Спальний мішок своїми руками: особливості крою і шиття

Спальний мішок незамінний для любителів туристичного походу. До цього атрибуту туриста пред’являються особливі вимоги і в першу чергу він повинен бути легким, компактним і в той же час теплим. Сьогодні на ринку представлені найрізноманітніші моделі, здатні вмістити в себе відразу кілька осіб і захистити знаходяться в межах від холоду при температурі до -70 ?С.

Звичайно, такий виріб буде коштувати чималих грошей, але цілком можна зробити спальний мішок своїми руками, особливо якщо його планується використовувати лише для відпочинку в лісі в приємній компанії, а не для професійних сходжень.

Види виробів

Сучасні спальники можуть мати найрізноманітніші конструкції, ось вони:

 • спальник-ковдра. Найпростіша модель, що має великий об’єм. Його можна зшити з старого ковдри, встрочив блискавку, і брати з собою в короткий похід;
 • модель-кокон. Ця модель заужена донизу, що дає можливість заощадити місце в рюкзаку і при розміщенні в наметі. При бажанні його можна обладнати капюшоном на затягування і додатковими утеплювачами;
 • комбінезон. Це вже не мішок, а одяг, що дозволяє пересуватися і при необхідності залишити простір намети. Єдиний недолік – таку модель можна назвати універсальною. Вимагає суворого добору за розміром;
 • комбінована модель. Вона може трансформуватися з одного спальника в два і навпаки.

Наповнювач

Наповнювач для спального мішка повинен бути таким, щоб утримувати тепло в шарі не циркулюючого повітря. Повітря всередині виробу зігрівається теплом людського тіла. А наповнювач виступає бар’єром і не дозволяє холодному повітрю навколишнього середовища проникнути всередину. Чим щільніше мішок буде облягати тіло людини, тим довше тепло втримається всередині.

Сьогодні в якості утеплювача використовують як штучні, так і натуральні матеріали. Перші представлені синтепоном, нитроном, холофайбером та ін. До натуральним відноситься пух водоплавного птаха.

Останній переважніше, так як краще тримає тепло і володіє меншою вагою, але синтетичні аналоги дешевше і їх легше знайти на тій же швейній фабриці або в ательє. У будь-якому випадку вимогам довговічності, малої гігроскопічності і захисту від холоду та вітру вони відповідають цілком.

Якщо ви вирішите зшити спальний мішок своїми власними руками з пуху, то для виконання верхньої основи необхідно використовувати пухонепроникий матеріал, наприклад, каландрировані капрон. Деталі внутрішнього, так би мовити, оздоблення можна зробити з щільної бавовняної тканини, наприклад, тика або перкалі. Однак, необхідно пам’ятати, що це не кращим чином позначиться на вазі виробу і його довговічності.

Вкладиш в спальний мішок своїми руками можна зробити і з тонкої бавовняної тканини. Перегородки, що формують пухові секції, простегнуть тонким парашутним капроном. Якщо плануєте мати справу з синтетичним утеплювачем, то можна використовувати і звичайний парашутний капрон.

Процес шиття

Існує величезне різноманіття варіантів одномісних пухових спальних мішків, але в домашніх умовах простіше всього виконати модель, яка складається з двох мішків, що вставляються один в одного. Так, тканини для простежка піде багато, і мішок вийде важким, зате, за нею легше доглядати, сушити, вийнявши одну частину з іншої і завжди можна використовувати окремо.

Для виготовлення мішка необхідно 8 м тканини для простежка, така ж кількість каландрированного капрону шириною 1м, а для набивання близько 1 кг пуху. Знадобляться також і капронові нитки.

Якщо планується брати з собою в похід підстилковий килимок з пінополіуретану або пінополіетилену, наділених високими теплоізоляційними властивостями, то низ мішка можна зробити більш тонким в порівнянні з верхом. Для крою капронових тканин краще всього використовувати гостро заточене жало електричного паяльника. При цьому тканина бажано покласти на дошку або лист фанери.

Етапи виготовлення:

 • зробити викрійку деталей зовнішнього і внутрішнього чохлів, виходячи з параметрів росту і обсягу грудей людини;
 • виконати викрійку деталі простежка з припуском в 1-2 см, виходячи з габаритних розмірів. Необхідно враховувати, що тонкий парашутний капрон дуже сильно тягнеться і при роботі буде досить проблематично поєднати деталі один з одним;
 • пристрочите простежку до чохлам так, щоб шви один з одним не збігалися, а були трохи зміщені;
 • зшити виріб з одного боку, а з іншого набити відсіки утеплювачем;
 • зашити виріб і з іншого боку, і обидві деталі зовнішнього мішка – як верхню, так і нижню зшити;
 • так само вчинити з верхньої і нижньої деталями внутрішнього мішка;
 • верхню частину спальника можна закруглити і по цій лінії зшити вкладиш і зовнішній мішок один з одним;
 • виконати рядок верхнього краю мішка, щоб можна було просмикнути стягуючий шнур. Останнім етапом виконати цю операцію.

Можна комбінувати один з одним два різних утеплювача. Наприклад, верх виробу набити пухом, а низ виконати з холофайбера. Якщо не хочете возитися з набиванням, використовуйте готове ковдру на натуральній або синтетичній основі.

Для маленького туриста можна підібрати яскраву тканину з малюнками мультяшною тематики.

Залишити коментар