Спайкова хвороба черевної порожнини

За МКБ 10 спайкова хвороба черевної порожнини входить в групу захворювань, викликаних брюшинными спайками – К66.0. Сюди належать такі новоутворення в області стінок, сальника, діафрагми, брижі, органів ШКТ, тазові у чоловіків.

Разом з тим, МКБ 10 у визначенні спайкової хвороби черевної порожнини призводить і такі шифри:

 • До 56.5 – кишкові спайки з непрохідністю;
 • N 73.6 – тазові перинеальные спайки у жінок;
 • N 99.4 – післяопераційні спайки в малому тазу.

Природа патології до кінця не вивчена, але найчастіше її прояв пов’язують з перенесеними травмами, післяопераційними наслідками, вадами розвитку органів черевної порожнини. Що це за аномалія? Чи існують способи попередження й адекватного лікування?

З-за чого з’являються спайки черевної порожнини?

Спайками називаються освіти зі сполучних тканин, які зрощують між собою різні ділянки внутрішніх органів. Найчастіше їх наявність пов’язують з низкою запальних захворювань, наприклад, апендицит, травматичними ушкодженнями органів черевної порожнини. Одна з причин – хімічне пошкодження, що супроводжується опіками, розривами стінок внутрішніх органів, інтоксикацією.

Останнім часом спаечную хвороба також пов’язують з патологіями в області гінекології: від тривалого носіння внутрішньоматкової спіралі до аборту і статевих інфекцій. Взагалі-то спайки лікарі розглядають як прояв природної захисної реакції організму. Тому ініціатором розвитку захворювання можуть виступати різні чинники впливу. Наприклад, ендометріоз або внутрішня кровотеча внаслідок позаматкової вагітності (у жінок).

Спайкова хвороба черевної порожнини: симптоми

Так як патологічний процес протікає всередині організму, виявити його вчасно буває дуже складно. Тому лікарі настійно рекомендують систематично проводити планові огляди навіть, якщо нічого не турбує. Особливо ця рекомендація стосується пацієнтів, які раніше перенесли операції, травми, мають гостро-хронічні патології внутрішніх органів, розташованих в цій області.

Розпізнати очеревину спаечную хвороба допоможуть наступні симптоми:

 • хворобливі відчуття в животі;
 • здуття;
 • затримка стільця;
 • участі блювотний рефлекс.

По тому, які з внутрішніх органів піддалися патологічного процесу, визначається інтенсивність того або іншого прояву. У жінок, якщо спайками вражені органи малого тазу, може порушитися менструальний цикл, стає болючим статевий акт. Один з наслідків – розвиток безпліддя.

Спайкова хвороба черевної порожнини: лікування

Перед тим, як вибрати спосіб лікування спайкової хвороби, потрібно встановити місце локалізації і масштабність патологічних змін в черевній порожнині.

Пацієнта направляють на комплексну діагностику, куди входять такі заходи:

 • УЗД;
 • МСКТ;
 • рентгенографія;
 • лапароскопія;
 • электрогастроэнтерография.

За результатами обстеження пацієнту призначається комплекс консервативних і(або) оперативних процедур. Операції проводяться в разі гострих, рецидивуючих розладів, поширеності патології.

Консервативні методи лікування спрямовані на купірування симптоматики. Сюди входить прийом спазмолітиків, проносних, протиблювотних засобів, очисні клізми, теплі компреси на живіт. Хворому слід переглянути спосіб життя, виключити фізичні навантаження й дотримуватися спеціальної дієти.

Дієта при спайкової хвороби черевної порожнини

Дотримання спеціального раціону харчування дозволяє знизити навантаження на органи ШКТ, підтримувати їх функціональність. Дієта при спайкової хвороби черевної порожнини вимагає не тільки змін в меню, але і дотримання режиму харчування. До основних правил належать: помірність в порціях, дробове харчування, ретельне пережовування. Не забуваємо про підтримання водного балансу організму. Також не слід вживати надто гарячу і дуже холодну їжу.

Заборонені овочі і фрукти «газифікатор»: бобові, капуста, редиска, редька, кукурудза, виноград. Не рекомендовано пити молоко, алкоголь, газовані напої. Забудьте про фаст-фуді, консервах, жирному м’ясі, випічці та здоби.

Всі продукти бажано готувати на пару або відварювати. Дозволяються:

 • нежирні рибні, м’ясні, овочеві супчики;
 • пісне м’ясо (телятина, індичка, курка);
 • нежирні сорти риби;
 • яйця круто і паровий омлет.

Спайки черевної порожнини: профілактика

Передбачити появу спайок практично неможливо. Проте існує низка заходів, які сприятимуть зниженню ризику їх появи. Профілактика очеревинної спайкової хвороби, насамперед, спрямована на адекватне і своєчасне лікування основних захворювань. Не варто нехтувати плановими медичними оглядами. Жінки, наприклад, повинні в обов’язковому порядку мінімум раз на півроку відвідувати гінекологічний кабінет. Якщо є проблеми з функціональністю ШКТ, слід стати на облік, як і пацієнтам, що перенесли операції на черевній порожнині.

В останньому випадку можуть бути додатково призначені медикаментозні засоби: новокаїну, преднізолону з новокаїном, антикоагулянтів, фібринолізин з гідрокортизоном. Не забуваємо про здорове харчування, статевого здоров’я, раціональності фізичних навантажень.

Спайкова хвороба – специфічний недугу. Небезпека в тому, що цей процес може протікати досить тривалий період. Злиплі органи зміщуються, порушується їх життєдіяльність, з-за чого погіршується якість життя людини. Поки не стає занадто пізно не тільки для відновлення здоров’я, але і продовження життя.

Залишити коментар