Стимуляція пологів: показання, протипоказання, основні методи

Будь-яка майбутня мама хоче, щоб її дитина з’явилася на світ в означений термін, але так буває не завжди. Коли термін виношування досягає 40 тижнів, майбутній мамі зазвичай пропонують госпіталізацію і стимуляцію пологів.

Щоб знати, як вести себе в такій ситуації, потрібно ознайомитися з тим, в яких випадках рекомендується стимулювати пологи і які методи для цього застосовуються. Останні умовно можна розділити на дві групи – ті, які використовуються в пологовому будинку, і ті, які жінка може застосувати самостійно. Цей процес називають ще родозбудженням або індукцією.

Показання та протипоказання

Деякі жінки вдаються до виклику пологової діяльності так званими народними методами, але робити це можна тільки в тому випадку, якщо ви точно знаєте, що перенашиваете плід.

Є ряд свідчень до стимуляції:

 • Виношування малюка 40 тижнів і більше. Після закінчення цього терміну плацента старіє, тому дитина може недоотримувати харчування;
 • Строк, на якому стимулюють пологи при багатоплідній вагітності, становить 38 тижнів і більше, побоюючись того, якими можуть бути наслідки пологів при переношуванні малюків. Внутрішньоутробний розвиток дітей вже завершено, а більш тривале їх виношування може спровокувати ускладнення при їх появі на світло;
 • Рубці на матці також є показанням до штучного викликом пологів;
 • Їх стимулюють і в тому випадку, якщо у жінки вузький таз;
 • Високу внутрішньоочний тиск.

Крім того, показаннями до процедури є серцеві захворювання, резус-конфлікт, цукровий діабет. Викликати пологи необхідно і в разі, коли навколоплідні води підтікають.

Не можна стимулювати їх у таких випадках:

 • Якщо дитина розташований неправильно;
 • При наявності гіпертонії у майбутньої мами;
 • Якщо кардіомонітор показав, що у дитини є проблеми зі здоров’ям.

Як це роблять у лікарні?

Як правило, в пологовому будинку стимулюють пологи, якщо до цього процесу готова шийка матки. Вона вважається зрілої, будучи укороченою, м’якою, а її розкриття повинно складати близько 2 див.

Якщо вона незріла, використовуються методи індукції, які сприяють дозріванню шийки матки.

Щоб перевірити готовність жіночого організму на готовність до появи на світ малюка, роблять спеціальні обстеження і тести. Крім того, в пологовому будинку перевіряють реакцію малюка на сутички, викликані штучним шляхом.

Фармакологічні методи

Суть їх полягає в застосуванні медикаментів – переважно простагландинів і окситоцинов.

Вони являють собою гормони, які сприяють зміні шийки, викликаючи її дозрівання. Крім того, вони сприяють розслабленню нижньої частини матки і вироблення окситоцину – гормону, який стимулює скорочення матки.

Медикаменти, що містять ці гормони, виробляють у різних дозуваннях, формах. Найчастіше застосовується гель, що вводиться в канал шийки або в задній піхвовий склепіння. Такий метод використовується, якщо плодовий міхур цілий. Якщо через кілька годин результату від медикаменту немає, пологи не настали, потрібно буде повторно ввести препарат. Максимальна кількість введень препарату – 3.

У ряді випадків окситоциносодержащие медикаменти і простагландини вводяться внутрішньовенно. Це більш ефективний метод, тому як препарати діють швидше. Тим не менш, коли пологи при переношуванні або інших показаннях стимулюють таким способом, є ризик виникнення такої проблеми, як гіперстимуляція. Це загрожує ускладненнями при пологах, аж до розриву матки. У зв’язку з цим застосовувати препарат потрібно під наглядом лікаря. Іноді вагінальні і внутрішньовенні препарати використовують одночасно, скорочуючи їх дозування в два рази.

Що стосується окситоциносодержащих препаратів, їх застосування доцільне тільки в тому випадку, коли плодовий міхур розкритий. У деяких випадках використовуються препарати, що стимулюють пологи, у формі таблеток. Ці медикаменти містять антигестагены, нейтралізують дію гормону прогестерону. Саме завдяки цьому матка починає скорочуватися. Найбільш часто використовуються такі таблетки, як «Міфепристон».

Нефармакологічні методи

До них відносяться:

 • Пальцева відшарування. Як правило, використовується не як окремий метод, а в якості підготовчого етапу до медикаментозним засобам індукції;
 • Ламінарії;
 • Розтин плодового міхура. Його використовують, коли шийка зріла, іноді разом з ним використовуються препарати, які стимулюють скорочення матки;
 • Катетер Фолея. Шийка розкривається за допомогою розширення шийки матки балончиком з водою.

Народні методи

Жінки знають безліч секретів, якими діляться з «колегами». Деякі з них, за відгуками народжували, дійсно ефективні, а деякі можна віднести до розряду міфів.

Що нам скаже досвід всіх часів і народів про те, як можна самостійно стимулювати пологи? Нижче наведено топ найпопулярніших методів.

Масаж сосків

При цій процедурі виділяється окситоцин. По черзі масажуйте кожну груди. Робіть це хвилин за 15, а сеансів в день має бути кілька.

Опитування показали, що самостійно викликати пологи таким способом вдається приблизно половині з усіх його випробували.

Ананас

Деякі жінки стверджують, що з’явитися на світ дитині може допомогти поїдання цього екзотичного фрукта в свіжому вигляді і у великих кількостях.

Пояснюється це дією бромелайна на шийку, але метод мало відомий, тому і мало вивчений.

Перш ніж застосувати його, переконайтеся, що у вас немає алергії.

Рицинова олія

Цей продукт має проносними властивостями. Саме завдяки цим якостям рицинова олія викликає сутички. Всі, кому цей спосіб допоміг (а це більше половини від усіх жінок, які застосовували), говорять, що достатньо випити близько 150 мл засобу.

Щоб хоч якось замаскувати неприємний смак, його розбавляють фруктовими соками.

Незважаючи на те, що цей спосіб ефективний, перед його застосуванням варто ще раз обдумати його доцільність.

Масло може викликати розлад кишечника, блювоту, що на пізньому терміні вагітності ніякої користі не принесе. Крім того, всі ці прояви можуть обернутися зневодненням організму.

Листя малини

Їх потрібно заварювати і пити настій по кілька разів/день. Починати прийом чаю потрібно завчасно – приблизно з 37 тижня (але не раніше цього терміну).

Відгуки жінок свідчать про те, що близько 90% з них дійсно народили в строк, беручи чай з листя малини. Тим не менше про те, в якому випадку дійсно допоміг напій, а в якому сама природа подбала про своєчасне появі малюка на світ, судити складно, адже його потрібно пити завчасно. Тому і про достовірності методу теж можна сперечатися.

Секс

При переношуванні жінки часто використовують цей метод.

Якщо і ви вирішили вдатися до нього, необхідно враховувати два важливих моменти:

 • Застосовувати його можна тільки в тому випадку, якщо води ще не відійшли. Інакше малюк може бути інфікований;
 • Не варто користуватися методом, якщо у вас діагностовано передлежання плаценти;
 • Поставтеся до інтимної близькості не як до способу розкрити шийку матки. Іншими словами, секс повинен бути бурхливим, привести до оргазму обох партнерів. Інакше ви не досягнете потрібного ефекту – скорочення матки і виділення окситоцину. У чоловічій спермі містяться простагландини, здатні розм’якшити шийку матки.

Важко сказати, чи дійсно секс здатний стимулювати пологи, але шкоди він не принесе.

Фізичні навантаження

Качати прес, бігати, стрибати не треба, але і засиджуватися на одному місці теж не варто.

Щоб перейми почалися швидше, рекомендуються піші прогулянки.

Багато жінок експериментують і з іншими видами фізичних навантажень – наприклад, спуск і підйом по сходах, а деякі майбутні мами стверджують, що сутички у них почалися під час миття підлог.

Які саме навантаження потрібні, сказати важко – кожна жінка сама собі «тренер».

Але прогулянки і посильні фізичні навантаження не зашкодять. Лікарі стверджують, що при них плід приймає правильне положення.

З метою швидше викликати перейми не приймайте самостійно препарати, їх застосування повинно бути призначено і проконтрольовано лікарем.

Залишити коментар