Стрептокарпус: догляд в домашніх умовах, пересадка, розмноження, лікування та відгуки

Селекціонери-ботаніки вивели безліч вишуканих сортів квітучих стрептокарпусов, що зумовило величезну популярність цієї кімнатної рослини. Тропічний екзот не вимагає складного змісту. Правильний догляд за стрептокарпусів в домашніх умовах дозволяє забезпечити безперервне цвітіння протягом практично всього року.

У природі є однорічні та багаторічні види стрептокарпусов. Рослина є представником сімейства геснерієвих, батьківщина якого — тропічні регіони Африки, Мадагаскару, Азії, Таїланду. «Скручений плід» — так перекладається назва квітки. Це пояснюється визрілої формою плоду, схожою на закручений спіралевидний стручок. Екзотична рослина з опушеною листям, укороченим стеблом і колоритним забарвленням квіток, на перший погляд, нагадує помісь кімнатній фіалки і орхідеї.

Різновиди рослини

У природному середовищі налічується близько 130 видів стрептокарпусов.

Всі вони діляться на три типи.

 1. Однолистный. Основний аркуш досягає в довжину до 1 м, у ширину — до 0,5 м. У деяких сортів виростають кілька допоміжних аркушів. Характеризується рясним цвітінням дрібними суцвіттями.
 2. Розетковий (безстебельні). Представляє більшу частину гібридних сортів для кімнатного вирощування. Великі суцвіття різноманітного забарвлення сформовані в пишні розетки, кожен окремий квітка досягає в діаметрі декількох сантиметрів.
 3. Стебловий. Стелиться по землі тип рослини з дрібними суцвіттями. Рясно кущиться, виростає у висоту до 50-60 див.

Клумбові

Для вирощування в кімнатних умовах квітникарі частіше віддають перевагу сучасні гібридні сорти, використовуючи природні види все рідше. Однак для ландшафтного дизайну саду підійдуть дикорослі рослини. Запилювати стрептокарпуси допомагають комахи, але можна провести процедуру самостійно, опылив пилком квітки одного сорту іншого. Найчастіше використовуються наступні п’ять видів.

 1. Королівський (Рекса). Листя з пушком, витягнутої форми, що досягають у довжину 20-25 см, в ширину — близько 5 див. Квітки можуть бути в парі або по одному, мають світло-бузковий і ліловий окрас з пурпуровими або фіолетовими смужками.
 2. Вендлана. Рослина з єдиним великим широким листям темно-зеленого кольору довжиною до 1 м і шириною 50 див. Має довгий квітконіс, що складається з 10-20 квіток. Квітки насиченого пурпурного, фіолетового і синього відтінків, в діаметрі — до 5см. Розмножується виключно насінням.
 3. Білосніжний. Розетковий вид рослини, листочки зморшкуватою фактури зеленого кольору виростають у довжину до 50 см і завширшки — до 20 см. На білих квітках відзначені жовті штрихи, на зіві — лілові вкраплення. Характеризується рясним цвітінням.
 4. Скельний. Багаторічний вид з дрібними овальними листками. Стебло виростає на 0,5 м в довжину, квітконоси досягають 7-10 див. Квітки білого кольору з фіолетовою облямівкою по краях пелюсток.
 5. Великий. Має тільки один лист, максимально витягуються у висоту до 50 см, завширшки — до 30 див. На верхівці півметрового стебла знаходиться кистевидное суцвіття з яскраво-пурпуровими квіточками.

Кімнатні

На сьогоднішній день виведено понад 1000 гібридних сортів стрептокарпусов розеткового типу. Завдяки сортовому різноманітності, рослина завоювало популярність як серед квітникарів-аматорів, так і серед колекціонерів. Квітконоси гібридних екзотів в домашніх умовах досягають у висоту близько 25 см, листя — до 30 см, а діаметр квітки варіюється від 3 до 9 див.

Пелюстки квітів бувають гладкі, махрові, гофровані. Поряд зі звичними ліловими і бузковими квітками, можна зустріти виведені селекціонерами білі, сині, жовті, червоні, фіолетові і навіть чорні квіти з плавними переходами забарвлення і незвичайними візерунками, з ароматом і без. Безліч виведених сортів поділяють на п’ять груп.

 • Двокольорові. Зовнішні краї пелюсток і шийку мають різні контрастні відтінки (пурпурний-жовтий, білий-фіолетовий та інші).
 • Фантазійні. Пелюстки покриті різноманітними візерунками і текстурним забарвленням: смужками, цятками, сіточкою, «венозними» переплетеннями. Квіти мають більше двох відтінків.
 • Махрові, напівмахрові. Оксамитові пелюстки насиченого забарвлення з темними прожилками і більш світлими краями. Мають короткі квітконоси і багате цвітіння.
 • Гофровані. Щільні пелюстки з гофрованими (хвилястими) краями різного забарвлення.
 • Мініатюрні, ряболисті. Мініатюрна рослина з вузьким листям та компактною пишною розеткою квіток різного забарвлення і текстуру пелюсток.

Догляд за стрептокарпусів в домашніх умовах

Деяким сортам в холодний сезон необхідний період спокою, тому догляд за стрептокарпусів взимку дещо відрізняється від його вмісту в літній час.

Освітлення і температурний режим

Стрептокарпуси відмінно ростуть при натуральному та штучному освітленні. Слід уникати попадання на квітку прямих променів палючого сонця — він любить рясний, але розсіяне світло. Оптимальне розташування на підвіконнях з південно-східного або південно-західного боку.

Для цілорічного цвітіння стрептокарпуса взимку необхідно використовувати лампи денного світла або фитолампы, щоб забезпечити тривалість світлового дня не менше дванадцяти годин. Інакше рослина буде знаходитися в стані спокою і порадує новим цвітінням тільки з приходом весни.

Оптимальний температурний діапазон влітку варіюється в межах 20-25°C, взимку, якщо рослина не цвіте, допустимий рівень — 15-19°C. Однак, для молодих саджанців і вкорінюються живці не можна опускати температуру нижче 22°C.

У теплу пору року квітникарі рекомендують періодично виносити стрептокарпуси на вулицю. Свіже повітря стимулює зростання нових бутонів і спонукає рясне цвітіння.

Помірний полив

Ніжні коріння рослини не переносять надмірного поливу. Надто вологий грунт з підвищеною кислотністю може привести до загнивання кореневої системи. Полив краще проводити у вечірній час відстояною або дистильованою водою кімнатної температури. Зволоження ґрунту проводиться тільки після того, коли просохне шар до середини горщика.

Поливати стрептокарпуси рекомендується по краю квіткового горщика або наливати воду в піддон, решту вологу в піддоні необхідно обов’язково зливати.
Рослина любить вологе повітря, але обприскувати водою квітконоси і листя категорично не можна! Від крапель води на ніжних пелюстках і листочках можуть утворитися темні плями. Щоб створити квітці оптимальну вологість, можна встановити поряд контейнер з водою, використовувати побутові зволожувачі повітря або періодично розпорошувати воду навколо рослини.

Фахівці рекомендують кілька разів на рік проводити «купання» тропічного рослини під теплою проточною водою, після чого дати йому просохнути тіні, виключаючи попадання сонячного світла.

Регулярна підгодівля

Вирощування стрептокарпуса в домашніх умовах вимагає проведення періодичної підгодівлі для прискорення зростання, активного цвітіння і зміцнення імунітету квітки. Для цієї процедури підійде комплексне мінеральне добриво. Перший раз удобрювати слід через місяць після пересадки, потім повторювати кожні 10-14 днів. Концентрацію потрібно робити в два рази нижче, ніж вказано на упаковці виробника. Квітка чудово засвоює як кореневої, так і позакореневе підживлення.
Під час вегетації удобрювати стрептокарпус можна частіше — раз на тиждень, у період спокою підживлення не потрібне.

Для молодих саджанців, які тільки починають формувати листя, необхідно використовувати препарати для декоративних листяних рослин з високим вмістом азоту. При появі квіткових бутонів — переходити на підгодівлю для квітучих видів з переважанням калійних і фосфорних компонентів. Краща поживна суміш для стрептокарпусов: азот, фосфор і калій у пропорції 2:1:2.

Підгодовувати можна виключно здорове рослина. Щоб уникнути опіку кореневої системи, вносити добриво необхідно у вологий грунт, після поливу.

Плановий переїзд в новий горщик

Ще одне правило, як доглядати за стрептокарпусів — забезпечити рослині щорічну пересадку незалежно від віку. Найкращий для цього час — кінець зими-початок весни.

Підготовка грунту і вибір ємності

Для самостійного приготування ґрунту необхідно змішати дві частини дернової землі, однієї частини листової землі, піску і перегною.

Також можна використовувати готовий магазинний грунт для сенполій. Грунтуючись на відгуках квітникарів, в покупну або власноруч підготовлену ґрунтову суміш потрібно обов’язково додати 1/2 частини вермикуліту, перліту, моху сфагнуму і подрібненого активованого вугілля. Ці компоненти роблять грунт більш рихлою і попереджають можливість загнивання коренів.

Ємність для посадки можна використовувати класичної форми, але не надто глибоку. Горщик повинен бути з дренажними отворами і гладкими внутрішніми стінками — тонкі корінці квітки можуть пошкодитися про шорстку і пористу поверхню глиняного ємності. Коренева система за рік розростається, повністю обплітаючи грунт, тому при подальшій пересадці потрібно вибирати горщик на 1,5-2 см більше в діаметрі.

Процес пересадки

Особливості. У розрослися стрепсов з’являються «дітки», які слід розділити разом з корінням і розсадити в індивідуальні ємності. Процес пересадки здійснюється у вісім етапів.

Порядок дій

 1. Зволожте грунт в горщику і акуратно вийміть квітка разом із землею.
 2. Звільніть коріння від старої землі і промийте під теплою проточною водою.
 3. Видаліть пошкоджені коріння. Якщо здорові корені занадто довгі — трохи вкоротити.
 4. На дно квіткового горщика покладіть керамзитний або пінопластовий дренаж висотою 2-3 див.
 5. Грунтовою сумішшю заповніть третину ємності.
 6. Розташуйте стрептокарпус по центру горщика і заповніть грунтом простір, що залишився до кореневої шийки.
 7. Полийте грунт по краю квіткової ємності і визначте рослина в тінь.
 8. Коли почнеться процес зростання, виставляйте квітка в звичне місце з розсіяним освітленням.

Види розмноження

Стрептокарпус унікальний квітка, який розмножується практично будь-якою частиною материнської рослини. Фахівці виділяють три способи розмноження: насінням плоду, діленням листової розетки і черешками листків. Останній метод дозволить укоренити стрептокарпус без коріння.

Насінням

Особливості. Щоб виростити стрептокарпус з насіння, посівний матеріал варто купувати перевіреної торгової марки в спеціалізованих магазинах. Зібрані самостійно не збережуть гібридні властивості рослини. Технологія висівки нескладна. Проводити можна в будь-який час року, але ідеальний період — початок березня.

Порядок дій

 1. Підготуйте грунтову суміш, з’єднавши пісок з торфом у рівних частках.
 2. Помістіть субстрат у прозору пластикову ємність і зволожити водою за допомогою пульверизатора.
 3. Посійте насіння зверху на грунт, не заглиблюючи в грунт.
 4. Накрийте зверху ємність склом або прозорим пакетом і помістіть в тепле освітлене місце. Виключіть попадання прямих променів сонця.
 5. Щодня провітрюйте контейнер з посівом, підтримуйте рівень вологості грунту.
 6. Перші сходи з’являться через 15-20 днів, після чого ємність можна не накривати.
 7. При появі двох листків проведіть першу пікіровку рослини, пересадіть паростки в контейнер більшого розміру.
 8. Через місяць-півтора зробіть другу пікіровку, помістивши кожен саджанець в окрему ємність з грунтом як для дорослої рослини.

Діленням розетки

Особливості. Цей спосіб розмноження краще застосовувати під час планової пересадки дорослого квітки у весняний період. Надійний метод допомогою поділу підійде для початківців квітникарів, а зацвіте новий стрептокарпус досить швидко.

Порядок дій

 1. Гострим ножем відріжте частину від листяної розетки материнської рослини.
 2. Просушіть місце зрізу, обробіть мелкоізмельченного активованим вугіллям.
 3. Покладіть в стакан з очищеної не холодною водою на 1,5-2 див.
 4. Через сім-десять днів з’являться перші корінці, а ще через два тижні — нові листяні розетки.
 5. При появі нових листочків висадіть закорінений рослина в грунтовий субстрат і чекайте перший квітконіс.

Методом ділення стрептокарпус можна висаджувати відразу в грунт, якщо від дорослої рослини разом з листом відрізати частину товстого кореня.

Живцями листа

Особливості. Більша частина сортів сімейства геснерієвих дають нові пагони прямо з листа. Для цього методу слід вибрати молодий здоровий листок без ознак хвороби. Розмноження стрептокарпусов фрагментом листа подарує перше цвітіння вже через два-три місяці.

Порядок дій

 1. Гострим лезом ножа зріжте центральну жилку листа, зрізи притрусіть товченим активованим вугіллям.
 2. Ємність заздалегідь обробити фунгіцидом і засипте підготовленим грунтовим субстратом.
 3. Готові частини листка висадіть зрізом вниз, поглибивши на третю частину черешка під кутом 45°C, на відстані один від одного не менше 3 див.
 4. Зволожте листяні живці, накрийте прозорою плівкою і поставте в тепле місце з розсіяним освітленням.
 5. Поливайте живці через піддон і щодня провітрюйте.
 6. Через пару тижнів з’являться перші корінці, а через півтора-два місяці — нові листочки з бічних жилок черешка.
 7. Зміцнілі листяні розетки акуратно відокремте і висадіть в новий горщик.

Оновлювати рослину необхідно регулярно. Рясне цвітіння стрептокарпус забезпечує тільки перші два-три роки, після чого кількість бутонів зменшується, квіточки стають дрібніше, втрачається їх декоративність.

Лікування хвороб

Стрептокарпус невибагливий у догляді, але все ж певні правила утримання дотримуватися необхідно. Систематичні «уходовые» помилки неминуче призведуть до хвороб квітки. Керуючись наступною таблицею, можна вчасно розпізнати симптоми і вжити заходів.

Таблиця — Лікування стрептокарпусов від хвороб

Симптоми хвороби Причина Спосіб лікування
Листя в’януть — Недолік вологи — Посилити полив
Листя сохнуть — Сухе повітря;
— тісний горщик
— Зволожити повітря в кімнаті;
— розсадити рослина
Листя жовтіють — Нестача харчування — Підгодувати комплексним мінеральним добривом
Іржавий наліт на листках — Надмірний полив;
— надлишок добрива
— Скоротити полив;
— дати грунті повністю висохнути;
— пересадити в новий грунт;
— скоротити регулярність підживлення
Квіткові бутони темніють — Підвищена температура повітря — Перенести в прохолодне приміщення
Сірий наліт (гниль) на листках — Велика вологість;
— низька температура повітря
— Видалити уражені частини;
— обробити фунгіцидом;
— скоротити полив
Борошниста роса (білий наліт) на листках — Підвищена вогкість;
— низька температура повітря;
— високий вміст азоту в ґрунті;
— частий полив
— Промити весь квітка під теплою проточною водою;
— прорідити, видалити старі листя;
— обробити фунгіцидом;
— пересадити в новий грунт;
— скоротити азотні добрива;
— додати калієво-фосфорні
Коренева гниль (зів’янення, поява темних плям) — Надмірний полив;
— низька температура повітря
— Пересадити з повною заміною грунту;
— видалити пошкоджені ділянки кореневої системи;
— присипати зрізи товченим деревним вугіллям;
— скоротити полив

Боротьба з шкідниками

Стрептокарпус можуть вражати деякі шкідники. Перше правило — вчасно ізолювати хвору рослину. Правильно поставлений діагноз допоможе реанімувати квітка і врятувати від загибелі. Наступна таблиця підкаже, як розпізнати і знешкодити ворога.

Таблиця — Боротьба з шкідниками стрептокарпуса

Шкідники Ознаки ураження Реанімація
Попелиця — Поява дрібного комахи оранжевого або зеленого кольору;
— липкий наліт на листках;
— скручування і деформація листя
— Видалити ушкоджені частини рослини;
— провести обробку інсектицидним препаратом
Довгоносик — Поява чорних безкрилих комах;
— утворення дірок на поверхні та по краях листя
Щитівка — Поява жовтих плям;
— повне пожовтіння і відмирання листків
— Промити рослина під проточною водою;
— провести обробку інсектицидним препаратом;
— висадити в грунт новий
Борошнистий червець — Поява дрібного білого комахи на нижній частині листка;
— пожовтіння і опадання листя
— Мильним розчином видалити шкідників з поверхні листків;
— кілька разів провести обробку інсектицидом
Білокрилка — Поява дрібної білої мошки;
— пожовтіння і опадання листя
— Видалити уражену листя;
— обприскувати інсектицидом раз на тиждень протягом двох місяців
Трипси — Поява коричневих комах подовженої форми (2 мм);
— освіта білястих точок;
— потемніння листя
— Провести обробку інсектицидним препаратом;
— підвищити вологість повітря в приміщенні
Павутинний кліщ — Втрата кольору листя;
— поява тонкої павутини;
— білясті плями на листках
— Мильним розчином протерти листя;
— провести обробку інсектицидним препаратом;
— підвищити вологість повітря в приміщенні
Мушка сциарида — Поява маленьких чорних мух на поверхні ґрунту;
— зупинка зростання і в’янення рослини — шкідник харчується молодими корінням
— Провести повну заміну грунту;
— промити коріння;
— видалити пошкоджені частини;
— скоротити режим поливу;
— знизити температуру повітря в приміщенні

Причини відсутності цвітіння

Велика частина представників даного виду флори характеризується рясним цвітінням починаючи з весни і закінчуючи пізньою осінню. Деякі сорти цвітуть круглий рік. В залежності від гібриду, цвітіння може статися вже на «крихітку», а може розпочатися не пізніше, після повного становлення листяних розеток. Основними причинами відсутності цвітіння можуть стати убоге висвітлення, надмірний полив і недостатня підживлення.

Як доглядати за стрептокарпусів під час цвітіння — вчасно зрізати зів’ялі квітконоси разом з квітками на відстані приблизно 1 см від листя. Крім того, старі листя рослини також слід видаляти, так як з їх розеток вже не з’являться нові квітконоси, а поживні речовини у рослини вони забирають.

Відгуки: «Сидить собі на підвіконні і вже другий місяць рясно цвіте»

Цінність стрептокарпусов в безперервному цвітінні, мої гібридні форми цвітуть близько 8 місяців в році білими, рожевими, пурпуровими дзвіночками. Є у мене і класичний фіолетовий з жовтими жилками. У догляді рослина досить нескладне, більш просте, ніж узамбарські фіалки або глоксинії.

Ольга

Я тільки недавно, влітку, почала вирощувати стрептокарпуси. Купувала листя, зараз з них ростуть крихти-дітки. Деякі рослини купила маленькими дітками. Частина стоїть і цвіте на лоджії — люблять прохолоду. Частина під лампами на вікні (вікно теж постійно відкрито на лоджію). Головне не залити, а так дуже невибагливі! Якщо доростають до цвітіння, то цвітуть постійно.

Олюня

Влітку намагаюся поливати частіше, полив проводжу тільки тоді, коли верхній шар ґрунту просихає. Для підгодівлі використовую комплексне мінеральне добриво, але концентрацію роблю слабкіше, ніж зазначено в інструкції. Періодично землю проливаю препаратом проти шкідників.

Олена

Я початківець квітникар, примхливі квіти у мене не виживають. Ось як-то моя мама обміняла на квітку фіалку з дивною назвою стрептокарпус. Він тоді ще не цвів, і в горщику його було дуже багато. Тому ми посадовили його в два горщика в землю для сенполій. Через лічені тижні мій стрептокарпус розрісся, став дорослим квіткою і почав давати квітконоси. Я навіть не очікувала від нього такої прудкості. А найголовніше — він зовсім не вибагливий. Сидить собі на підвіконні і вже другий місяць рясно цвіте, зрідка поливаю його і все.

Shooik

Залишити коментар