Стимуляція яєчників для планування вагітності

Звістка про те, що робота репродуктивної системи не дозволяє зачати малюка, – сильний стрес для жінки, яка мріє про радість материнства. Завдяки сучасним досягненням у сфері медицини лікар може допомогти пацієнтці в такій ситуації – провести стимуляцію яєчників для планування вагітності. Ця процедура змінила долю багатьох сімей.

Стимуляцією називають вплив на функціонування жіночих статевих органів (зокрема, яєчників) з допомогою медикаментів. В процесі такої терапії гіпофіз починає посилено виробляти певні гормони, і стан організму жінки стає сприятливим для зачаття.

Медикаментозне імітування природного циклу проводиться, якщо:

 • протягом 6 циклів відсутня овуляція;
 • прийнято рішення про проведення ЕКО або донорство яйцеклітин;
 • є бажання зачати двійню або трійню.

Згідно зі статистикою, у 15 % пацієнток репродуктологів вагітність настає після першої стимуляції.

Ця процедура протипоказана при клімаксі, ендометріозі, індивідуальної непереносимості обраних препаратів, а в разі полікістозу яєчників проводиться з великим ризиком погіршення ситуації.

Правильна підготовка – запорука успішної процедури

Не варто думати, що стимуляція яєчників для планування вагітності – «чарівне» засіб, які швидко і без зайвих проблем допоможе стати мамою. Насправді це небезпечне втручання в роботу жіночої статевої системи, і, якщо вдатися до даного методу без належної підготовки, результат буде плачевним. Медики приступають до стимуляції тільки після того, як пацієнтка:

 • надасть календар овуляції за останні місяці, де будуть вказані дні зростання базальної температури, і спермограму чоловіка;
 • багаторазово пройде УЗД статевих органів (протягом декількох циклів);
 • через 5 днів після підвищення базальної температури здасть аналіз на вміст статевих гормонів (найчастіше для уточнення отриманої інформації його роблять повторно);
 • обстежується на прохідність фаллопієвих труб.

Крім даних про стан репродуктивного здоров’я, жінка повинна мати результати досліджень крові, сечі (загальних і біохімічних), перевірки на наявність венеричних захворювань. Також необхідно з’ясувати, як функціонує щитовидна залоза. Якщо показники рівня гормонів цього органу відхилені від норми, процедуру замінить лікування у ендокринолога.

Зрілі дами нерідко запитують, чи можлива стимуляція яєчників після 40 років. Так, такий вік не протипоказання для її проведення, але за умови, що ще не почалася природна менопауза, інакше гіпофіз і яєчники вже не відреагують на терапію як слід. Рішення планувати вагітність після 40-річчя має бути дуже зваженим, так як в цьому віці у жінок збільшується кількість клітин з аномальними хромосомами, внаслідок чого малюк може народитися з генетичною патологією.

Як проходить стимуляція овуляції?

Представниці прекрасної статі, спраглі нарешті опинитися в цікавому положенні, зазвичай старанно готуються до стимулювання роботи дітородних органів. Щоб менше хвилюватися на шляху до материнства, їм хотілося б знати, які препарати використовуються для стимуляції овуляції. Ліки повинен призначати тільки кваліфікований фахівець, орієнтуючись на індивідуальні вихідні дані.

Досить часто лікарі діють за наступною методикою:

 1. Жінка за схемою, розробленої доктором особисто для неї, приймає засіб для зниження рівня естрогенів і прискорення росту фолікулів, наприклад, Клостилбегіт.
 2. Перед овуляцією з допомогою ін’єкцій хворий вводять ХГЛ.
 3. Пацієнтці призначають Дюфастон або Утрожестан з метою встановлення регулярного циклу.

Одночасно з гормональними препаратами майбутньої матусі рекомендується приймати комплекс вітамінів, обов’язково містить В9. Після повторного обстеження в процес стимулювання можуть бути внесені корективи.

Ось популярні медикаменти, що стимулюють роботу яєчників:

 • Менопур і Меногон (регулюють гормональний фон);
 • Пурегон і Гонал (покращують продукування фоллитропина);
 • Прегніл і Овитрель (допомагають дозрілим клітинам правильно розкритися);
 • Серофен і Кломид (мають антиестрогенною дією).

Якщо жінка не готується до ЕКО і не збирається здавати яйцеклітини для заморожування, у неї є шанс провести стимуляцію яєчників народними засобами:

 • додавати у воду для ванн відвар шавлії або ефірне масло цієї рослини;
 • замість звичайного чаю з 5 по 15 день циклу (до виходу яйцеклітини з яєчника) пити напій на основі шавлії в пропорції 20 г сировини на 250 мл окропу;
 • лікуватися трав’яними відварами: 20 г рожевих пелюсток або насіння подорожника залити 250 мл окропу і 15 хвилин тримати на водяній бані, пити з 3-5 дня циклу до овуляції.

Підводні камені впливу на яєчники

Диво-ліків не існує, будь-які медикаменти та процедури мають побічні дії. Не варто дивуватися, помітивши, що яєчники відреагували на медикаментозне вплив болем. Гормональна терапія, часом необхідний для зачаття, також іноді викликає синдром гіперстимуляції статевих залоз.

Що відбувається при такому діагнозі? Дамам погрожують:

 • нездужання;
 • запори;
 • поява кіст;
 • скупчення рідини.

Найчастіше ці проблеми наздоганяють жінок, які страждають полікістозом. Неприємні явища з часом зникають, але трапляється, що їх усувають в процесі хірургічної операції.

До небажаних «сюрпризів» після стимулювання місячного циклу також відносяться:

 • багатоплідність;
 • позаматкова вагітність;
 • алергія на використовувані медикаменти.

Відсутність овуляції не рівнозначно безпліддя. З допомогою прийому гормонів за схемою, розробленою лікарем, можна відновити цей природний процес і благополучно зачати дитину. Крім того, цей метод підвищує успіх ЕКО, якість донорських яйцеклітин, дарує можливість стати мамою відразу кількох дітей. Стимуляція овуляції небезпечна: жінки стикаються з негативними наслідками надмірного впливу на яєчники. Що переважить – плюси чи мінуси, вирішувати самій жінці. Але в даній ситуації хто не ризикує, той не радіє спадкоємцям!

Залишити коментар