Токсоплазмоз: розшифровка аналізів, антитіла IgM та IgG

На етапах підготовки вагітності і, звичайно, під час самої вагітності, гінеколог рекомендують пройти ряд досліджень і здати деякі лабораторні аналізи крові.

В результатах аналізів, лікар звертає увагу на певні показники – антитіла, які допоможуть діагностувати гострі або хронічні інфекції. Однією з найбільш значущих інфекцій буде токсоплазмоз.

Що таке токсоплазмоз і чим він небезпечний?

Токсоплазмоз – паразитарне захворювання, провокаторами якого стає внутрішньоклітинні найпростіші – токсоплазми.

Ці найпростіші мають складний цикл життя і розвитку, схему зміни господарів, і остаточним господарем будуть кішки і інші представники котячих.

Основний шлях інфікування токсоплазмою – через рот, наприклад з недостатньо прожареним м’ясом, овочами та ягодами, які були забруднені інфікованою грунтом.

У більшості здорових людей, токсоплазмоз не викликає важкої клінічної картини і специфічних симптомів, і протікає як легка застуда.

Найбільшу небезпеку токсоплазми представляють для вагітних жінок, оскільки збудник проникає до плоду, через плаценту. При зараженні до 12 тижнів гестації, захворювання реєструється у 15 – 20% новонароджених, з важким клінічним перебігом: викидень, мертвонародження, важкі наслідки у малюка (розумова відсталість, сліпота, збільшення печінки або селезінки).

При інфікуванні мами в третьому триместрі, інфікування плода відбувається в 65% випадків. Часто після народження, діти здорові, але пару років тому, можуть діагностуватися важкі ураження органів зору, слуху і затримка розумового розвитку.

Діагностично значущим буде інфікованість токсоплазмою, тобто носійство і власне захворювання. Для диференціювання цих станів допоможе лабораторний аналіз крові, що дозволяє уточнити носійство це або хвороба, через виявлення певних антитіл. При контакті людини з токсоплазмою, імунна система реагує виробленням антитіл проти нього, і у венозній крові (матеріал для дослідження) можуть виявлятися два види імуноглобулінів IgM і IgG.

Розшифровка результату аналізу на токсоплазмоз: норма IgG і IgM

В аналізі крові необхідно звертати увагу на наявність антитіл IgM і IgG, які дозволяють виключити або підтвердити попередній діагноз.

У нормі імуноглобулін класу IgM відсутня в сироватці крові. З’являється тільки в гострий період заболеваия, на першому тижні захворювання його титр становить 1:10, максимальна концентрація досягається в межах 4 тижнів, як правило, це 2 – 3 тиждень захворювання, і повністю зникає через кілька місяців.

Імуноглобуліни цього класу діагностуються у 75% новонароджених. Негативний IgM дозволяє спростувати наявність гострої інфекції, яка існує менше двох тижнів, але не виключає інфекцію більш тривалого перебігу. При повторному зараженні, титр IgM підвищується знову.

Рання діагностика токсоплазмозу вкрай важлива для вагітних жінок за рахунок високого ризику внутрішньоутробного інфікування плода, що може стати причиною загибелі, мимовільного аборту або народження із серйозними вродженими патологіями і аномаліями розвитку. В разі своєчасної діагностики та лікування, ризик ураження плода знижується на 60%. Так як IgM не може проникнути через плаценту, його виявлення у венозній крові новонародженого вказує на вроджену інфекцію.

Імуноглобулін класу G до токсоплазми діагностується в крові через пару тижнів після первинного інфікування, для забезпечення довгострокової захисту. Його рівень зростає під час активного перебігу інфекції.

Як тільки паразит стає неактивним, рівень імуноглобуліну стабілізується. Навіть одного разу зіткнувшись із збудником, організм демонструє зміни в кількісному вмісті IgG.

Визначення в крові цього імуноглобуліну проводиться з метою визначення періоду одужання токсоплазмозу і оцінки формування імунітету.

Варіації значень

Жінки при дослідженні на токсоплазмоз з позитивним IgM і позитивним і IgG повинні пройти повторне дослідження через пару тижнів, з метою аналізу динаміки розвитку хвороби. Якщо титр не збільшується, це говорить про хронічному токсоплазмозі, отже, при збільшенні титру – гострий процес.

Показаннями для призначення додаткових серологічних досліджень буде:

  • вагітні жінки, для уточнення результатів;
  • хворі токспоплазмом, отримують специфічне лікування;
  • немовлята, народжені від інфікованих матерів, з обтяженим анамнезом;
  • епідемічно значущі контингенти: ветеринари, разводчікі кішок;
  • хворі з клінічними симптомами, які характерні для захворювання.

Чому результат позитивний чи негативний?

Для того щоб досягти достовірного результату аналізу, необхідно дотримувати ряд правил, та досягти певних умов. По-перше, обстеження на токсоплазмоз, крім лабораторного дослідження венозної крові на рівень антитіл, має включати й інші методи дослідження – серологічні, які можуть бути призначені провідним гінекологом, інфекціоністом, терапевтом або педіатром. По-друге, за півгодини до дослідження заборонено палити. Тільки при дотриманні цих умов – результати будуть достовірними.

Негативний IgG на токсоплазмоз буде говорити про відсутність інфікування в минулому. Але все ж, рекомендовано повторне дослідження, з метою повного виключення інфекції, так як, можливо, антитіла просто не встигли виробитися. При наявності імунодефіцитів необхідно вкрай уважно ставитися до розшифровки аналізів.

Негативний IgM і позитивний IgG при токсоплазмозі може вказувати на активацію прихованої чи хронічної інфекції.

Якщо при підозрі на токсоплазмоз, результати аналізів покажуть IgG негативний і IgM негативний, то діагноз знімається – він не знайшов свого підтвердження. Це норма для здорової жінки, яка планує вагітність.

Для профілактики розвитку токсоплазмозу, необхідно уникати контакту з кішками, зокрема з котячими лотками і землею. Всі продукти, які їсть жінка, повинні бути достатньої термічної обробки. Елементарні правила гігієни, особливо у вагітних, повинні бути на вищому рівні.

Залишити коментар