Свято 8 березня – історія виникнення, хто придумав

Для нас свято 8 березня – це день, коли всі слова і вчинки присвячуються прекрасній статі, коли жінка – в центрі уваги, чоловіки приносять їй подарунки, а місто – всілякі розваги.

І сьогодні мало хто замислюється про те, хто придумав 8 березня, і яка його історія. Адже спочатку це подія мала винятково політичне значення, і було днем боротьби. Але кого з ким? Давайте розбиратися.

Як з’явився новий червоний день в календарі?

Питання, звідки свято 8 березня, тісно пов’язаний однієї з активісток міжнародного і, зокрема німецького руху робітників – Кларою Цеткін.

 

В даний час її образ або зовсім не виникає в свідомості більшості людей, або виглядає як «сіра шинель», представниця руху комуністів, яка була спонукувана однією лише політичною боротьбою і чужа мирських задоволень.

Сучасники ж, описуючи особистість Цеткін, говорили про неї як про людину дуже живій і цікавим.

Крім того, вона була дуже привабливою жінкою. Батько Клари був вчителем німецької парафіяльній школі, тому й сама дівчина стала педагогом. Ще зі студентства вона почала вести активний спосіб життя, беручи участь, як і багато її однолітків, у різних політичних гуртках. На одному з них вона зустріла свого майбутнього чоловіка, Осипа Цеткина.

Жорсткі влади Німеччини визнали Осипа неблагонадійним громадянином і вислали з країни, тому молодій парі довелося переїхати в Париж. В місті вогнів і романтики вони одружилися і народили двох дітей.

Незважаючи на еміграцію, будучи активними членами комуністичного суспільства, Клара і Осип продовжили революційну діяльність в Парижі: дівчина стала переймати знання і досвід у відомої Лаури Лафарг, дочки німецького філософа, політичного журналіста, соціолога Карла Маркса, а також у інших послідовників марксизму у Франції.

Отримувати кошти на життя в чужій країні сімейства доводилося випадковими заробітками. Коли ж наприкінці вісімдесятих Осип помер, Клара повернулася на батьківщину, де стала представником лівого крила німецької соціал-демократів спільно з однією з найбільш впливових діячів цього напряму Розою Люксембург.

Наступним серйозним етапом у житті жінки стала зустріч з молодим художником по імені Георг Цундель, якого вона тут же закохалася. На кошти, отримані від продажу картин, які йшли досить непогано, пара придбала невеликий затишний будиночок в одному із мальовничих місць і власний автомобіль.

Клара займалася редагуванням газети для жінок під назвою «Рівність», що фінансувалася засновником донині відомого електротехнічного концерну Робертом Бошем. Саме завдяки цьому виданню, що користувався дуже великою популярністю серед аудиторії, Клара здобула авторитет як один з найбільш видних діячів соціалізму того часу в Німеччині, а потім, у 1910 році, зайняла місце одного з делегатів Міжнародній жіночій конференції (Копенгаген).

Виникнення свята 8 березня пов’язано з тим, що на цьому зібранні Клара підняла питання про необхідність призначити один із днів, коли представниці необґрунтовано названого слабким статі зможуть привернути увагу свідомих громадян і держави до проблеми рівності чоловіка і жінки, як у соціальному, так і в економічному плані. Таким днем було обрано 8 березня, і ця дата отримала назву Міжнародного дня жіночої солідарності в боротьбі за власні права.

Чому саме 8 березня – Міжнародний жіночий день?

Дату вирішили поєднати з ще однією важливою подією в історії пролетаріату, а саме з масовим виступом жінок Нью-Йорка в кінці п’ятдесятих років дев’ятнадцятого століття.

Друга версія дати виникнення

Історія нерідко залишає за нами право вибрати один з існуючих варіантів того, як насправді розвивалися події того або іншого періоду часу. Історія виникнення свята 8 березня – не виняток.

Згідно з ще однією, менш популярною версією, Клара хотіла об’єднати історію жіночого руху соціалістів з історією євреїв. В чому суть? Існує легенда, яка розповідає про Естер – коханої царя Персії по імені Ксеркс, яка наклала на нього свої магічні жіночі чари, щоб врятувати іудейський народ від загального знищення.

Вважається, що ця подія мала місце саме 13 Адара (єврейський календар) – день, який згодом став святом під назвою Пуріма.

З-за того, що дата Пуріма за релігійним календарем іудеїв є ковзної, в 1910-му вона припала саме на 8 березня.

Продовження долі Клари Цеткін

Який би варіант ми не вірили, підсумок один – з 1913 року дата почала відзначатися практично регулярно, і свято надійно прижився в суспільстві. Сама ж Клара в 1914 році розійшлася зі своїм другим чоловіком, так як подружжя розійшлися в думці щодо розпочатої війни: Клара, так само, як і її наставниця Роза Люксембург, була рішуче проти військових дій, Георг ж, проігнорувавши її протест, вирушив туди добровольцем.

До 1933 року, довго після закінчення Першої світової війни, Клара займала пост депутата Рейхстагу, паралельно продовжуючи вести боротьбу на стороні «лівих».

Після того, як до влади прийшов Гітлер, вона вирушила на постійне місце проживання в Радянський Союз, де до цього часто бувала.

До речі, розлучення своєму молодому чоловікові Клара не підписувала досить довго, а коли це нарешті сталося, звільнений художник тут же узяв в дружини свою давню любов, до того моменту вже тридцятирічну Паулу Бош, з якої його зв’язала робота на її відомого батька.

Ланцюжок цікавих любовних зв’язків на цьому не закінчилася: син Клари, Костянтин, у віці 22 років він вступив у відносини з Розою Люксембург, на той момент 36-річної, ніж розірвав дружбу «бойових подруг», але тільки до тих пір, поки любов не охолола. Після смерті Клари Цеткін її прах був збережений в стінах Московського Кремля. У 1966 році вийшов Указ, згідно з яким 8 березня як Міжнародний жіночий день відтепер вважався офіційним святом і вихідним.

З тих пір, як відбувалися описані події, минуло досить часу, що всі забули про його первинному сенсі і стали сприймати 8 березня як світлий і теплий жіночий свято, повний радості і нескінченної подяки всім представницям прекрасної статі просто за те, що вони прикрашають цей світ.

Залишити коментар