Сукуленти в інтер’єрі: створюємо живе полотно

Ніжні і зворушливі, невибагливі і нескінченно різноманітні — сукуленти немов створені для творчості фітодизайнерів. Діти посушливих степів і пустель, вони здатні накопичувати вологу в своїх м’ясистих листках і довгий час обходитися без води. З їх допомогою можна розширити межі звичного квіткового декору приміщень, створюючи чудові і абсолютно неповторні картини з сукулентів своїми руками.

Великого вміння для цього не потрібно — лише бажання, трохи підручних матеріалів і фантазія!

Знайомимося ближче

Сукулентами називають рослини, що мають спеціальні тканини для накопичення вологи. Вони можуть ставитися до різних видів, а схожість обумовлена їх тільки природними умовами місць проживання: всі вони є жителями посушливих регіонів.

Цим пояснюється їх величезне різноманіття: це можуть бути і ліани, і кактуси, і нагадують квітку м’ясисті розетки, і папоротеподібні рослини. Вони не мають яскравого забарвлення, як квіткові бутони, і в той же час надзвичайно багата палітра їх благородними відтінками зеленого, фіолетового, помаранчевого, бордового, блакитного, рожево-пурпурного і легкого нальоту срібла. Вони ефектні і гармонійні, як поодинці, так і в масштабних композиціях. Природа — воістину геніальний художник!

Приступаємо до «малювання»

Різноманіття форм і фарб дозволяє створювати з сукулентів самі вигадливі сполучення, народжуючи яскраві і оригінальні ідеї і композиційні рішення організації простору. Перед початком роботи з живими рослинами спробуйте по-різному їх переставити, розбудіть в собі просторову уяву, спробуйте накидати кольоровий ескіз на папері або в графічному редакторі. Кожен «житель» картини повинен прозвучати стрункою нотою в загальному акорді форм і відтінків. А тепер приступаємо до втілення ідеї.

Нам знадобляться:

 • будь-яка декоративна ємність. Для горизонтальних композицій підуть акваріуми, керамічні миски і кашпо, супниці, шкатулки, скриньки — що завгодно. Дуже ефектно виглядають пташині клітки. Для вертикальної картини знадобиться декоративна рама;
 • дерев’яна рамка-каркас. Можна використовувати невисокий скриньку;
 • лист фанери (якщо ящик з дном, то не потрібно);
 • готова грунт або самостійно підготовлений грунт;
 • металева сітка з осередками, достатніми і для посадки сукулентів, і для утримання субстрату;
 • матеріал для дренажного шару — гравій, пісок, керамзит. Для настінних картин бажано, щоб він не був занадто важким;
 • елементи додаткового декору (необов’язково) — шишки, мох, ракушки, каміння, штучні квіти і т д.;
 • самі рослини-сукуленти;
 • молоток, цвяхи, шпатель.

Важливо! При підборі рослин приділяйте увагу не тільки поєднання їх кольору і форм, але і схожість вимог до догляду: полив, висвітлення, підживленні та ін.

Порядок роботи

 1. Підготовка саджанців. Рослини розрізаємо на живці необхідних розмірів, в нижній частині яких видаляємо листя — у цих місцях будуть формуватися коріння. Підготовлені живці потрібно просушити, залишивши на кілька діб на підносі.
 2. Виготовлення основи. Збиваємо рамку відповідно до розмірів декоративної рами. Або йдемо протилежним шляхом — оформляємо її навколо готового скриньки. З’єднуємо їх цвяхами або шурупами.
 3. За допомогою шпателя вставляємо між цими двома рамами сітку.
 4. Насипаємо на сітку дренажний шар (в підсумковому варіанті він виявиться внизу).
 5. Закриваємо задню стінку листом фанери, прибивши її до дерев’яної основи.
 6. Якщо необхідно пофарбувати або якось інакше декорувати раму, робимо це зараз. Добре виглядає штучно зістарена фарбування. Для цього ще не висохла фарба протирається сухою тканиною.
 7. Перевертаємо конструкцію (дренаж виявляється внизу) і приступаємо до наповнення форми субстратом, насипаючи його через сітку і періодично струшуючи. Наповнення відбувається до тих пір, поки верхній шар не зрівняється з сіткою. По можливості ущільнюємо.
 8. Приступаємо до посадки. Чубуки садимо за допомогою олівця, роблячи їм поглиблення через отвори сітки. Починаємо з більш великих рослин, додаючи до них дрібні. Ніякого місця для розростання залишати не потрібно, однак прогалини все одно залишаться. Декоруємо їх мохом, сухоцвітами, штучними квітами або зеленим ворсом, шишками і т. п.

Панно ще не готове до вертикального розміщення! Необхідно почекати близько двох тижнів, поки рослини дадуть коріння, а ті, у свою чергу, зміцнять грунт. Зберігати панно в цей час потрібно в захищеному від прямих сонячних променів місці. Полив не потрібно — тільки легке обприскування.

Догляд за рукотворним шедевром

Живі картини з сукулентів вимагають мінімального догляду. Але, незважаючи на невибагливість, вони все ж потребують періодичного зволоження і підгодівлі. Виробляти полив достатньо один раз в місяць. Для цього панно знімають і кладуть горизонтально, після чого ретельно зволожують, не допускаючи переливу. Після того як рамка висохне, можна повісити картину назад. Підживлення потрібно і того рідше. Підійдуть будь-які рідкі добрива, призначені для сукулентів в цілому або для кактусів зокрема.

Невибагливі мешканці посушливих місць у всьому їх різноманітті кольорів, форм і текстур — ідеальний матеріал для створення живих настінних композицій. Це можуть бути як ідеї в міні-формах, так і ціла фитостена або терасна квіткова ширма. Об’ємні рами з суккулентами можна встановлювати на присадибній ділянці — в цьому випадку вони не зажадають навіть поливу і спокійно переживуть зиму. Недарма ці рослини так люблять ландшафтні дизайнери. Фантазуйте будь — яке ваше творіння буде в своєму роді єдиним і абсолютно неповторним!

Залишити коментар