Торф як добриво

Торф являє собою перегнившую субстанцію залишків рослин і тварин, до складу якої входять мінеральні речовини. За своєю природою він утвориться в болотах, де висока вологість і, куди не надходить повітря. Крім того, його використовують як пальне засіб, завдяки великому вмісту вуглецю, а також, їм обробляють грунт, застосовують в якості будівельного матеріалу.

Утворення торфу

У природі різні рослини й організми, які живуть у болотах або заростаючих водоймах, вимирають, в результаті утворюється маса, її з часом стає більше і більше. Утворення торфу відбувається в умовах мінімальної кількості кисню і високої вологості.

В залежності від стадії розкладання організмів виділяють кілька видів торфу:

  • Верхової, коли спресовані шари не зовсім розклалися.
  • Низинний, коли розкладання відбулося повністю.
  • Перехідної торф, це стан маси між верховим і низинним виглядом.

Людина удобрює землю різними засобами, але саме торф знаком своїми корисними якостями з давніх часів, тому його використовують не тільки в сільському господарстві, але і для роботи на приватних земельних ділянках.

Торф, як добриво ґрунту

Багато садівники і городники, вважають, що землю можна обробляти одним тільки торфом, хоча це помилкова думка, незважаючи на великий відсоток гумусу в ньому, не рекомендується так удобрювати грунт. Це легко пояснюється тим, що до складу торф’яної маси входить мінімальну кількість поживних речовин, слід зазначити, що в ній досить азоту, але таку добавку рослини засвоюють важко. Фахівці не радять використовувати в якості добрива тільки торф, тому що на тонну землі припадає лише максимум 1,5 кг азоту, а адже необхідні ще й інші елементи для розвитку і росту культур. Для підживлення треба використовувати і інші мінеральні, а також органічні добрива.

Крім того, що торф містить гумус, він ще має і пористою структурою, завдяки чому значно підвищуються фізіологічні якості грунту, це стосується будь-якого складу. За рахунок такого добрива земля пропускає воду і кисень, дихає з легкістю, без праці, а коріння рослини в такому середовищі почувають себе добре. Це стосується низинної та проміжного виду торфу, якщо говорити про верхівковому типі, то його краще всього використовувати тільки для укриття рослин від морозів.

Для деяких видів грунту, торф не грає ролі і нічого не дає, як добриво, особливо щодо родючої землі. Але якщо грунт на ділянці з домішками глини або піску, виснажений і йому не вистачає органіки, тоді торф з додатковими добривами змінить ситуацію на краще. Сільськогосподарські культури принесуть хороший урожай, а кімнатні рослини придбають зовнішній вигляд.

Торф’яний грунт цінний виключно, тільки з додаванням інших мінеральних або органічних субстратів або у вигляді компосту, який особливо корисний для рослин.

Позитивні якості торфу

Такий вид добрива володіє численними позитивними особливостями, якщо правильно його використовувати, наприклад, живить не тільки виснажений грунт, але і надає йому легкості, роблять структуру пористої, завдяки чому і повітря, і вода швидше надходять в кореневу систему рослин.

Крім того, торф є антисептиком природного походження, тому очищає грунт від шкідливих бактерій, підтримує мікрофлору і захищає від різних шкідливих бактерій і грибків. До того ж, він легко підвищує кислотність грунту, якщо необхідно, тим самим збільшуючи ефективність добрив. Оптимальний показник рН повинен прирівнюватися 3,5, в іншому випадку торф, як добриво може нашкодити культурам.

Важливо! Неправильне використання такої сировини в якості добрива призведе до того, що рослини будуть повільно зростати, а в деяких випадках і зовсім може призвести до загибелі.

Негативний вплив

Деякі садівники не знають, як правильно використовувати торф, тому допускають різні помилки в процесі обробки ґрунту, наприклад, його не рекомендується вносити суцільним методом. До нього слід додавати і інші підживлення, органічного чи мінерального виду. Не можна використовувати верховий торф у вигляді добрива, тому що користі не буде, так як в більшості випадків застосовують для мульчування. Для супіщаних і родючого грунту торф’яна маса, як органічне добриво, не підходить.

Заготівля торфу своїми руками

Всі роботи компостування починаються з того, що готується місце для його розміщення, наприклад, ящик, сировину укладається шарами, між якими розташовані земля або гній.

Для того, щоб він став родючим, слід укладати його шарами товщиною не більше, ніж 50 см, або його необхідно ретельно перемішувати з залишками рослин. Відмінна риса торфу в тому, що він добре утримує вологу, тому в процесі його зберігання необхідно щільно накривати, інакше дощі зроблять призведуть до утворення мокрій і важкої маси, яку згодом просушити просто неможливо.

Самостійно приготований компост потрібно зволожувати до тих пір, поки сировина не вийде рыхлим, щоб вода не біжить струмком, якщо стиснути добриво рукою. В ящик, де буде зберігатися торф, необхідно покласти хороший шар дренажу, наприклад, з гілок. Як правило, багато грунтові шкідливі мікроорганізми не живуть у кислому середовищі, рН якої становить 5 одиниць, у торфу цей показник менше, тому перед його компостуванням, необхідно сировину раскислять. Для цього у нього додають вапнякову муку і золу, в будь-якій кількості, ретельно перемішуючи.

У сільському господарстві існує два види компостування торфу:

  • Пошарове, коли масу і гній укладають шарами, чергуючи по черзі сировину, поки висота штабеля не буде прирівнюватися 1,5 метра.
  • Вогнищевий, коли в першу чергу укладають торф, а потім вздовж і посередині штабеля гній.

Покладений гній обкладають з усіх боків, а влітку в штабель додають воду або рідину, крім цього, торф’яної компост корисно додавати добрива з калію, вапно, враховуючи кислотність грунту.

Добриво торфом рослин і розсади

Для розсади і культур добриво готують один раз в сезон, вносять його восени або навесні, під перекопування, завдяки цьому підвищується родючість ґрунту. За своїм складом торф тугий, тому його слід трохи доопрацювати, перш ніж закладати в грунт. При настанні весни знімають плівку, якою вкривався торф’яна маса на зиму, додають свіжі фекалії і добре перемішують, залишають настоятися максимум два дні, після цього розкидають його на новий дренаж, щоб зробити удобряющий матеріал рихлим і наповнити його киснем. Після використання знову закривають, щоб не потрапляв дощ, і залишають визрівати до настання осені.

Утворення торфу

Основний недолік цього добрива в тому, що в ньому немає глини та піску, а також камінчик, які створюють ефект дренажу.

Для грунту дуже важливий пісок і глина, а остання тим більше, тому що вона утримує всі поживні речовини, щоб вони не були вимиті, вона допомагає утворюватися якісним гумусовим елементів. Простими словами, глина є найсприятливішою основою для родючого грунту. Те, що торф’яна маса утворюється в болотній середовищі, робить її багатою не лише гумусными речовинами, але і органікою. Параметри співвідношення піску та глини не має значення, головне, щоб ці складові присутні.

Для добрива грядок достатньо вносити по кілька відер і піску, глини, не забуваючи і про інші звичайні мінеральні добрива, особливо це стосується азотних сполук. Родючий грунт удобрюється, а торф’яний грунт повинен оброблятися в обов’язковому порядку, тому що багато речовини, практично, відсутні в такому сировину.

Як правило, фосфор і калій додають або торф’яної компост, або прямо на клумби, в процесі їх створення. По суті, вони вже є компостными купами, тому що в них намешивают, як можна більше гною і пташиного посліду, трав’яної маси і добрив, а також золу і інші добавки, фосфоритне і доломітове борошно. Після того, як все змішують, купу залишають настоюватися і дозрівати, як мінімум, кілька місяців.

Додатково про те, як одержувати, використовувати та зберігати торф у вигляді добрива, можна подивитися на відео

Залишити коментар