Судоми литкових м’язів – можливі причини, способи полегшити власне стан

Спазми ікроножних м’язів ночами окремим захворюванням не є. Вони можуть бути симптомом багатьох хвороб і вказувати на негативні органічні зміни в організмі, викликані зовнішніми і внутрішніми факторами.

Судоми бувають двох видів – тонічні і клонічні. При тонічних м’язи зводить, вони стають твердими, як камінь, що викликає сильну болючість і людина прокидається.

Часті спазми можуть спровокувати безсоння – болючість віддається в м’язах надовго.

При клонічних судомах кінцівку – в даному випадку нога – різко здригається – іноді багаторазово. Такі спазми гострим болем не супроводжуються, але можуть розбудити.

Одночасно з болем в ногах при розсипу можна відчувати болючість рук, ломоту в стопах і пальцях, головні болі. Від чого виникають судоми в ногах і як їх лікувати?

Причини ножних судом

Неможливо скласти терапевтичну схему, як лікувати судоми, що виникають у ногах по ночах, якщо не з’ясувати причини, що їх викликають.

Список факторів, що впливають на спокійний сон, досить довгий.

 1. Розвиток варикозної хвороби та синдром нижньої порожнистої вени. При цих станах зменшується тонус у судинах нижніх кінцівок, порушуються артеріальний і венозний кровотоки. Порушення кровопостачання ніг виникають через обморожень, полінейропатій, атеросклерозу, при артеріальній гіпертензії…
 2. Симптоми і наслідки після нейроинфекций – енцефаліту, менінгіту та подібних захворювань.
 3. Вроджені вади головного мозку, що викликають гіпоксію – в організм надходить недостатньо кисню. Такий же симптом викликають родові травми.
 4. Будь-які інтоксикації організму – побічні ефекти від вживання лікарських препаратів, отруєння алкоголем або наркотиками.
 5. Хвороби печінки, яка не справляється з головною функцією – очищати організм від токсинів, які виникають при нормальної життєдіяльності та деяких алкогольних зловживань.
 6. Ендокринні розлади – в тому числі і цукровий діабет.
 7. Наслідки переохолодження.
 8. Травми нижніх кінцівок, підвищена фізична навантаження.
 9. Захворювання, що супроводжуються підвищенням температури.
 10. Порушення обмінних процесів в організмі – нестача в сироватці крові магнію, кальцію і глюкози.
 11. Природне старіння організму – вірніше пов’язані з ним процеси: скорочення сухожиль, втрата контролю над м’язами, зміна складу крові.

Будь-які зміни водно-електролітного балансу, з чим би вони не були пов’язані, відбиваються на стані м’язів. Зводить ноги при вагітності, під час дієти і після неї, при зміні клімату.

Нічні спазми може викликати некомфортна обстановка під час нічного відпочинку – гучні звуки, включений світло, незручна постіль і поза.

Якщо родичі страждали від дискомфорту під час сну, то ця схильність може передатися наступному поколінню.

Найлегше розібратися, як вилікувати судоми литкових м’язів, коли розумієш – вони спричинені носінням незручного одягу в денний час. Варто відмовитися від шкарпеток з тісними гумками або вузьких джинсів з низькою посадкою, кровопостачання відновиться і нічний дискомфорт докучати не буде.

В інших випадках чого виникають спазми, розбиратися доводиться досить довго, особливо, якщо первинні скарги.

«Швидка допомога» при спазмах

Як лікувати судоми в руках і ногах призначає лікар – у деяких випадках для встановлення діагнозу потрібно достатня кількість часу. Доводиться здавати різні аналізи крові – загальний, біохімія, деякі специфічні, робити УЗД судин нижніх і верхніх кінцівок, МРТ та КТ головного мозку і хребта, рентген. Можуть знадобитися і інші обстеження… Ліки без діагнозу призначати не будуть.

Що робити, якщо ноги судомить регулярно, як лікуватися, ніж усунути спазми?

На жаль, дати однозначну відповідь неможливо, свій метод доведеться підбирати експериментально.

 1. Якщо ногу звело в зігнутому стані, то можна спробувати розігнути її, допомагаючи собі руками. Для цього потрібно міцно взяти себе за великий палець ноги і потягти – не дуже різко, щоб не спазмувати. … ще більше. Коліно при цьому бажано спробувати зігнути. Тягнути треба кілька разів, інакше можна пошкодити суглоби.
 2. Можна помасажувати затверділі м’язи легкими рухами. В деяких випадках швидше відновлять кровопостачання зігріваючі мазі або ефірні масла.
 3. Деяким допомагає радикальний метод – різко вщипнути себе за кінцівку або навіть увіткнути в неї шпильку. Такий спосіб допомагає спортсменам або плавцям, повернутися до спокійного сну після нього досить важко.

При останньому методі потрібно бути дуже обережним – у людини велика кількість активних рефлекторних точок, і якщо потрапити в одну з них, наслідки можуть бути непередбачуваними.

Загальні поради по запобіганню нічних судом у кінцівках

Оскільки зневоднення є однією з причин нічного дискомфорту, то рекомендується збільшити кількість рідини, яку п’ють щодня.

Особливо це важливо робити, якщо спазми є побічним ефектом від прийому лікарських препаратів сечогінної дії – такий вплив надають багато препарати, що стабілізують артеріальний тиск.

Запобігти появі нічні спазми в кінцівках допомагають невеликі навантаження – піші прогулянки, поїздки на велосипеді, прогрівання м’язів або – навпаки – прохолодний компрес.

Необхідно ввести в раціон продукти, багаті калієм. До них відносяться банани, помідори, виноград, абрикоси, капуста броколі, печена картопля…Іноді нічні судоми провокує безсольова дієта або нестача солі в харчуванні.

У цьому випадку перед сном бажано з’їсти шматочок солоної риби або огірок.

Слід зменшити в денному меню кількість міцної кави і споживання цукру.

Які ліки застосовуються для лікування судом в ногах? Дуже часто для запобігання дискомфорту виписують препарати, що містять у своєму складі хінін. Без призначення лікаря застосовувати їх рекомендується – вони мають досить серйозні побічні ефекти.

Лікувати хворобливі спазми допомагають вправи. Якщо їх виконувати кілька разів на день, то можна відновити кровопостачання в нижніх кінцівках самому початку варикозної хвороби. Одне з таких вправ на розтяжку. Треба встати обличчям до стіни на відстані приблизно 60-80 см, впертися руками в вертикальну поверхню, ноги поставити на повну ступню, міцно притиснувши їх до підлоги. Руки згинають, як при віджиманні, п’ятки від підлоги не відривають. Положення фіксують на 1-2 хвилини.

Якщо одну вправу робити нудно, потрібно дізнатися, які ще рухи допоможуть розтягнути литкові м’язи.

Медичні способи лікування спазмів литкових м’язів

Офіційна медицина може призначити для усунення нічного дискомфорту «Бензонал», «Гексакмидин», «Дифенін», «Хлоралгідрат», лікарські засоби з «Фенобарбітал». При клонічних судомах часто призначаються міорелаксанти.

«Хлоралгідрат» досить сильний засіб – при болісних спазмах його можна ввести у вигляді клізми, щоб поліпшити стан.

Фізіотерапія теж допомагає зменшити нічні судоми.

Якими струмами їх можна лікувати?

Змінні струми перемикають рефлекси, і м’язи розслабляються.

Без усунення основного захворювання позбутися від нічних судом неможливо. Щоб з’ясувати, чи є схильність до порушення роботи периферичних судин, необхідно періодично здавати кров на загальний аналіз, цукор і вимірювати артеріальний тиск.

Якщо всі показники в нормі, причиною короткочасних судом найчастіше бувають фізичні навантаження, незбалансований раціон, незручний одяг і положення. Лікування такий стан не потребує, досить позбавитися від чинників, що викликають дискомфорт.

Залишити коментар