Стоматит у малюків: причини, симптоми і лікування в деталях

Стоматит у дітей – явище, на жаль, зовсім не рідкісне. У зовсім маленьких дітей воно проявляється у, здавалося б, безпричинному неспокої і плачі, високій температурі, порушення сну. Малюки старше скаржаться батькам на біль у роті. І тут нескладно провести самостійну діагностику: досить заглянути в рот дитині, як можна виявити почервоніння, виразки, а іноді і білі точки.

Як виявляється захворювання?

Зазвичай вогнища запалення локалізуються на небі, поверхні мови, внутрішній частині нижньої губи. Збудниками цього захворювання можуть стати найрізноманітніші патогенні мікроорганізми, починаючи від грибків Кандида, і закінчуючи вірусом герпесу. Також патологія може бути токсико-алергічної, незв’язаної з інфікуванням.

Оскільки симптоми хвороби досить очевидні, багато матусі задаються питанням про те, як же вилікувати його в дитини. Лікування захворювання у домашніх умовах – справа досить небезпечна.

Лікувати захворювання потрібно, покладаючись на першопричину виникнення. Що цікаво, форма і тип стоматиту практично завжди безпосередньо залежить від віку дитини. Хоча, зрозуміло, в цьому відношенні бувають і винятки.

Щоб точно ідентифікувати провокуючий фактор для дитячого стоматиту, важливо відвідати грамотного, кваліфікованого лікаря. Ви не зможете зробити це самостійно, а тому робити спроби до народної терапії дуже небезпечно для майбутнього стану вашого чада.

Пам’ятайте, що існують типи хвороби, які зовсім не пов’язані з інфекцією або алергією. Наприклад, медикаментозна форма розлади, при якій важливо в терміновому порядку скасувати нестерпне дитиною ліки.

Загальна класифікація форм захворювання

Що таке стоматит? Це запалення слизових оболонок ротової порожнини. Всупереч розхожим думкам, патологія може поширюватися не тільки на ясна.

Запалитися також може язик, піднебіння, внутрішні поверхні щік. Захворювання традиційно пов’язано з паразитуванням грибків і інших бактерій в порожнині рота дитини.

Гостре запалення слизової оболонки ротової порожнини може бути пов’язано з принципово різними факторами.

Звідси і виростає офіційна класифікація типів стоматиту:

  • Герпетичний, як видно з назви, виростає з патологічної активності ВПГ (вірус простого герпесу) в організмі дитини. Ця форма найчастіше виростає в хронічну, а тому лікувати її потрібно швидко і максимально обережно, спираючись на головну причину захворювання. Такий тип стоматиту найбільш характерний для малюків від 1 року до 3 років;
  • Кандидозний, збудником якого є широко відомий грибок Кандида, типовий для немовлят, особливо якщо їх матері страждають кандидоз (молочницю). Він відрізняється сильним печінням в роті, відчуттям постійної спраги. При цьому в порожнині рота малюка можна виявити щільний, білий сирнистий наліт;
  • Алергічний, або афтозний – найбільш поширений серед дітей молодшого та середнього шкільного віку. Симптоми і лікування афтозного стоматиту у маленьких дітей тісно пов’язні між собою. Якщо запалення виникає на тлі прийнятої напередодні їжі, або будь-якого іншого контакту з потенційним алергеном, варто тільки ізолювати його, як захворювання самостійно ліквідується. Але оскільки така ідентифікація являє собою певні труднощі, вам може знадобитися допомога алерголога. Крім цього, причиною розвитку афтозного стоматиту може стати надлишок або дефіцит вітамінів В1 і В2 в організмі дитини. Іншим провокатором розлади можуть стати хронічні проблеми з печінкою і шлунково-кишковим трактом. Свою назву афтозний стоматит отримав завдяки «афтам» — жовто-сірим виразок з червоною облямівкою, які з’являються при цьому у роті;
  • Бактеріальний – характерний для малюків будь-якої вікової категорії. Він може бути викликаний термічним або механічним травмуванням м’яких тканин ротової порожнини, незадовільною гігієною (що особливо актуально у школярів), вживанням в їжу немитих овочів і фруктів, споживанням їжі брудними руками, а також прорізуванням зубів у немовлят. Лікувати його не так просто, як може здатися на перший погляд, особливо якщо дитина має вікові або будь-які інші протипоказання до прийому антибактеріальних препаратів.

Серед дітей украй рідко, але все ж зустрічається виразково-некротичний стоматит. Він супроводжується омертвінням тканин рота і починається з формування хворобливих кровоточивих виразок, що володіють тенденцією до прогресивного зростання. Така форма розлади нерідко спостерігається у дітей, заражених ВІЛ.

Лікування запалення у малюка

Симптоми і лікування стоматиту у маленьких дітей мають між собою тісний взаємозв’язок. Спочатку важливо визначити, яка саме форма захворювання у вашої дитини. Як ви могли зрозуміти з класифікації типів захворювання, кожен з них має різні прояви.

Ми знову наголошуємо, що адекватне лікування патології може призначити тільки грамотний лікар, виходячи з причин, перебігу та проявів розладу. Ні в якому разі не звертайтеся до самолікування – так ви ризикуєте спровокувати прогресування стоматиту у хронічну форму. А хронічні захворювання, як відомо, набагато важче піддаються подальшим заходам.

Питання про лікування стоматиту у дітей в домашніх умовах доцільний лише в тому випадку, якщо ви проходите повноцінну, суворо підібрану терапію у лікаря.

Як проходить медикаментозне лікування стоматиту?

Зазвичай дитині призначаються препарати таких категорій, як:

  • Знеболюючі;
  • Протизапальні;
  • Антибактеріальні;
  • Противірусні;
  • Регенеруючі (місцево).

Якщо захворювання супроводжується високою температурою (що буває практично у всіх випадках), лікар призначить вам певні жарознижуючі засоби. Також корисно приймати загальнозміцнюючі полівітамінні комплекси. Якщо це необхідно, малюкові можуть бути призначені імуностимулятори та імуномодулятори.

Це особливо актуально, якщо малюк часто хворіє стоматитами на тлі загального ослаблення організму (наприклад, в епідеміологічні періоди або холодну пору року).

Для полегшення стану дитини майже завжди призначаються різноманітні гелі, спреї і мазі. Вони мають ранозагоювальну, протизапальну і регенеруючу дію. Всі ліки, показані при стоматиті, швидко знімають симптоми розлади.

Категорично не можна використовувати «бабусині» методи і обробляти виразки підручними засобами, на кшталт йоду або зеленки. Так ви ризикуєте лише погіршити перебіг хвороби і доставити дитині додаткові хворобливі відчуття. Якщо ваша дитина достатньо доросла, важливо ознайомити його з правилами належної гігієни ротової порожнини. Це допоможе йому уникнути рецидивів стоматиту у подальшому.

Як правильно лікувати стоматит у дитини до 2 років? Ви повинні робити це суворо призначення наглядача фахівця, і ні в якому разі не використовувати ліки, які допомагали подруги-сестри-сусідки, і навіть особисто вам. Тут повністю виключена будь-яка самодіяльність, навіть якщо ви на 100% впевнені в природі захворювання у малюка.

Врахуйте, що в такому «ніжному» віці дитина має масу протипоказань до різноманітних ліків, а значить, застосовуючи їх без відома лікаря, ви ставите на кін його здоров’я!

Деякі народні рецепти проти стоматиту

Тим не менш, якщо адекватне лікування вже почалося, ви можете прискорити настання його ефекту, використовуючи м’які і безпечні народні кошти.

Найлютіший ворог стоматиту (як і будь-якого іншого запалення) – фітотерапія. Спробуйте зробити міцний відвар ромашки або шавлії, і 3-4 рази на день протирайте їм виразки у роті дитини. Робити це потрібно за допомогою стерильного ватного або марлевого тампона.

Непогано зарекомендував себе в лікуванні захворювання сік каланхое перистого. Ви можете замінити його свіжовіджатим соком алое віра, і обробляти ранки за тим же принципом. Якщо у вас достатньо доросла дитина, запропонуйте йому полоскати рот трав’яними настоями і відварами. У цьому плані також актуальні і готові аптечні антисептики.

Терапія стоматиту – річ досить «примхлива». Врахуйте, що ви повинні в обов’язковому порядку проконсультуватися з фахівцем, перш ніж робити які-небудь активні дії в цьому відношенні.

В іншому випадку, ефекту терапії можна не дочекатися, зате сам запальний процес може еволюціонувати в хронічну, запущену форму. Будьте здорові!

Залишити коментар