Стригучий лишай у людини: лікування

Стригучий лишай – хвороба, що супроводжує людство з давніх часів. До початку минулого століття процес терапії полягав у сбривании волосся з метою недопущення розвитку інфекції і у застосуванні цілющих засобів — дьогтю, сірки, воску, смоли. Розберемо через призму нашого часу стригучий лишай у людини: лікування, симптоми, шляхи зараження.

Шляхи проникнення зарази

Інфікування організму грибами-дерматофітами роду Trichophyton, Microsporum і Epidermophyton – це те, чим викликається стригучий лишай у людини. У своєму лексиконі медики використовують такі синоніми назви цього захворювання, як трихофітія, дерматофитоз.

Заразитися позбавляємо можна після контакту з хворою людиною або твариною. Люди, в основному дорослі, можуть бути носіями грибка без прояву симптомів і поширювати його на інших, які проживають з ними в одному приміщенні. Діти віком 4 — 14 років найбільш схильні до розвитку стригучого лишаю, хоча не можна виключити ймовірність появи інфекції у дорослих і малюків.

Це захворювання найбільш часто зустрічається в міських районах, серед людей з низьким рівнем доходів, поганою гігієною, а також живуть у перенаселених кварталах і в теплих вологих кліматичних умовах. Стригучий лишай має тенденцію до більш серйозних проявів у людей з ослабленою імунною системою.

Спори грибка можуть передаватися при безпосередньому контакті з ураженою ділянкою, а також через одяг, білизну. Тому якщо хтось із близьких людей страждає недугою, то просто необхідно строго дотримувати правила особистої гігієни, проявляти обережність і акуратність у всьому.

Нижче наведено чинники, що призводять до розвитку стригучого лишаю:

 • зміни в шкірних покривах в результаті тривалого за часом дії води;
 • знижений імунітет внаслідок хвороби, стресу, депресії;
 • зовнішнє вплив, що приводить до порушень шкірних покривів.

Як це виглядає?

Постановці діагнозу передує огляд дерматолога. Далі обов’язково лабораторне дослідження зіскрібка, отриманого з місця ураження: розглядаються волосся, лусочки епідермісу. Виявлення спор грибів буде вказувати на лишай. Велику важливість має диференціювання трихофітії від інших захворювань зі схожими симптомами:

 • облисіння;
 • екземи;
 • псоріазу;
 • вугрової висипки;
 • флегмони;
 • кандидозу;
 • хронічного захворювання фолікул волосся, викликаного інфекцією стафілококів;
 • лікарського дерматозу;
 • захворювань шкірних покривів, викликаних грибками іншого роду.

Поверхневе ураження

Поверхнева трихофітія проявляється ураженням шкірних покривів плямами переважно невеликого розміру, мають округлу форму, без наявності яскраво виражених запальних процесів. На голові в уражених місцях спостерігається випадіння волосся, зміна в їх структурі: втрата блиску, ламкість, истонченность і скрученность на кінчиках-пеньках, виступаючих на міліметри над шкірою.

У середній частині позбавляючи шкіра вкрита лусочками. Гладкі ділянки шкіри людського тіла, схильні до дії інфекції, визначаються запаленими плямами круглої форми з бульбашками по контуру і шелушащимися в центральній частині. Стригучий лишай у людини на гладкій шкірі можна побачити на фото нижче. На початковій стадії з’являються дрібні осередки, які мають властивість надалі зливатися.

Ураження нігтьових пластин стригучим лишаєм відзначається у дітей дуже рідко, а у дорослих — у 20-30% випадків.

Хронічне протягом стригучого лишаю

Хронічна форма переважає у людей з порушенням кровообігу в периферичних судинах з неправильною роботою статевих залоз. Зароджується патологія в період статевого дозрівання. Проявляється в основному у дівчаток, які перенесли поверхневу форму хвороби і не до кінця вилікувану.

Для цієї форми захворювання характерно спостереження чорних точок, переломленных на рівні шкіри волосся, а також невеликих атрофічних лисин в місцях ураження на голові, найчастіше на потилиці та скронях. На гладкій шкірі, в районі сідниць, колін, на долонях, підошвах, гомілках, рідше в інших місцях тіла людини спостерігаються вогнища позбавляючи блідою забарвлення, покриті білими лусочками. Схильні до впливу грибка нігті – горбисті, не мають блиску, сірого кольору.

Інфільтративно-нагноительная форма

Цій формі характерне запалення волосяних цибулин в районі волосистої частини з подальшим утворенням вогнища інфільтратів, покритого кірками, що має яскраво виражені межі, а при натисканні источающего густі гнійні виділення жовтуватого кольору. З часом розміри позбавляючи збільшуються, він набуває горбистість.

У медичній науці такий інфільтрат називається керионом Цельса. Волосся в місці ураження випадають на постійній основі. Після лікування залишаються рубці. Характерно збільшення і болючість лімфатичних вузлів, підвищення температури тіла, загальне негативне стан. Зараження носить зооантропонозный характер.

Як перемогти стригучий лишай?

Терапія після постановки діагнозу та з урахуванням клінічної картини призначається лікарем-дерматологом. Її дія спрямована на придушення грибкової інфекції. Лікування може бути як з місцевим застосуванням мазей, кремів, спреїв, так і передбачають прийом протигрибкових препаратів перорально.

При лікуванні лишаю на гладкій шкірі вранці місце ураження обробляється 2-5% спиртовим розчином йоду, а ввечері втирається «Мазь Вількінсона». Крім того, можливе використання таких протигрибкових засобів, як:

 • препарати тербінафіну: «Залаин», «Ламізил» – до 2 раз на день протягом тижня;
 • «Клотримазол», «Фунгинал» – 3 рази в день 4 тижні;
 • «Батрафен», «Лоцеріл» – 2 рази на день 2 тижні.

При ураженні волосистої частини голови призначається місцева терапія з попередніми сбриванием волосся, а також прийом всередину препарату «Гризеофульвін». У разі інфільтративно-нагноительной форми захворювання проводиться епіляція, приймається антимикотик «Гризеофульвін», гнійник розкривається і рана очищується, а потім обробляється фунгіцидною маззю.

При появі ознак стригучого лишаю ні в якому разі не варто займатися самолікуванням. Діагностику і терапію повинен призначати лікар. Важливо пам’ятати: антімікотікі мають сильний вплив на печінку. Самостійне і неправильне лікування тільки погіршить ситуацію. Не варто забувати і про профілактичні засоби. Не хворійте!

Залишити коментар