Тонус матки при вагітності: симптоми в 1 триместрі

Частою проблемою, що непокоїть при вагітності, є тонус матки, який особливо серйозний у 1 триместрі. Потрібно знати симптоми та основні напрямки терапії, щоб вчасно виявити цю патологію і успішно з нею впоратися. А ще важливо розуміти, які фактори можуть поставити під загрозу благополучне виношування малюка.

Що таке гіпертонус матки?

Для розуміння питання, що це таке – тонус матки, потрібно знати будову самого органу. Матка порожня всередині і складається з декількох шарів, основною з яких м’язовий – міометрій. Як і будь-яка інша м’яз, міометрій здатний до скорочення. Протягом усього терміну вагітності при нормальному її перебігу) м’язи залишаються в спокійному положенні, і тільки ближче до пологів відбувається їх скорочення – перейми.

Але трапляється так, що вже в перші тижні м’язи приходять у стан збудження, тобто в тонус (гіпертонус). М’язовий шар стягується — з-за цього підвищується тиск усередині матки, порушується кровообіг, що, звичайно, негативно позначається на розвитку плоду.

Це особливо небезпечно на ранніх термінах, оскільки може призвести до викидня. На сьомому-восьмому місяці підвищений тонус при енергійних рухах вже стає фізіологічною нормою. Однак постійне такий стан також може бути серйозною проблемою, що приводить до передчасних пологів. Саме тому про своїх підозрілих симптомах – про який би термін не йшлося — потрібно обов’язково повідомити лікаря.

Як оцінити ситуацію?

Зрозуміти, що матка знаходиться в тонусі, на ранніх термінах досить просто навіть без допомоги лікаря. При даній патології жінка постійно відчуває дискомфорт внизу живота. Також вона може спостерігати у себе наступні симптоми:

  • тягнучі болі — як при менструації або схожі на перейми;
  • болі в попереку, спині;
  • напруга м’язів – живіт стає твердим (на більш пізніх строках);
  • іноді кров’яні виділення, кровотечі (при цьому симптомі терміново потрібна медична допомога).

Так як ознаки цього стану очевидні, діагностичні дослідження міометрія проводяться рідко. Якщо не сама жінка, то її лікар-гінеколог на підставі симптоматики при обмацуванні живота легко визначить підвищений тонус. І тоді вже призначається відповідне лікування, залежить не тільки від терміну вагітності і легкості її протікання, але і від психоемоційного стану майбутньої мами.

В останні тижні діагностувати тонус складніше: його можна сплутати з так званими підготовчими переймами. На будь-якому терміні майбутньої матусі треба бути уважною до відчуттів, прислухатися до свого організму, і тоді вона зможе вчасно зрозуміти, що з нею відбувається.

Лікування патології

Багато жінок починають сильно переживати і навіть впадають у паніку, боячись найгіршого, виявивши у себе при вагітності симптоми тонусу матки.

Однак перше, що потрібно робити в даному випадку, – заспокоїтися. Надмірна тривога тільки посилить скорочення м’язів. Патологія добре піддається лікуванню, тому не варто даремно себе накручувати. Такий діагноз ставлять 80 % вагітним, і в більшості випадків він має сприятливий результат. Іноді досить найпростіших заходів.

Якщо це перша вагітність, не ускладнена важкими патологіями, у жінки не було абортів або викиднів, їй не варто сильно хвилюватися. Почати лікування слід з розслаблення, а не гормональної терапії. В першу чергу, це відпочинок, повноцінний сон, прогулянки на свіжому повітрі, помірна фізична активність. Потрібно забезпечити собі повну релаксацію, постаратися позбутися тривожності і страху.

У всьому цьому можуть допомогти наступні заходи:

  • дихальна гімнастика, медитація (ці вміння знадобляться і при пологах);
  • йога для вагітних;
  • ароматерапія (тільки розслаблюючі аромати: лаванда, іланг-іланг, лаванда, м’ята);
  • заспокійливий чай (з мелісою, валеріаною, пустирником);
  • позитивні емоції: добрі фільми, спокійна музика;
  • прийом магнію в комплексі з вітаміном B6, що благотворно впливають на нервову систему.

Іноді потрібна госпіталізація – не варто цього боятися: постільний режим, відпочинок від повсякденних турбот і час для усвідомлення своєї вагітності добре позначаться на розслабленні м’язів матки.

Застосовується і лікування медикаментами. Якщо причина тонусу криється в нестачі «гормону вагітності» — прогестерону, призначають гормональні препарати, такі як, наприклад, Дюфастон, Утрожестан. Нерідко призначають спазмолітики та інші ліки для розслаблення мускулатури, а також антагоністи кальцію, кровоспинні (при кровотечах), заспокійливі лікарські засоби, призначають збагачену вітамінами дієту і фізіотерапію. Також необхідна відмова від статевого життя.

Знаючи, як зняти тонус матки і слідуючи нескладним рекомендаціям, жінка отримує хороші шанси впоратися з патологією, зберігши здоров’я і життя майбутнього малюка.

Причини підвищення тонусу

Щоб по можливості зовсім захистити себе від цього неприємного стану, потрібно знати, які чинники можуть призвести матку в тонус. Звичайно, багато причини не залежать від самої вагітної.

Наприклад, патологію можуть спровокувати деякі особливості будови організму (вади розвитку, недорозвиненість статевих органів) або гормональні порушення. Також тонус може розвинутися внаслідок запальних процесів, пухлин, перенесених вірусних захворювань. Досить частою причиною напруження м’язового шару є резус-конфлікт. На тонус може вплинути токсикоз, пізній вік жінки, попередні аборти, багатоводдя, великий плід або багатоплідна вагітність.

Але деяких факторів можна постаратися уникнути. Гіпертонус включає велику психологічну складову. Всі внутрішні переживання і тривоги майбутньої мами відображаються на стані її здоров’я. Можливо, це страх втратити дитину (особливо у жінок з важкою історією зачаття) або, навпаки, страх перед своєю вагітністю, перед новим життям, в якій буде ще хтось, про кого треба завжди дбати..

Стрес, нервове перенапруження – все це викликає напруження мускулатури, тому тільки розслаблення зможе допомогти. Намагайтеся не допускати важких фізичних навантажень, розумової втоми, порушень розпорядку дня і, звичайно, виключити всі шкідливі звички, повноцінно харчуватися, носити вільний одяг, що не стягує живіт.

Пам’ятайте: тонус матки – питання серйозне, що вимагає комплексного підходу, особливо у 1 триместрі вагітності. При виявленні будь-яких насторожуючих симптомів потрібно звернутися до лікаря, адже від подальших дій залежить не тільки здоров’я майбутнього малюка, але і його життя. У більшості випадків непотрібну підвищену активність матки вдається благополучно «втихомирити».

Залишити коментар