Третя дитина в сім’ї: потрійне щастя або божевілля?

Швейцарське прислів’я говорить: «Сім’я, в якій є тільки одна дитина, не сім’я». Дійсно, матінка-природа нагородила нас, жінок, здатністю народжувати багато спадкоємців. Але на жаль, у нашому суспільстві прийнято «заводити» тільки одного – двох малят, а ось народження третьої дитини зазвичай сприймається оточуючими негативно. Багато людей просто не розуміють, а тому засуджують молодих батьків двох діток, які наважилися на третього малюка.

Державні пільги багатодітним сім’ям

Більш того, в нашій країні сім’ї, що мають трьох і більше спадкоємців, називаються багатодітними, а це сухе офіційне назва дуже часто асоціюється з неблагополуччям. Багатодітні мають свої пільги і переваги.

Наприклад, отримують субсидії на житлово-комунальні послуги, мають право на безкоштовний проїзд у громадському транспорті, також можуть безоплатно отримати додаткову земельну ділянку. Матері неповнолітніх малюків мають право на зниження пенсійного віку, а батьки — на збільшення відпустки (замість 24 днів — 36) і податкові пільги. Крім того, держава підтримує таких батьків разовими виплатами, причому сума їх залежить від кількості хлопців — чим більше дітей, тим більше виплата.

Цікавий факт

На відміну від нашої країни, у Китаї влада, навпаки, зацікавлені у зменшенні народжуваності. Для цього молодій парі, у якої з’явився малюк, так само, як і у нас, виплачують грошову допомогу, а от після народження другого спадкоємця з мами і тата справляють серйозний грошовий штраф. А ще їх можуть виключити з комуністичної партії як несвідомих громадян. Сільським жителям дозволяється народжувати тільки двох діток, та й то за умови, що перша дитина жіночої статі.

Але незважаючи на всі пільги і допомоги, в нашій країні далеко не кожна пара готова до народження
третьої дитини.

Перш ніж зважитися на такий серйозний крок, треба уважно обміркувати, зважити всі плюси і мінуси.

Звичайно ж, народжувати третю дитину — питання виключно особистий, і приймати рішення можуть тільки самі батьки. Але в сьогоднішній статті ми спробуємо розібратися в цьому питанні і з’ясуємо переваги і недоліки появи ще одного малюка.

Третя дитина в сім’ї: за і проти

Отже, ви щаслива благополучна сім’я, в якій вже підростають два чудових малюка. Але ви ще молоді, повні сил і пристрасно хочете ще одну дитину. Варто народжувати ще одного спадкоємця?

Психологи радять молодій парі, терзающейся подібними сумнівами, пройти невеликий тест.

Для цього слід відповісти «так» або «ні» на наступні питання:

 • Ви і/або чоловік має вищу освіту, хорошу високооплачувану посаду;
 • Ви та/або чоловік не маєте хронічних і важко протікаючих захворювань;
 • Перші і другі пологи пройшли благополучно, без ускладнень;
 • Ви і/або чоловік виховувалися в благополучній дружній родині, в якій було не менше двох діток;
 • У вашій родині сварки, образи, нерозуміння — рідкісне явище. В ній панує любов, повага і взаєморозуміння;
 • Ви не відчуваєте постійних матеріальних труднощів;
 • Ви маєте окреме облаштоване житло з усіма зручностями;
 • Ви і чоловік завжди були вірні одне одному;
 • Ви і чоловік ще не досягли 40-річного віку;
 • У вас є родичі і хороші друзі, готові допомогти (наприклад, забрати дитину з садка або школи, зводити в поліклініку, посидіти кілька годин з новонародженим);
 • Ваші батьки та інші члени сім’ї не проти ще одного дитяти і підтримують вас у цьому рішенні;
 • Перший і другий малюки не страждають хронічними і важкими недугами;
 • Вас ніколи не відвідувала думка про розлучення з чоловіком і поділ майна.

Якщо на 8 і більше питань з цього тесту ви відповіли позитивно, швидше за все, вам варто зважитися на народження третьої дитини. Як правило, в цьому випадку хлопці виростають щасливими і успішними.

А ось якщо відповідей «так» менше п’яти, швидше за все, парі слід почекати з третьою вагітністю і прикласти всі зусилля для поліпшення матеріальних, житлових умов і налагодженню взаємин у родині.

А тепер розглянемо всі плюси і мінуси появи на світ третього спадкоємця.

Переваги

Психологи та соціологи стверджують, що для батьків третя дитина в сім’ї, перш за все, рецепт молодості.

Дійсно, з появою чергового дитини про старість думати не доводиться, мамі і татові знову доводиться відчути себе молодими і активними, адже дитина вимагає колосальної уваги.

А ще з черговою вагітністю в організмі жінки збільшується кількість гормонів молодості — естрогену, соматотропіну, дегідроепіандростерон (ДГА), які допомагають матусі не тільки відчувати себе молодше і бадьоріше, але і добре виглядати.

До того ж частина турбот по догляду за новонародженим лягає на плечі старших дітей, а це, в свою чергу, також можна побачити переваги, адже привчені до праці і відповідальності хлопці виростають прекрасні семьянинами.

Більш того, в багатодітних сім’ях хлопці виростають більш комунікабельними і дружними, оскільки троє діток — це вже невеликий колектив, в якому кожен вчиться знаходити компроміси, відстоювати свою точку зору, ділитися, співпереживати, дружити, сваритися і миритися.

У дорослому віці такі люди краще за інших адаптуються в будь-якому колективі, швидше
просуваються по кар’єрних сходах, як правило, успішніше в сімейному житті, оскільки вже мають чітке уявлення про інститут сім’ї на прикладі своїх мами і тата.

А здатність аналізувати ситуацію і справлятися зі всілякими життєвими труднощами (так часто виникають у багатодітних сім’ях) виробляють у дітей психологічну стійкість, яка ще не один раз стане в нагоді їм на життєвому шляху.

Якщо різниця у віці між дітьми невелика, вони стають справжніми друзями і соратниками. Якщо ж молодша дитина в родині набагато молодші за інших, протягом усього життя він буде оточений людьми, здатними допомогти ділом і порадою і подбати у разі виникнення проблем.

Недоліки

Звичайно ж, в першу чергу слід зазначити, що багатодітним сім’ям часто буває важко матеріально. Всі ми прекрасно знаємо, що в нашій країні дитина — це задоволення недешеве, і молодій парі часто не вистачає грошей, адже матері доводиться сидіти в декретній відпустці.

І навіть незважаючи на те, що держава виділяє на утримання дитини певні суми, їх найчастіше не вистачає для того, щоб покрити всі витрати.

Саме тому зважитися на чергового малюка в наш час можуть лише дуже забезпечені люди.

Не можна також не згадати про те, що матері досить складно управлятися з трьома хлопцями, особливо дошкільниками. Досить складно доводиться матусі з пустотливими і дуже рухливими малюками. Часто на цьому фоні у жінок розвиваються неврози, які, звичайно ж, не можуть негативно не відбитися на всіх членів великої родини.

Ідеально, якщо у мами і тата є близькі родичі, готові прийти на допомогу і допомогти по догляду за дітворою в сімейному бюджеті достатньо коштів, щоб найняти професійну няню.

Ще одним з можливих мінусів може стати ревнощі старших хлопців. Третя дитина, як правило, є улюбленцем мами і тата, оскільки він молодший і тому потребує особливої уваги. Дуже важливо в таких ситуаціях грамотно пояснити хлопцям, що їх дуже люблять, а новонароджений в силу свого віку вимагає більше уваги і турботи.

Таким чином, якщо умови проживання, фінансове благополуччя знаходяться на належному рівні, а фізичне і психологічне здоров’я дорослих в нормі, народження ще одного спадкоємця стане щастям для молодої пари.

Залишити коментар