Статеве виховання підлітків: поради психологів

Статеве виховання підлітків — дуже важливий аспект, а часом і дуже складний для батьків. Які часом думають, що це розбестить їх дітей. Або вважають, що ще занадто рано.

До того ж у нашому суспільстві прийнято замовчувати про сексуальні стосунки, так як виникає занадто багато збентеження і сорому. Іноді нестерпного.

Важливість статевого виховання

Статеве виховання дітей і підлітків включає в себе не тільки теми сексу. Воно сприяє гармонійному розвитку дитини в особистому та соціальній сфері.

Розглянемо докладніше, які сфери зачіпає правильне статеве виховання:

 • Допомагає присвоїти ідентичність. Діти вже з трьох років виявляють свою статеву приналежність і можуть відрізняти хлопчиків і дівчаток за статевою ознакою. У старшому віці вони замислюються про те, як це бути чоловіком або жінкою. У чому відмінності? Які особливості? Як будуються стосунки з протилежною статтю? Які труднощі виникають? Розуміють, що саме їх приваблює в іншому або, навпаки, відштовхує.
 • Формує сексуальні переваги та орієнтацію. Допомагає усвідомити свою сексуальність. Завдяки чому відбувається збагачення особистості і підвищується здатність до любові. А також завдяки усвідомленості своєї привабливості зменшується ризик сексопатологических порушень.
 • Готує до відповідальності в партнерських і шлюбних відносинах. Допомагає зрозуміти свою роль і обов’язки в сім’ї.
 • Готує до батьківства шляхом формування рольової поведінки. Бути батьком чи матір’ю, як це? Що робить батько, а в чому проявляється роль матері?
 • І звичайно ж, формує звичку здорового способу життя. Вплив алкоголю, куріння чи наркотиків на здоров’я та народження дітей. Правильна і щоденна гігієна. Захищений секс від незапланованої вагітності та венеричних захворювань.

Особливості статевого виховання дітей полягають у тому, що починається воно відразу після народження і вдосконалюється з кожним періодом. Тому починати розмови про статеве виховання в підлітковому періоді вже трохи пізно. Процеси почалися багато років тому.

Особливості статевого виховання в різних віках

Ранній вік

Психосексуальний розвиток відбувається відразу після появи на світ. Малюк реагує на дотики, погладжування і заколисування. У віці 6 місяців його починають цікавити частини свого тіла. Він тільки виявляє свою окремість від матері і досліджує себе. Тому зачіпає все, до чого дістає. Не потрібно лякатися, якщо статеві органи досліджує набагато частіше. Це нормально, не варто лаяти і прибирати руки.

У два роки знає як всі частини тіла називаються. А в три вже відрізняє хлопчиків від дівчаток не тільки з рожевого кольору і бантиків. Може почати цікавитися, як потрапив мамі в животик. Розкажіть доступно і без подробиць, як з’являються діти (від любові тата і мами…). І ні в якому разі не вигадуйте про лелек і капусту. Інакше малюк підросте і втратить довіру до ваших слів.

В 4 роки відбувається ідентифікація себе з хлопчиком або дівчинкою. Може почати повторно чіпати себе за геніталії, усвідомлюючи, що це приємно. Не варто знову-таки його лаяти, це скоро пройде. А ось при різкої негативної ситуації можуть згодом розвитися складності сексуального характеру. Адже відкладеться у свідомості, що це соромно, брудно і негарно. Відчуваєте незручність — вийдіть на хвилину з кімнати.

Дошкільний і молодший шкільний вік

У п’ять років проявляється сором. З цього моменту душ приймати дитина має тільки з батьком своєї статі. Якщо немає такої можливості — навчіть правильної гігієни статевих органів, буде митися сам. Або заходить у ванну трусиках, і знімає після того, як йому допоможуть помити спину і голову.

У шкільному віці активно можуть обговорювати з однолітками теми сексу. Це важливий період, коли ви можете сформувати довірливі стосунки. Поясніть малюкові, що у разі будь-яких питань на тему сексу він може звертатися до вас. З дівчатками до 7-8 років важливо поговорити про менструації, інакше вона злякається, коли це з нею вперше не трапиться.

Підлітковий вік

В цей період у дітей відбувається перебудова гормонального фону. І активно починає проявлятися статеве дозрівання. У хлопчиків сексуальний потяг виражено більш яскраво, вони прагнуть саме до скоєння статевого контакту. Їм важливо подобатися, закохуватися і отримувати романтичні освідчення від хлопців.

Про що потрібно розповідати

В першу чергу ви повинні розповісти дитині про те, як захистити та зберегти своє здоров’я. А також здоров’я майбутнього партнера. Виберіть відповідний час і обов’язково поговоріть на такі теми, як:

 • Фізіологічну будову їх статевих органів. Може виникати багато збентеження і напруги, але все ж намагайтеся називати всі органи відповідними термінами. Не потрібно придумувати пестливі імена, дитина повинна знати достовірну інформацію про будову свого тіла. Розкажіть про функції кожного органу, для чого він створений природою.
 • Статеве дозрівання. Надайте інформацію про процеси, які відбуваються в їх організмі. Їм буде набагато легше стикатися із змінами, коли вони будуть знати, що це нормально. Що це відбувається з усіма, тільки у когось починається раніше, у когось пізніше.
  Дівчаткам детальну інформацію про менструаціях, про те, що може змінюватися груди. Почнуть рости волосся в інтимних зонах. Хлопчикам важливо знати про виникнення нічних полюцій. Про те, що часом будуть відчувати збудження і ерекцію. Почне «ламатися» голос і також з’явиться рослинність як в інтимній зоні, так і на обличчі.
 • Гігієна. Ніби й так зрозуміло, діти давно привчені до гігієни. Але зараз можна докладніше розповісти про захворювання, які виникають при недотриманні чистоти. Важливо змінювати білизну щодня і регулярно правильно підмиватися. Часом навіть зловживання миттям може призвести до запального процесу у дівчаток. Рідкісне підмивання хлопцям загрожує інфікуванням мастила, яка накопичується під крайньою плоттю. І з часом це може викликати її звуження, яке називається фімоз.
 • Венеричні захворювання. Які ознаки при виникненні інфікування, наслідки. Розкажіть про те, які лікарі займаються діагностикою. Яке може призначатися лікування. Їм важливо знати про наслідки необдуманого вчинку. Що це може привести до колосальних змін їх організму. Що лікування може займати дуже тривалий період. А такі захворювання, як ВІЛ та СНІД залишаються на все життя. І вимагають постійного підтримання імунної системи за допомогою медикаментів.
 • Методи контрацепції. Розкажіть існуючі способи контрацепції і захисту не тільки від захворювань, але і від небажаної вагітності. Покажіть, як правильно користуватися презервативом. В яку сторону вивертати і як правильно одягати. Що не можна відкривати зубами щоб уникнути його пошкодження. А також небажано носити в кишені, інакше може протертися. Всі ці нюанси дуже важливі, інакше захисні функції втрачаються.
 • Шкідливі звички. Підлітки повинні мати уявлення про згубний вплив куріння, алкоголю та наркотиків на їх організм. Що це викликає звикання. Дуже впливає на здоров’я майбутніх дітей. Змінювати свідомість і руйнувати здоров’я.

Як спілкуватися про інтимному

 • Важливо, щоб розмова з підлітком проводив батько однієї з ним статі. Інакше це може викликати у дитини дуже багато збентеження. З-за якого він може відмовлятися від діалогу. У разі коли немає такої можливості, пробуйте поетапно що-небудь розповідати. Коли він звикне і виникне довіра, зможете перейти до більш відкритої розмови.
 • З приводу теми про гормональної перебудови, надайте не тільки інформацію, а навчіть, як правильно обходиться зі змінами. Підтримайте доньку, виберіть необхідні засоби гігієни під час місячних і навчити ними користуватися. Хлопчаків, щоб уникнути почуття сорому перед батьками, навчіть міняти і прати постіль самостійно. Покажіть, як безпечно голитися. Який бюстгальтер вибирати, яку білизну необхідно для комфорту та здоров’я.
 • Якщо виявили матеріал порнографічного змісту – не потрібно влаштовувати скандал. Це тільки віддалить підлітка від вас. Їх інтерес носить експериментальний характер. Підлітки зазвичай обговорюють якісь моменти, пов’язані з сексом. Обмінюються знаннями. Тому не дивно, що ваша дитина вирішив задовольнити свою цікавість. Будьте спокійні, якщо син чи донька бачили порнографічні моменти, це не означає, що вони не розуміють різницю між близькими стосунками і просто сексом.
  До того ж заборонений плід солодкий. Він завжди знайде можливість отримати необхідний матеріал, в інший раз краще сховавши. Не залякуйте і також не розповідайте про відразі до такого процесу. Інакше він знецінить всю інформацію, яку до цього отримав від вас в цілях захисту. Проявіть терпіння і повага до особистих кордонів підлітка. І присвятіть час на створення системи цінностей, в якій сексуальність не пригнічує інші інтереси.
 • Подивіться разом фільми про кохання, обговоріть їх. При цьому дайте можливість дитині висловити свою думку. І ні в якому разі не критикуйте його. Він тільки вчиться, у нього немає досвіду, порівняно з вами. Краще поділіться своєю історією відносин, помилками і їх наслідками. Як ви справлялися з ними, проживали складні моменти.
 • Навчіть заявляти про своїх кордонах, про те, що їм не подобається або не хочеться. Нехай зрозуміє, що відмовити і сказати «мені це неприйнятно» — нормально і правильно. Ніхто не має права примушувати їх ігнорувати себе заради того, щоб догодити. Із-за страху відкидання вони можуть наробити багато дурниць. Вчіть поважати себе і приймати такими, які вони є.
 • Привчайте до того, що закоханість не повинна замінювати все в їх житті. Навчання в школі, обов’язки вдома і відвідування гуртків не повинні ігноруватися. А в стосунках важливо вміти поважати іншого, піклуватися про нього. Проявляти ніжність, підтримувати і слухати.
 • Не реагуйте злістю або образою, якщо при розмові дитина сміється і жартує. Він не знецінює ваші спроби, а намагається впоратися зі своєю незграбністю. Таким чином, відбувається розрядка.

Статеве виховання дітей і підлітків деколи вимагає колосальних зусиль. Але вони виправдані. Завдяки своєчасній інформації ваша дитина навчиться будувати гармонійні стосунки із протилежною статтю. За статистикою, діти, з якими батьки говорили про секс, менше були схильні венеричних захворювань і небажаної вагітності. Якщо вам вдалося розмова, з часом ви будете до нього повертатися. Тому що ваша дитина буде відчувати підтримку і звертатися за досвідом з новими питаннями.

Залишити коментар