Стілець з кров’ю: причини і лікування

Наявність рідких кров’яних виділень при дефекації – небезпечний симптом, який не можна ігнорувати.

Стілець з кров’ю попереджає про багатьох захворюваннях і патологіях шлунково-кишкового тракту, тому при появі такого симптому слід негайно звернутися до лікаря.

Супутні симптоми

Рідкий стілець з кров’ю може бути наслідком інфекцій і захворювань ШКТ. Кожна проблема супроводжується індивідуальними симптомами:

 1. Хвороби прямої кишки, анальної області. Проблеми такого характеру супроводжуються болем при дефекації, запорами. Після стільця з’являється червона кров на туалетному папері, виявляються яскраво-червоні синці або прожилки в калі.
 2. Інфекції. Найбільш небезпечна недуга, що супроводжується кров’ю в рідкому калі – дизентерія. Для неї властиво підвищення температури, помилкові, хворобливі позиви в туалет, дискомфортні відчуття в задньому проході.
 3. Інші захворювання ШЛУНКОВО-кишкового тракту. При багатьох проблемах з цими органами кал хворого має чорний колір, що свідчить про прихований кровотечі.

Також частим симптомом хвороб ШКТ є біль у животі і задньому проході.

Можливі причини

Кров в калі не завжди буває у вигляді патьоків. Проблема може проявлятися по-різному: від червоних кров’яних згустків до чорних калових мас.

Часті причини рідкого випорожнення з кров’ю у дорослого:

 1. Геморой. Патологічне запалення вен заднього проходу, характеризується частими кров’яними виділеннями в рідкому стільці. Симптоми проявляються при сильних фізичних навантаженнях або сидячому способі життя. При тривалому перебігу недуги в прямій кишці утворюються гемороїдальні вузли.
 2. Виразковий коліт. Хронічне запалення прямої кишки. Захворювання має імунний характер, часто є спадковим. Протягом виразкового коліту супроводжується виразками товстої кишки, які призводять до утворення пухлин.
 3. Хвороба Крона. Хронічне запальне захворювання кишечника, що вражає різні відділи ШКТ. По всій ділянці кишечника хворого виникають вогнища запалення – гранульоми. Це призводить до непрохідності й утворення нориць. Інколи спостерігаються ураження печінки, опорно-рухового апарату, шкіри.
 4. Тріщини в анальній області. Механічні пошкодження заднього проходу можуть виникнути при запорі або впливі ззовні (при анальному сексі або мастурбації). Такі причини рідкого випорожнення з кров’ю менш небезпечні для здоров’я, однак правильне лікування призначає тільки лікар.
 5. Інфекційні захворювання. Існують вірусні, паразитарні та бактеріальні інфекції. Більшість з них супроводжуються підвищенням температури, болем у животі і задньому проході. Також існує група інфекційних захворювань, що передаються статевим шляхом (сифіліс, герпес), їх симптоматика схожа з вищепереліченими.

Кровотечі верхніх відділів кишечника можуть бути невидимі при дефекації, однак вони надають калу в чорний колір.

Це є симптомом таких захворювань:

 • виразка шлунка;
 • пухлини органів ШКТ;
 • туберкульоз кишечнику;
 • рак.

Іноді причинами рідкого випорожнення з кров’ю у дорослого можуть бути кровотечі носоглотки і ротової порожнини, наприклад при стоматиті і пародонтозі. Хворий просто проковтує кров, а в процесі травлення калові маси забарвлюється в темний колір за рахунок гемоглобіну.

Лікування та діагностика

Рідкий стілець з кров’ю у дорослого може говорити про багатьох захворюваннях, кожному з них необхідний індивідуальний план лікування. Самостійний прийом будь-яких препаратів може лише погіршити стан. При виявленні слідів крові в рідких випорожненнях потрібно звернутися до фахівця.

Діагностика таких захворювань ділиться на кілька етапів:

 1. Перший – аналіз калу на приховану кров, він дозволяє виявити сліди гемоглобіну у фекаліях. Перед аналізом пацієнту призначають п’ятиденний дієту, виключають м’ясо, а також інші містять гемоглобін продукти.
 2. Один з основних способів дослідження ШКТ – колоноскопія. Вона виявляє більшість патологій товстого кишечника.
 3. При підозрі кровотеч із заднього проходу або захворювань судинної системи кишечника, пацієнтові призначають ангіографію. Це рентгенологічне дослідження з застосуванням контрасту, що вивчає патології судин.

Після діагностики лікар призначає пацієнтові лікування. Найчастіше воно включає застосування медикаментів і дотримання дієти.

Найчастіше кров із заднього проходу після стільця з’являється внаслідок геморою. Пацієнту може знадобитися хірургічне втручання. Операції проводяться на четвертій стадії недуги.

Крім традиційної хірургічної операції, видалення гемороидальных вузлів проводиться за допомогою лазера і електрокоагуляції. Подібні заходи знижують ймовірність рецидиву. Після хірургічного втручання, пацієнту призначаються фізіотерапевтичні процедури з правильною дієтою.

При тріщинах заднього проходу особливих медикаментів пацієнту не потрібно. Рекомендують збагатити раціон відварними овочами з рослинними оліями, а м’ясні і молочні продукти на час виключити. Нерідко з’являється кров після стільця, причини виникнення якої криються в анальній тріщині.

Профілактика

Точно передбачити рідкий стілець з кров’ю неможливо. У групі ризику знаходяться люди, які страждають гастритом, виразкою шлунка, гемороєм і іншими захворюваннями заднього проходу і ШКТ. Тому їм варто приділити особливу увагу профілактиці таких захворювань.

Правильне харчування — невід’ємна умова одужання. Щоб уникнути захворювань ШКТ, необхідно дотримуватись наступних порад:

 1. Харчуватися регулярно і часто, 4-5 разів у день. Основні калорійні навантаження повинні припадати на першу половину дня.
 2. Щодня випивати близько двох літрів чистої води (не рахуючи кави, чаю і рідкої їжі).
 3. Зменшити споживання продуктів, що містять прості вуглеводи (випічка, солодощі та ін).
 4. Додати в раціон більше клітковини і грубих волокон (овочі, фрукти і висівки).
 5. Регулярно вживати кисломолочні продукти.

Ці прості правила допоможуть уникнути запорів і розладів ШКТ, хворобливих відчуттів в задньому проході. Крім правильного харчування, необхідно обережно приймати спиртне. Часте вживання алкоголю порушує жировий обмін, травмує слизову оболонку шлунку і кишечника. Стілець з кров’ю без болю у дорослого — ознака подібних порушень.

Куріння – перший ворог людей, що страждають гемороєм. Нікотин здатний викликати часті позиви до дефекації, що призводить до утворення вузликів. Крім того, куріння підвищує згортання крові. Це може призвести до виникнення тромбозу заднього проходу, який викликає некроз гемороїдальних вузлів. Якщо після стільця видно кров на туалетному папері, це може свідчити про подібних захворюваннях.

Головне правило успішної профілактики рідкого стільця з кров’яними виділеннями – своєчасне відвідування лікарів. Будь-якій людині необхідно хоча б раз на півроку здавати аналіз на приховану кров у калі і загальний посів. При регулярних дискомфортних відчуттях в черевній області або задньому проході слід відвідати фахівця. Це дозволить запобігти безліч серйозних захворювань. Наприклад в 95% випадків можна було не допустити розвитку раку кишечника при систематичному огляді пацієнта.

Не варто забувати і про фізичну культуру. Регулярні навантаження у поєднанні з правильним харчуванням допоможуть знизити вміст внутрішнього жиру, що погіршує роботу органів травлення.

Залишити коментар