Спастичний коліт кишечника: симптоми, лікування

Біль у животі, здуття, запор або діарея. Ці симптоми можуть вказувати на синдром роздратованого кишечника. Подібне розлад є дуже поширеним діагнозом иприводит до ряду різних рецидивуючих скарг, які зазвичай виникають протягом тривалого періоду. Розглянемо спастичний коліт кишечника: симптоми і лікування.

Синдром або коліт? Причини і симптоми

Синдром роздратованого кишечника іноді також називають спастичним колітом товстої кишки. Але цей термін не зовсім правильно розкриває передбачувану причину розладу.

Сьогодні цей синдром зачіпає від 15 до 20% жінок і від 5 до 20% чоловіків, головним чином у віці від 15 до 65 років. При цьому тільки 1/3 людей з цією патологією потребують медичної допомоги. Хоча це і неприємне, але не серйозне стан, при якому відсутня підвищений ризик розвитку раку товстої кишки.

Ознаки захворювання

Такий розлад ШКТ може переслідувати вас протягом тривалого часу. При цьому безперервно або з інтервалами з’являються болі або дискомфорт у животі, що супроводжуються одним або декількома симптомами, такими як:

 • здуття в животі;
 • регулярний пронос або запор;
 • ненормальна форма стільця – м’який, водянистий або дуже твердий;
 • зміни в способі полегшення, аномальні преси: менше тиск або відчуття, що після дефекації там щось ще залишилося;
 • зміст слизу в стільці без крові;
 • метеоризм;
 • при натисканні на живіт помітна болючість і чутливість товстої кишки.

Інколи захворювання супроводжується й іншими симптомами, такими як нудота, порушення травлення і уповільнення дефекації, втома, проблеми з сечовипусканням. Також можуть виявлятися ознаки тривоги, депресії і стресу.

Що дратує кишечник?

В останні роки вчені змогли виявити кілька факторів, які можуть відігравати певну роль у розвитку синдрому роздратованого кишечника. Вони включають в себе психологічні впливу, такі як стрес і гнів, а також порушення кишкової нервової системи або інфекції:

 • Пацієнти з синдромом подразненої товстої кишки мають особливо чутливий кишечник, оскільки він забезпечений власною нервовою системою, що регулює просування їжі і перистальтику. Було встановлено, що у людей із цим синдромом порушується спорожнення кишечника і в ньому надмірно швидко накопичується повітря, з болем розтягуючи кишку.
 • У деяких людей у розвитку синдрому зіграла роль кишкова інфекція.
 • Психологічний стрес, тривога, нервозність, гнів чи горе також можуть бути тригерами посилюється розлади. Але це зовсім не означає, що роздратований кишечник є психічним захворюванням.

Швидше за все, призводить до розладу поєднання декількох факторів, у тому числі і харчування з низьким вмістом клітковини, алкоголь і куріння.

Методи лікування

Оскільки точні причини синдрому роздратованого кишечника невідомі, будь лікування спрямоване в основному на те, щоб зменшити дискомфорт, іншими словами, терапія носить симптоматичний характер.

Ефективність лікування роздратованого кишечника індивідуальна. Знайти найбільш прийнятну стратегію терапії можливо тільки спільними зусиллями з лікарем. Важливо з’ясувати, в яких ситуаціях виникають проблеми з кишечником, а також визначити та ідентифікувати тригери, які посилюють його роздратованість, щоб уникати їх у майбутньому.

Застосування медикаментів

Розглянемо способи медикаментозного лікування основних симптомів спастичного коліту кишечника:

 • Запор допоможе зняти м’яке проносне з такими активними інгредієнтами, як лактулоза, макрогол, пектин і льняне масло.
 • З проносом на короткий час допоможе впоратися ліки з активною речовиною лоперамидом. Він пригнічує перистальтику кишечника. Також можуть бути корисними препарати, що містять холестирамін, пробіотики, розчинні волокна.
 • Проти метеоризму і здуття кишечника допомагають пробіотики та седативні засоби. Сприятливо вони впливають і при лікуванні діареї або запору.
 • Біль у животі і коліки знімають спазмолітичні і знеболюючі засоби, а також препарати, що розслаблюють м’язи кишечника, з активною речовиною мебеверином.

Дієта

Важливу роль в лікуванні симптомів спастичного коліту кишечника відіграє харчування. Хоча і немає спеціальної дієти для цього випадку, але ви повинні з’ясувати в індивідуальному порядку, що добре саме для вас.

Вважається здоровим харчуванням збалансована свіжа суміш продуктів з високим вмістом клітковини і вітамінів. Достатнє споживання рідини також сприяє нормальному травленню.

Слід уникати продуктів, які погано переносяться. Утримуйтеся від жирної, дуже холодної або гарячої їжі. Їжте не поспішаючи, добре пережовуючи їжу, по можливості дотримуйтеся певного режиму харчування.

Народна терапія

Для лікування симптомів спастичного коліту кишечника можна скористатися народними засобами. Рослини лікарського призначення відновлюють нормальну перистальтику кишечника, стимулюють травлення і усувають наслідки стресу:

 • від судом і спазмів допомагає сік деревію, зібраний під час цвітіння рослини;
 • проносний ефект нададуть листя салату, гарбузовий сік, бруква або редька;
 • при метеоризмі і запорах використовують сік з коріння селери пахучого;
 • сік і м’якоть ягід агрусу звичайного зніме гострі болі і поліпшить травлення.

Таким чином, методи лікування спастичного коліту можуть бути різноманітними, але підбираються в індивідуальному порядку. Зміни в дієті, регулярні фізичні вправи, релаксація і зняття стресу, медикаментозне лікування і гомеопатія, а також фітотерапія при правильному підході допоможуть впоратися з недугою.

Залишити коментар