Сучасні комп’ютерні методи корекції зору

Погіршення зору — це ще не вирок. І воно зовсім не означає, що залишилося лише надіти окуляри і постаратися, щоб не стало ще гірше. Багато проблем із зором піддаються корекції, і далеко не завжди радикальними способами. Допомогти своїм очам можна навіть з допомогою… комп’ютера. Для цього розроблені спеціальні програми, встановити які можна на будь-який ПК. Чим же може допомогти очам звичайний домашній комп’ютер?

У народі кажуть: від чого захворів-тим і лікуйся. Точка зору, звичайно, вельми спірна, але частка істини в ній, безумовно, є (взяти хоча б ту ж гомеопатію). Що ж стосується зору, то сучасна людина часто втрачає його, годинами просиджуючи за комп’ютером або зі смартфоном в руках. Переконувати когось у тому, що це шкідливо, можна скільки завгодно. Але навряд чи вмовляння змусять менше користуватися сучасними досягненнями прогресу, тим більше що цього часто вимагає робота або навчальний процес. Тоді чому б не використовувати їх собі на користь? Саме по такому шляху пішли розробники спеціальних комп’ютерних програм, що дозволяють зняти втому з очей, поліпшити кровообіг і акомодацію, провести діагностичне дослідження і навіть відновити деякі ослаблені функції очного апарату.

Як працюють комп’ютерні програми для поліпшення зору?

Перше, що необхідно зробити для очей, монотонно дивлячись на монітор протягом тривалого часу, — дати їм можливість розслабитися.

Саме це в першу чергу вміють робити спеціально створені програми. Така допомога потрібна будь втомленим очам незалежно від гостроти зору. І все ж таки у випадку, коли зоровий апарат вже дав збій, потреба в ній зростає в рази, оскільки далі процес може прогресувати з великою швидкістю.

Програми сумісні з будь-якою операційною системою, а деякі з них навіть мають функцію автозапуску через задані проміжки часу. Це важливо для тих, хто забуває про час, поринувши в роботу, гру або інтернет-серфінг. Потрібна така опція і для дітей, безконтрольно просиживающих біля монітора.

В основі програми лежать різні вправи і методики гімнастики для очей. Але якщо робити їх просто так нудно і нецікаво, то у вигляді гри або іншого цікавого дійства — цілком захоплююче. В основному програми призначені для дітей, але багато з них з успіхом можуть застосовувати і дорослі.

Кілька слів про кращих з них і про те, для чого вони призначені.

«Квітка»

Ігрова тренувальна програма, призначена для дітей. Її мета — лікування, в першу чергу, так званого «ледачого ока» (амбліопії), а також короткозорості і косоокості. На екрані зображено квітку з різними зображеннями на пелюстках, серед яких потрібно шукати те, що з’являється в центрі. Поодинокі постаті змінюються групами і т. д.

Всього передбачено чотири рівня складності, але всі вони необов’язково повинні включатися в процес — іноді досить обійтися і двома першими. Періодичність занять — один або два рази на день, тривалість залежить від віку. Якщо проблема стосується одного очі, то має працювати саме він, а другий, кращий, виключатися з процесу. Перевагою програми є і колірна стимуляція.

«Павучок»

Ще одна ігрова програма для стимуляції очного апарату при амбліопії. На ігровому полі зображена павутина з двома решітками, одна з яких поміщена в центрі, а інша виникає в довільному місці. Управління здійснюється мишею, мета — з’єднати центри обох радіальних або спіральних решіток. Рух має звуковий супровід, яке стає тихіше по мірі віддалення від мети. Опції програми дозволяють довільно вибирати колір павутини, її малюнок, а також контраст і швидкість. Завдяки різним формам решіток стимулюються рецептори сітківки. Павутина постійно рухається, змінюючи візерунок, і очей змушений стежити за великими і дрібними осередками, тренуючи акомодацію. Грати слід з повною корекцією зору (в окулярах).

«Хрестики»

Ігрове поле виконане у вигляді шахової дошки, на якій поступово змінюється кількість клітин і, відповідно, їх розмір. Завдання — зловити колом-курсором з’являється у випадковому місці хрестик. За допомогою такої гри коригується орієнтація руху, сприйняття контрасту, конвергенція та акомодація очного апарату. В залежності від проблем із зором грати можна і двома, і одним оком (монокулярно). Час — не більше 30 хвилин, щоб уникнути перевантаження очей.

«Коректор Зору» (Eye corrector)

Назва програми говорить сама за себе. Рекомендується при зниженні гостроти зору, розвитку астигматизму, короткозорості, втомлених очах, деяких очних захворюваннях. Є хорошою профілактикою розвитку порушень. В основі програми лежить метод М. С. Норбекова, розробив особливу гімнастику для очей.

Представлені картинки виконані таким чином, що погляд як би спрямовується вдалину, відбувається певна його розфокусування. Розглядання зашифрованих у візерунках зображень вимагає деякого навику, але зазвичай це виходить досить швидко. В результаті покращується кровообіг очей, зміцнюються очні м’язи, знімаються спазми, стимулюються аккомодативные здібності. Ефект помітний вже після першого заняття.

«Клинок»

Інтерактивна комп’ютерна розробка призначена для діагностування та лікування косоокості у дітей. По суті є імітатором процедур, проведених на апараті синоптофор, проте надає можливість змінювати тимчасової і швидкісний режим. Є і можливість використання нових типів стимуляції. Режим може бути автоматичним, так і ручним. Потрібні відповідні окуляри з окулярами різного кольору (синьо-червоного або червоно-зеленого).

Eyeleo

Комп’ютерна програма, призначена для періодичного зняття очного напруги. Проста і корисна, що має на меті нагадувати про необхідність періодичного відпочинку для очей і пропонує корисні вправи під час перерви. Передбачає два режими строгості і можливість пропустити нагадування, а також заборона на цю дію, якщо питання, наприклад, стосується сидять за комп’ютером дітей.

Приблизно такий же принцип дії має і комп’ютерна розробка «Хранитель очей» (Eyeskeeper).

F. lux

Трохи інша спрямованість у програми F. lux. Призначена вона для тренування очей, а для адаптації колірних параметрів монітора залежно від освітлення (часу доби). В залежності від конкретної точки добового циклу будуть змінюватися яскравість і контрастність зображення. Але при бажанні оптимальну для свого зору колірну гамму можна вибрати самостійно. Є можливість затримувати зміни на одну годину і змінювати своє місце розташування.

«Орбіс» (Orbis)

Програма дає можливість контролювати зір з використанням домашнього комп’ютера. В основі діагностики лежить метод Ландольта (оптотип). В якості зображень використані кільця, розірвані з однією з чотирьох сторін. Передбачена можливість вибору відстані до монітора, тому відходити від нього на задану дистанцію необхідності немає.

Relax

Розробка, особливо корисна для тих, чиї діти подовгу сидять за комп’ютером і з труднощами відриваються на перепочинок. Через певні проміжки часу програма блокує екран і змушує зробити заданий перерву. Кнопку розблокування при цьому можна зробити неактивним, щоб дитина не зміг вимкнути режим раніше покладеного часу.

Ще одна програма аналогічної дії — «Розслаблення і фокусування очей». Включає, крім усього іншого, можливість перевірки гостроти зору.

Ми описали найбільш відомі, перевірені і схвалені провідними офтальмологами комп’ютерні розробки, що дозволяють діагностувати порушення зору і коригувати роботу очного апарату при різних його порушення. Всі вони можуть встановлюватися і використовуватися на звичайному комп’ютері, але, як і окуляри, повинні обиратися разом з лікарем. Не варто нехтувати і профілактикою зорових порушень, особливо якщо мова йде про дітей, які міцно зайняли місце у комп’ютерних екранів.

Залишити коментар