Токсоплазмоз IGG при вагітності: «чи такий страшний чорт, як його малюють?»

Токсоплазмоз є досить простим захворюванням, яке переносить чи не кожна людина в своєму житті. Воно відрізняється безсимптомним перебігом і є безпечним для людського організму. Однак для вагітної жінки таке захворювання може обернутися справжньою катастрофою.

Токсоплазмоз під час вагітності може стати фатальним, а може, навпаки, перенестися на диво легко і не нашкодити майбутньому маляті. Давайте розберемося, що це за захворювання, і яким чином їм заражаються?

Як відбувається зараження токсоплазмозом?

Є фактори, які справді можуть нашкодити вам в період виношування, навіть якщо здаються абсолютно нешкідливими, і навіть звичні на перший погляд. Перший такий фактор – ваші домашні вихованці.

Вони провокують не тільки алергічні реакції на свою слину і шерсть, але і інші, не менш небезпечні розлади і порушення.

Основним джерелом токсоплазмозу є… кішки! Так-так, ваша улюблениця цілком може переносити дане захворювання і бути потенційною небезпекою на час вагітності для вас самої. Токсоплазми – збудники захворювання, живуть у кишечнику тварини. Їх статеве розмноження відбувається тільки в цьому середовищі.

Спочатку вважається, що даними недугою кішок заражають птахи і гризуни. Особливо небезпечні для «вусатих-смугастих» мертві щури та миші. Саме з цієї причини кішки, навіть крысоловки, таких не їдять. Якщо це відбувається – кіт може загинути.

Тим не менше, сама токсоплазма мешкає в травному тракті тварини в неактивній формі і заражає оточуючих. Найбільш небезпечними факторами в цьому відношенні стають фекалії домашнього вихованця, які ви щодня прибираєте з лотка. Ооцисти мешкають саме в кишкової середовищі, і не гинуть відразу, вийшовши з неї. Вони потрапляють у ґрунт, де випорожнюється кіт, і інфікують людей. Втім, інфікування може відбутися навіть при банальному близькому спілкуванні з вихованцем.

Також «проковтнути» ооциста ви можете при вживанні зараженого м’яса або риби в сирому вигляді. І навіть при обробленні м’яса яйця токсоплазм залишаються на ваших руках – якщо після цієї процедури ви ретельно не очистіть їх, ймовірність зараження токсоплазмозом зростає до максимального порогу.

Людина та інші домашні тварини є лише проміжними хазяями для токсоплазм. Остаточним господарем завжди стає домашній кіт або кішка.

Підступність цього захворювання полягає в тому, що навіть вагітна жінка може не відчувати на собі його симптомів. У ряді випадків діагностика токсоплазмозу відбувається в амбулаторних умовах лабораторії або клініки. Втім, аналіз на дане захворювання вважається обов’язковим для всіх майбутніх мам, і його досить швидко виявляють при наявності.

Якщо антитіла IgG присутні в крові вагітної жінки, а IgM при цьому немає (що є найбільш частою і поширеною ситуацією) – хвилюватися нема про що, оскільки це говорить про те, що колись раніше у вас був контакт з інфекцією і ви перенесли її безсимптомно. Тепер у вас в організмі є імунітет, і ви не зможете заразитися під час виношування. Якщо ж ситуація зворотна, ймовірно, вам доведеться позбутися від улюбленої кішки на час вагітності, а також суворо виконувати всі правила та інструкції, приписані лікарем.

Якщо зараження вже сталося…

Діагноз «токсоплазмоз» страшно навіть почути в період чарівного очікування дитини. Але якщо відкинути всі параноїдальні думки і копнути в суть проблеми глибше, можливо, вона здасться вам не такою страшною, як ви думаєте спочатку.

Потенційною небезпекою для дитини може стати виключно первинне інфікування матері в період виношування. Простіше кажучи, якщо ви вже перенесли токсоплазмоз у минулому, вам і вашій дитині нічого не загрожує зараз.

Якщо говорити про первинному зараженні, у відсотковому відношенні при вагітності воно виглядає так:

 • Перший триместр – 15% від усіх випадків;
 • Другий триместр – 30% від усіх випадків;
 • Третій триместр -60 % від усіх випадків.

При цьому, незважаючи на зростання ймовірності ризику зараження, вплив токсоплазмозу на плід пригнічується в тому ж хронологічному порядку. І його інфікування відбувається далеко не у 100% випадків.

Це значить, що безпосередньо після настання вагітності, тобто на ранніх її термінах, плацентарний бар’єр не є чутливим до різних патогенних мікроорганізмів, і пропускає їх до плоду в рідкісних випадках. Разом з тим, якщо це сталося, дитина часто отримує патології, несумісні з життям. Зазвичай токсоплазми вражають його мозок.

У другому триместрі зараження вже більш імовірно, однак патогенний вплив на плід знижується. А в третьому триместрі, навіть за умови інфікування (що найбільш ймовірно, саме в цей період виношування), дитина практично ніколи не отримує серйозних захворювань. Токсоплазмоз протікає безсимптомно і в матері, і у нього.

Токсоплазми, що проникли в організм плода на першому і другому триместрі його розвитку, вражають переважно мозок і нервову систему.

І хоча багато нервові клітини можуть залишитися неушкодженими, і дитина зберігає здібність до життя при народженні у нього можуть бути виявлені такі патології, як:

 1. Розумова відсталість;
 2. Сліпота;
 3. Підвищення внутрішньочерепного тиску;
 4. Епілепсія;
 5. Глухота.

Плід, заражений у третьому триместрі, може народитися абсолютно здоровим. Однак не виключена ймовірність його латентного носійства вірусу токсоплазмозу. У цьому випадку саме захворювання може проявитися у перші місяці і навіть роки життя.

Діагностика патології під час вагітності

Аналіз на токсоплазмоз входить в стандартний пакет досліджень при вагітності. Причому здається він зазвичай двічі – у першому і другому триместрі. Рідше – в третьому. Якщо в першому триместрі був виявлений токсоплазмоз з авидностью IgG, подальші аналізи можна не здавати, оскільки це говорить про те, що в материнському організмі є високий імунітет до зараження. Авідність – це характеристика, що показує, з якою саме силою антитіла зв’язуються з відповідними антигенами.

Примірна розшифровка аналізу на токсоплазмоз:

 • IgG позитивний, IgM негативний – матері і дитині нічого не загрожує, оскільки хвороба була перенесена в «небеременный» період, і зараз до неї є стійкий імунітет;
 • IgG негативний, IgM позитивний – найбільш несприятлива ситуація, яка вказує на високий ризик первинного інфікування під час виношування;
 • IgG позитивний, IgM позитивний – говорить про те, що інфікування відбулося протягом минулого року. Цей результат вимагає спостереження і повторної перевірки. Якщо захворювання було перенесено в «небеременный» період, значить, до настання запліднення в материнському організмі вже виробилися антитіла. Проте не виключений варіант того, що зараження відбулося вже після зачаття малюка.

Позитивний IgG токсоплазмозу при вагітності не є «суворим вердиктом», як вважають багато молоді матусі. І ви можете переконатися в цьому на власні очі, дивлячись на розшифровку. Аналіз, який ви будете здавати або вже здали, проводиться методом ПЛР (полімеразна ланцюгова реакція), і він відрізняється високою інформативністю. Єдиним його недоліком є той факт, що він не говорить про давність зараження з точністю.

Так, якщо антитіла IgG токсоплазмозу у вас негативні, а IgM – позитивні, лікар розповість вам про заходи профілактики в період виношування.

Також, якщо ви отримали саме такий результат, аналіз на токсоплазмоз IgG і IgM буде проводитися додатково в розгорнутому вигляді. При підтвердженні інфікування, лікар призначить вам відповідну терапію.

Нерідко жінці пропонується переривання вагітності, особливо якщо небезпека для плода очевидна. Якщо вона відмовляється від таких заходів, акушер-гінеколог, який курирує її процес виношування, призначає адекватну терапію.

Треба сказати, що вона не завжди виявляється ефективною, і при інфікуванні на ранніх термінах дитина може народитися інвалідом в більшості випадків.

Ви дізналися, що це значить – позитивний IgG токсоплазмозу, і тепер ви можете самостійно зорієнтуватися в результати власного дослідження. Здоров’я вам і вашому малюкові!

Залишити коментар