Тромбоцитоз: причини і лікування

Проблеми зі згортанням крові вкрай небезпечні, причому, незалежно від того, в який бік сталося відхилення – до прискорення або уповільнення цього процесу. Відповідальність за нього несуть тромбоцити, чия кількість завжди повинно знаходитися на визначеному рівні.

Якщо вона падає, з’являється ризик великої крововтрати в разі поранення, а якщо сильно підвищується, зростає вірогідність закупорки судин або тромбоцитозу. Чому виникає це захворювання, чи піддається воно лікування?

Причини тромбоцитозу у дітей і дорослих

Передумови до появи і розвитку цього захворювання обумовлюються його формою. У медичній практиці виділяють 3 види – клональный, первинний і вторинний тромбоцитоз, що розрізняються не тільки факторами-каталізаторами, але і навіть групами ризику для них.

Первинний тромбоцитоз переважно властивий особам похилого віку (від 60 років) і характеризується патологіями стовбурових клітин, розташованих в кістковому мозку. У випадку такого захворювання відбувається збільшення площі областей кровотворення, що в свою чергу провокує зростання числа тромбоцитів.

Якщо говорити про клональном тромбоцитозе, то він за своїми проявами схожа на первинний, але тут не відбувається розростання клітин, а спостерігається їх пухлинне ураження, внаслідок якого підвищується їх чутливість до особливого білка, який синтезується печінкою і відповідає за вироблення тромбоцитів – тромбопоэтину. Крім того, що кількість тромбоцитів зростає, вони не можуть нормально брати участь у кровотворенні з-за своєї «неповноцінності».

Вторинний тромбоцитоз у дітей спостерігається значно частіше, ніж інші форми: передумовами до нього виступають патології хронічного характеру, причому, не тільки системи кровотворення. Чинником ризику може стати майже будь-яке захворювання, але найбільш небезпечні з позиції можливого розвитку тромбоцитозу:

 • цироз тощо запалення клітин печінки;
 • анемія з железодефицитному типу (часта причина тромбоцитозу у немовлят);
 • інфекційні захворювання, що супроводжуються запальними процесами;
 • остеомієліт;
 • ураження тканин при панкреатиті;
 • операція на селезінці (особливо її видалення);
 • наявність недоброякісних пухлин;
 • запальні процеси в суглобах і сполучної тканини.

Слід сказати, що тромбоцитоз нерідко виявляється і при сильної крововтрати, коли організм намагається якомога швидше заповнити дефіцит крові і тому активно продукує нові тромбоцити (часто так трапляється після операцій). Не виключена вторинна форма і внаслідок різкого відмови від алкоголю (після його зловживання), використання кортикостероїдів, адреналіну.

Як діагностується тромбоцитоз?

Визначити без допомоги лікаря наявність цього захворювання, особливо на початковій стадії, можна не завжди.

Наприклад, у первинного тромбоцитозу яскраво виражена симптоматика, а ось вторинний розпізнати набагато важче, поки хвороба не перейде у важку форму. Обумовлюється це частково тим, що, якщо тромбоцитоз спровокований стороннім захворюванням або патологією, на перший план виходять саме їх ознаки, і за ними ховаються порушення в системі кровотворення. Найкращий і простий спосіб діагностики тромбоцитозу – загальний аналіз крові, за яким відстежують рівень тромбоцитів. Це доступно і безпечно, але часто потребує підтвердження і виявлення причин даних відхилень, тому слідом лікар може призначити біопсію кісткового мозку.

Самостійно ж почати підозрювати тромбоцитоз можна, якщо спостерігаються такі симптоми:

 • кровотечі будь-якого характеру;
 • поява свербежу;
 • болі в подушечках пальців;
 • синюватий відтінок шкіри;
 • проблеми зору;
 • погіршення самопочуття, зниження концентрації і працездатності, слабкість;
 • крововиливи та гематоми, позбавлені причин (тобто без травм).

В силу того, що розрізнено ці ознаки можуть вказувати і на ін. захворювання, про тромбоцитозе є сенс говорити лише при появі 3-х та більше факторів разом зі списку. Особливо це стосується маленьких дітей, позбавлених хронічних і генетичних патологій кровоносної системи.

Лікування тромбоцитозу

Повернення рівня тромбоцитів до нормативним значенням – завдання здійсненне, але методи її здійснення залежать першочергово від ступеня захворювання і передумов до нього, тому описати всі разом неможливо. Якщо розвиток тромбоцитозу виявлено «на порожньому місці», лікування може навіть виключати медичні препарати, а базуватися тільки на нетрадиційній медицині і дієті, в якій присутні продукти, здатні розріджувати кров. Це:

 • цитрусові;
 • часник;
 • будь-які кислі ягоди;
 • томати;
 • масло лляного насіння.

Відповідно, продукти, які підвищують в’язкість крові, навпаки, забороняються, щоб не погіршити стан хворого. Цю дієту лікарі радять дотримуватися при будь-якій формі тромбоцитозу як допоміжний елемент, що допомагає підтримувати відносну рівновагу.

Підводячи підсумок, слід ще раз підкреслити, що причин у тромбоцитозу безліч, як і засобів лікування, які традиційно підбираються лише на підставі передумов до захворювання. У будь-якій ситуації головним завданням лікаря стане розрідження крові, щоб запобігти появі тромбів, здатних призвести навіть до летального результату.

Залишити коментар