нього не вистачає часу професійно розвиватися і вдосконалюватися, а втома теж не сприяє продуктивній роботі.

Надмірне захоплення роботою ускладнює життя насамперед самому трудоголіку. Щоб перемогти цю залежність, потрібно визнати існуючу проблему. Після цього слід проаналізувати і знайти причину необхідності проводити весь час в офісі. Вирішивши ці завдання, ви зможете встановити життєвий баланс, який дозволить бути успішним не тільки в професійному, а й в особистому і соціальному плані.

Залишити коментар