Технологія установки фотополімерної пломби, переваги, недоліки, догляд

Сучасна стоматологія за останні роки просунулася далеко вперед. Ще кілька десятиліть тому у жителів нашої країни не було широкого вибору матеріалів для реставрації зубів, сьогодні ж їх різноманіття величезне. В наші дні пацієнти вибирають композити з урахуванням не тільки їх функціональності, але і з урахуванням естетичних властивостей.

Сьогодні найбільшу популярність набула фотополімерна пломба, яка відрізняється міцністю, і в той же час володіє прекрасними естетичними властивостями. Цей вид композиту відтворює форму коронки, а пломба може бути виконана в потрібному кольорі.

Основні характеристики

Під фотополімерними пломбами розуміють групу матеріалів, що твердіють під дією ультрафіолетового світла. Звідси й інша їх назва – светоотверждаемые.

Дані композити є найбільш затребуваними на сьогоднішній день. Вони практичні, зносостійкі, відмінно заповнюють порожнини, які залишаються після препарування пошкоджених тканин стоматологом.

Враховуючи те, що тверднуть матеріали тільки під впливом ультрафіолету, фахівця можна працювати з ними, надаючи потрібну форму, ретельно заповнюючи порожнину зуба, не побоюючись передчасного їх затвердіння.

До складу композиту входить світлотвердіючий полімер і об’ємний наповнювач. Випадки руйнування пломби або її повної втрати дуже рідкісні, тому як матеріали міцно кріпляться до тканин зуба. У чому термін її служби залежить від догляду, споживаної їжі, твердості їжі. Привести до тріщини у ній, або до розколу може серйозне механічне пошкодження.

За умови правильного догляду пломба може прослужити близько 5-7 років.

Навіть якщо відбулося її пошкодження, позбутися від цієї неприємності ви зможете в будь стоматологічних клінік. Якщо невеликий скол, в більшості випадків повністю пломба не видаляється, а лише відновлюється з застосуванням тих же речовин, що використовувалися при пломбуванні. Тим не менше кожен випадок індивідуальний, тому стратегія лікування визначається лікарем.

При установці цього виду композитів відновлюються всі функції зуба, в тому числі, естетична складова. Вони не приносять відчуття дискомфорту, не заважають.

Завдяки тому, що пломба виготовляється в будь-якому кольорі, можна абсолютно точно відтворити забарвлення тканин зуба. Якщо є необхідність, пломба може бути напівпрозорою.

Враховуючи те, що фотополімери володіють як достоїнствами, так і недоліками, про які мова піде нижче, їх застосовують у стоматології «ансамблі» з іншими видами композитів. Завдяки такому підходу вдається витягти максимальну користь і звести до мінімуму недоліки. Як правило, така технологія застосовується при пошкодженні великих ділянок тканин.

Достоїнства і недоліки матеріалів

Така популярність фотополімерних матеріалів є не марною – вони володіють чималою кількістю переваг:

  • Завдяки светоотверждаемым композитів можна повністю відновити зуб, повернути йому форму, потрібну довжину. При цьому пломба може бути напівпрозорою, якщо такими є натуральні тканини;
  • З допомогою фотополімерного матеріалу можна реконструювати навіть зруйнований до кореня зуб. Зовні він не буде відрізнятися від інших, тому як композит дозволяє точно відновити рельєф, навіть якщо зуб зазнав значних руйнувань;
  • Композит володіє відмінною адгезією з натуральними тканинами. Для цього немає потреби знімати не пошкоджені захворюванням тканини;
  • Незаперечною перевагою таких пломб є їх стійкість перед різними температурними режимами. Крім того, з часом вони не втрачають вихідний забарвлення, тому фотополімерна пломба нерідко встановлюється на передні зуби, адже в цьому випадку дуже важливо зберегти естетичність.

Серед переваг матеріалів їх мінімальна плинність. Це означає, що при роботі з ними вони не випливають з порожнини. Крім того, речовина не прилипає до стоматологічних інструментів і не піддається руйнуванню під впливом слини.

Твердіння композиту здійснюється рівномірно, а після установки він повільно і слабо вмощується, що захищає фотопломбу від розколу, випадіння, руйнування навколишніх тканин.

Недоліки речовини обумовлені тим, що в деяких випадках пломбування зубів ними неможливо:

  • Нерідко не представляється можливим забезпечення відновлення тканин без коронки;
  • Якщо є запальні процеси у коренях, фотополімерні матеріали не в силах усунути проблему. Дані композити не застосовуються для зубів з перфораціями, вони не сприяють розсмоктуванню гранульом;
  • Не лікують зуби, які підлягають видаленню по причині рухливості 4 ступеня. Тим не менш шинування (усунення рухливості) з допомогою даної речовини здійснюється за інших, менших ступенях незалежно від того, лікується передній або жувальний зуб;
  • З допомогою світлотвердіючих пломб можна відновити два зруйнованих премоляра, але якщо відсутні два жувальних зуба, які повинні знаходитися поруч, відновлення навряд чи вдасться.

Установка

Процедура починається з того, що лікар знімає пошкоджені тканини, які розм’якшилися. У деяких випадках утворюється глибока порожнина, яка може зачепити пульпу, що представляє собою пучок з нервів і судин.

Коли це відбувається, пульпа видаляється. Потім з порожнини видаляються микроопилки, неорганічні субстанції, очищаються канали коренів. Утворилися порожнечі заповнюються стоматологічним клеєм, міцно з’єднує зуб, та пломбувальний матеріал.

Далі шар за шаром наноситься фотополімер. Кожен з них окремо віддається ультрафіолетової сушки, завдяки якій вони і тверднуть. При роботі з матеріалом стоматолог надає йому потрібну форму, моделюючи всі вигини.

Не завжди з першого разу вдається «виліпити» коронку, яка ідеально підходить під прикус пацієнта. У зв’язку з цим її шліфують, полірують, а потім за допомогою спеціального паперу визначають, придбала чи коронка правильну форму.

Коли вдається цього досягти, процедура завершена.

Що можна і не можна робити після установки?

Вважається, що є після встановлення фотополімерної пломби можна вже тоді, коли з’явиться перша можливість. Насправді зазвичай стоматологи рекомендують пацієнтам утриматися від прийому їжі протягом 1,5-2 годин. Обов’язково скористайтеся порадою фахівця. Можливо, матеріалу ще потрібно час, щоб остаточно затвердіти.

Спробуйте хоча б кілька днів не вживати їжу з барвниками, не користуватися помадою, зубною пастою з даними речовиною щоб уникнути зміни кольору матеріалу. З цією ж метою відмовтеся на час від прийому спиртного та куріння.

На другий день почніть полоскати ротову порожнину «Стоматидином» або «Гивалексом», розвівши ліки водою в пропорції 1:4 відповідно. Проводьте процедуру протягом декількох днів.

Коли з моменту установки матеріалу пройде півроку, незайвим буде відполірувати його.

Якщо в стоматологічній клініці вам рекомендують встановити фотополімерну пломбу, не сумнівайтеся, що вона прослужить вам довго!

Залишити коментар