Стенозуючий ларинготрахеїт у дітей: правила надання медичної допомоги

Після того як дитина перехворіла вірусною інфекцією, у дітей у віці від півроку до семи років, існує великий ризик ймовірності розвитку ларинготрахеїту. Аналіз статистичних даних показав, що від даної патології частіше страждають хлопчики, ніж дівчатка.

Гострий ларинготрахеїт у дітей – серйозне захворювання, яке вимагає надання термінової та кваліфікованої медичної допомоги.

Види ларинготрахеїту

У медичній практиці під ларинготрахеитом розуміється запальне ураження інфекційної природи слизової оболонки гортані і трахеї, яке супроводжується симптомами гострої респіраторної інфекції.

У практиці пульмонолога прийнято виділяти три різновиди цього захворювання:

 • помилковий круп – набряк гортані, не запального характеру, формується як алергічна реакція;
 • гострий ларинготрахеїт – синдром утрудненого дихання через просвіт гортані і верхні відділи трахеї;
 • обтуруючий стенозуючий – ускладнення гострої форми, що формується з травми гортані і трахеї.

Які основні симптоми та методики лікування ларинготрахеїту у дітей?

Зазвичай, симптоми ларинготрахеїту виникають на 3-5 добу після зараження респіраторними інфекціями. Хвороба має раптовий початок і виникає вночі, в той час, коли малюк спить.

Першими ознаками буде гучне і скрутне дихання, гострий гавкаючий кашель, по дитині видно, що він незвичайно стурбований.

Голосові зв’язки – анатомічно найвужче місце дихальних шляхів за рахунок набряку їх просвіт ще більше звужується, і нормальне дихання не може здійснюватися.

Це і буде стенозуючий ларинготрахеїт у дітей, який можна розділити на:

 • компенсований стеноз проявляється осиплостью голосу, гавкаючим кашлем, задишка слабо виражена, галасливий вхід. Приступ може бути коротким, всього кілька хвилин, або довгим, навіть по кілька годин. Можлива поява синього відтінку шкіри;
 • декомпенсований стеноз – напад ослабленого дихання, поява холодного поту, порушення сну, блідість шкіри, частий кашель. У малюків нестабільна поведінка: занепокоєння і апатія, що переміняють один одного.

Захворювання проявляється по-різному, і важливо визначити форму. Лікувати легку форму можна вдома, власними силами, а при більш серйозних формах – лікування повинно проводитися виключно в стінах стаціонару.

Правила надання невідкладної допомоги у дітей при стенозуючому ларинготрахеїті

Саме небезпечне в такому стані – слідом за слизовою оболонкою горла, запалюються низлежащие тканини з явищем стенозу гортані за рахунок набряку в зв’язках. Батьки можуть діагностувати захворювання тріади симптомів: гавкаючий кашель, втрата голосу, свистяче дихання.

Стеноз протікає в чотири стадії, і на кожній стадії, головне правильно надати медичну допомогу:

I фаза – компенсований дихання: розвиток симптомів дихальної недостатності при фізичному навантаженні та їх відсутність при повному спокої.

Головне завдання батьків:

 • забезпечити доступ свіжого прохолодного повітря;
 • тільки при відсутності температури, показано відволікаючі процедури: гірчичники на литкові м’язи, або загальна ножна ванна з температурою води до 40 ?С;
 • відсутність лихоманки теплі інгаляції з фізіологічним розчином хлориду натрію;
 • тепле пиття – дрібними ковтками;
 • внутрішньом’язове введення 2 % папаверину, з розрахунку 0,15 мг на рік життя дитини;
 • якщо на підозрі алергія, потрібні антигістамінні ліки.

II– неповна компенсація дихання: поява ознак дихальної недостатності в спокої.

До вже проведених процедур на першій стадії додається:

 • внутрішньом’язове введення преднізолону з розрахунку 2 – 3 мг/кг маси тіла дитини;
 • підшкірне введення Адреналіну гіпохлориту (епінефрин) 0,1 % з розрахунку 0,01 мл/кг маси тіла. Варто пам’ятати про максимальну дозу, яка не повинна перевищувати 0,3 мл
 • обов’язкова госпіталізація. Під час приїзду лікарів їм необхідно розповісти про проведених заходах.

III– декомпенсація дихання: крім дихальної недостатності, що проявляються симптоми серцево-судинної недостатності, реакцією з боку нервової системи або загальмованість або збудження.

На IV стадії – термінальної: розвиток гіпоксичної (недолік кисню) коми з можливим летальним результатом. Невідкладна допомога, як і при перших двох, епінефрин можна вводити неодноразово, але з інтервалом не менше 5 хвилин, не перевищуючи максимальну дозу. При четвертій стадії показана екстрена госпіталізація, адже стан може загрожувати життю дитини.

Як лікують ларинготрахеїт у дітей?

У лікуванні захворювання існують певні рекомендації:

 • хворому малюкові треба мовчати або розмовляти пошепки, практично без звуку;
 • дотримання суворої дієти – виключається прийом гарячої, холодної, соленої і особливо гострої їжі. Все харчування має бути щадним – напіврідким, кімнатної температури;
 • призначення інгаляцій – вдихання парів мінеральної води, ефірних масел;
 • антигістамінні препарати призначаються виключно лікарем, виходячи з ситуації і віку малюка;
 • повністю дотримуючись рекомендацій лікаря, повне відновлення голосу відбувається через 7-10 днів.

Як проходить лікування ларинготрахеїту у дітей народними засобами?

Лікування народними засобами помилкового крупа можна здійснювати тільки при неускладненій формі, в такому випадку воно буде ефективним. При відсутності температури в домашніх умовах можуть бути використані зігріваючі компреси, які накладають на шийну область.

Гарними властивостями володіє медовий компрес, який готується шляхом змішування в рівних пропорціях меду, гірчичного порошку, рослинного масла: змішавши інгредієнти, їх нагрівають на водяній бані, після вливають частину горілки. Пласт вати змочують у теплій суміші, віджимають, накладають на горло і обгортають марлею. Такий компрес залишають на ніч.

В якості інгаляцій, можна використовувати картопляний пар – «подихати над картоплею». Корисними будуть лікарські рослини, які мають протизапальну, антисептичну та відхаркувальну дію, їх відварами необхідно полоскати горло тричі на день.

Будь-яка респіраторна інфекція може ускладнитися виникненням ларинготрахеїту з переходом в стенозуючі форми. Головне завдання батьків – не допустити розвитку сценарію і прийняти всі заходи. Під час нападу важливо не втрачати голову і зберігати спокій, тільки в такому випадку кваліфікована допомога буде правильною.

Залишити коментар