Сухість в інтимній зоні

Піхва – це м’язовий орган жіночої статевої системи, що має форму гофрованої трубочки з тонкими еластичними стінками. Одна з основних його функцій – участь у процесі запліднення. За рахунок незвичайного будови, здатність розтягуватися і збільшуватися, піхви легше приймати ерегований статевий член, а потім утримувати извергшееся насіння.

Ці ж властивості проявляються при пологах, здатність до розширення дає можливість легкого виходу плоду з утроби. Через піхву також відбувається виділення відшарувались тканин ендометрію, що проявляється у вигляді кривавих менструальних виділень.

Підтримує мікрофлору і фізіологічний стан піхви заліза, і її секреторні властивості. Під впливом різних факторів кількість секрету може порушуватися, з-за чого спостерігається сухість і печіння в інтимній зоні. Це неприємно, викликає почуття дискомфорту і може істотно вплинути на життя жінки.

Може сухість у піхві бути нормою?

В житі жінки є моменти, коли сухість піхви приймається за норму. Наприклад, перед — і клімактеричний період. До цього рано чи пізно приходять всі жінки. Попередити це практично неможливо, а ось підготуватися цілком реально. Далі все буде залежати від уваги жінки до свого здоров’я.

Зниження вагінальної вологи також спостерігається у другій половині менструального циклу (перед регулами). Ще один період – перший триместр вагітності, коли відбувається тотальна гормональна перебудова. Як і відновлення гормонального фону після пологів. Останні два випадки зустрічаються не у всіх. Ця «нормальність» є нічим іншим, як зміною гормонального фону жінки, що є природним протягом усього життя.

Секреція залоз піхви – процес індивідуальний, значить нормальність і відхилення також визначаються окремо взятих випадках. Зазвичай жінка не особливо звертає увагу на такі виділення, так як вони необільние, непомітні, грають роль мастила піхви, не мають різкого запаху, стають помітними лише в момент сексуальної збудливості.

В сутності, визначниками здоров’я і комфортності середовища інтимної зони виступають безліч факторів:

 • вікові зміни організму;
 • стан гормонального фону;
 • відсутність шкідливих звичок;
 • регулярна інтимне життя;
 • дотримання інтимної гігієни та сексуальної культури;
 • відсутність запальних та інфекційних захворювань.

При недостатньому виділенні природної слизу порушується мікрофлора, піхву втрачає свою еластичність. Сухість може провокувати свербіж і печіння, а при інтимній близькості – роздратування ніжної слизової оболонки, болі, запальні процеси.

Що провокує сухість в інтимній зоні?

Отже, сухість в інтимній зоні є нормальним станом при клімаксі. Але таке порушення може спостерігатися не тільки у жінок 40-60 років, але і в іншому віці. З-за чого відбуваються збої в роботі залоз? Найпоширеніша причина – зниження рівня естрогену. Друга за частотою причина – це урогенітальні інфекції. Причин безліч, а, значить, і багато способів їх усунення.

 1. При клімаксі сухість в інтимній зоні – звичайна справа. По-перше, це пов’язано з зменшенням інтенсивності вироблення естрогену, який впливає на багато процесів в організмі жінки, в тому числі, на зволоженість піхви. Слизові оболонки втрачають свою еластичність, стоншуються, зморщуються, втрачають свої захисні властивості, підвищується рівень кислотності, порушується мікрофлора. Все це створює сприятливі умови для розвитку інфекційних захворювань сечостатевої системи.
 2. Менопауза впливає на сексуальний потяг жінки. Тому при близькості сухість в інтимній зоні може зберігатися, доставляючи дискомфорт, як жінці, так і партнера.
 3. Гормональний дисбаланс, який пройшов по групі ендокринології.
 4. Гормональний дисбаланс після видалення яєчників.
 5. Дисбактеріоз піхви, що розвивається на тлі порушень в самому організмі, так і внаслідок впливу провокуючих факторів, наприклад, антибіотикотерапії або постійних стресів.
 6. Променева терапія онкологічних захворювань. Принцип такого лікування – спрямований вплив на клітини, які діляться (у цьому випадку це новоутворення). Але при цьому страждають всі тканини, де є такі клітини, тобто клітини шкіри і слизових оболонок, яким і є зовнішній шар піхви.
 7. Порушення кровообігу, як наслідок – недостатнє харчування клітин і тканин, ослаблення функцій.
 8. Індивідуальна чутливість до складів засобів особистої гігієни, прального порошку, синтетичним тканинам, туалетному папері.
 9. Побічний ефект ряду лікарських препаратів, які призводять до зниження рівня естрогену: гормональних, седативних, протиалергічних, серцево-судинних, антидепресантів, діуретиків, протипухлинних.
 10. Синдром Шегрена, при якому спостерігається запалення слизових оболонок з подальшим порушенням секреції залоз.
 11. ІПСШ та інші інфекційні процеси вірусно-бактеріальної природи.
 12. Психологічні навантаження та стану: стреси, неврози, депресивність, хронічна втома, перевтома.
 13. Часте спринцювання.
 14. Зловживання алкоголем та інші шкідливі звички.
 15. Ендометріоз.
 16. Вагініт.
 17. Дерматологічні патології.
 18. Імунні розлади.
 19. Надмірні фізичні навантаження.
 20. Зменшення утворення гіалуронової кислоти як один з ознак вікового зміни організму. Вона підтримує харчування, тонізування, еластичні властивості тканин. Зниження продукування гіалурона підсилює механізми розвитку недостатнього зволоження в піхву.

Характерна симптоматика

Як було згадано вище, здорова піхвова середовище зазвичай не помітна жінці. А от порушення природності умов відразу дасть про себе знати. Виділяють наступні симптоми:

 • паління в промежині;
 • відчуття стягнутості внутрішніх стінок піхви;
 • свербіж в області статевих губ і вагінального отвори;
 • відчуття дискомфорту під час сексу, складності з проникненням, болю;
 • запалення, кровоточивість слизових.
 • При клімаксі до цього додаються:
 • припливи;
 • сухість шкірного покриву;
 • безсоння;
 • перепади настрою;
 • нервозність;
 • сексуальна апатія, пригнічення лібідо.

Сухість в інтимній зоні: лікування

Так як сухість в інтимній зоні може бути наслідком великого ряду причин, то і лікування потрібен відповідний. Можливо, не доведеться застосовувати ніяких серйозних заходів, а лише приділити увагу якості догляду за собою.

Наприклад, не користуватися засобами, що спричиняють алергічну реакцію, носити білизну тільки з натуральних тканин. Правильно підібрати засоби контрацепції. Позбутися шкідливих звичок. Нормалізувати режим дня і харчування, уникати стресів і перевтоми. Підтримувати водний баланс організму, випиваючи в день не менше 8 склянок столової води. Пройти лікування і профілактику статевих інфекцій. Вдатися до заходів, спрямованих на зміцнення імунітету.

Підвищити сексуальну культуру. При близькості можна відрегулювати сухість в інтимній зоні за допомогою нейтральних лубрикантів, додаткових ласк і сексуальних іграшок.

При менопаузі, на жаль, лікування сухості в інтимній зоні без застосування спеціальних лікарських засобів проблематично. Тут потрібні препарати, штучно підтримують рівень естрогену:

 • вагінальні супозиторії (свічки) – щоденне введення 1-2 рази до зникнення сухості і печіння в інтимній зоні;
 • вагінальні креми – щоденне введення через аплікатор одній порції препарату декілька тижнів поспіль, потім – до трьох разів на тиждень до повного відновлення;
 • — эстрогеновое вагінальне кільце – змінюється кожні три місяці.

Менопауза у всіх протікає по-різному, має різну тривалість. Тому і тривалість лікування сухості в інтимній зоні залежить від індивідуальних особливостей цього періоду.

Якщо слабке зволоження піхви стало наслідком побічної дії медикаментів, слід звернутися до лікаря за переглядом призначення. Можливо, доведеться замінити ліки на аналоги або відкоригувати дозування.

Сухість як симптом слід лікувати симптоматично, тобто через профілактику і терапію основного захворювання.

Важливим залишається систематичне спостереження жінки у гінеколога. Взагалі необхідно мінімум один раз у рік проходити плановий гінекологічний огляд. Це дозволить відстежувати нормальність та зміни стану жінки, її статевої системи. Можливо, будуть потрібні додаткові консультації сексолога, психіатра, психолога, інших вузькопрофільних фахівців.

Не забувайте, що всі процеси, що протікають в людському організмі, взаємопов’язані. І якщо порушується один, то, як сніжний ком, за ним можуть проявитися і інші проблеми зі здоров’ям. Як відомо, з віком таких змін відбувається більше, частіше. Не варто чекати, що саме пройде, як і не варто вдаватися до самолікування. Грамотне рішення проблеми – запорука успішного позбавлення.

Залишити коментар